Hars ve Turizm Bakanı Ersoy, Erzincan’daki “2023’e Akıllıca Şehir Buluşmaları” programında konuştu Açıklaması

Firez ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, turizm hedeflerini 50 milyon gezici ve 44 bilyon dolar dirimsel adına rötuşlu ettiklerini belirtti.

Bakan Ersoy, Erzincan’daki İpekyolu Içtimai Tesisleri’nde planlı “2023’e Akıllıcasına Site Buluşmaları” programında yaptığı konuşmada, “Türkiye Yüzyılı” vizyonu ile Türkiye’nin dünyada tarz konuma katılmak istediğini söyledi.

Türkiye’nin bu yolda önceki adımlarını Togg’un üretime geçmesiyle atmaya başladığını anlatım fail Ersoy, şöyle konuştu:

“Majör olan söylemler ama söylemler büyüklüğünde icraatlar, eylemler ve sonuçlar birlikte büyük. Türkiye yaptığı söylemleri, planları sonuçlandıran benzeri devlet. Cumhurbaşkanı’mızın 20 yıllık icraatları sırasında bunları haddinden fazla kalın görmeye alıştığımız ve hedeflere inandığımız aynı Türkiye yaşıyoruz. Türkiye Yüzyılı vizyonunda yeni hedefler konuldu ve bu hedeflere inşallah aceleci şekilde ülkemiz ulaşacak. Teknolojide, savunma ekonomisinde, sanayide, ekin ve sanatta, eğitimde bu kavrayış çerçevesinde elbirliği ile kenetlenerek adımlarımızı akla yatkın şeklide atarak inşallah gerçekleştireceğiz.”

Konuşmasının peşi sıra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ersoy, turizmdeki hedeflerle ilgili şunları kaydetti:

“Hedeflerimizi gerçekte iki kez aştık. 42 milyon gezici, 35 bilyon dolar gelirle başladık. Birinci hedefimiz oydu. Yılbaşından sonra Karadeniz’birlikte olumsuz gelişmeler oldu amma onlara rağmen almış olduğumuz önlemler kapsamında bırakın geriye makul rötuşlu etmeyi, ileriye akıllıca biz revizyon yaptık. 42 milyon seyyar hedefimizi, 47 milyon seyyar ve 37 milyar dolar gelir kendisine fevk yönde rötuşlu ettik. Türkiye 2018 sonrasında bire bir strateji değişikliğine gitti ve alelhusus turizm konusunda hep devletten değil, imdi hususi sektörle çap beraber tanıtım yapma stratejisi ile çok kırıcı benzeri lansman başlattık.”

“Turizmde kullanılmamış kasıt, 50 milyon gezmen, 44 milyar dolar dirimlik”

Ersoy, salgın olmasına karşın vuzuh vermeden süreci akla yatkın değerlendirerek bilcümle dünyaya Türkiye’nin tanıtımını yaygınlaştırdıklarını belirterek, turizm hedeflerini arttırmaya bitmeme edeceklerini dile getirdi.

Artık Türk Albeni Yolları’nın uçtuğu her destinasyonu tasavvur olarak belirlediklerini anlatan Ersoy, şöyle bitmeme etti:

“Turizm çeşitliliği bu çağ vaatlerimiz ortada gerçekleşiyordu ve şu anda dünyanın 330 noktasından 330 şehrinden ağaç uçuşların olduğu tıpkı turizm programı kapsamında hedefleri artırmaya bitmeme ediyoruz. İkinci defa tıpkısı rötuşlu yaptık. 42 milyon gezmen hedefimizi 47’ye, ikinci posta de şimdi 50 milyon gezici, 44 milyar dolar sağlık yerine tekrar revize ettik. İnşallah ego bu sene sonu olan hedefimizi dahi aşacağımıza inanıyorum. Ekim kocaoğlan verileri az çok bol gidiyor. Teşrinievvel kocaoğlan hallolmak amacıyla ve ocak sonu gibi açıklanacak. Amma bize veriler seçme çizgi kapısından geldiği amacıyla strateji etme şansını buluyoruz.”

Teşrinievvel ayı genelinde Türkiye turizmin yeryüzü mebzul sene olduğu 2019’dan çokça daha fazla bulaşıcı ağırlama şansı yakaladıklarını belirten Ersoy, “Teşrinisani ve antrakt ayları bile bu şekilde geçerse tığ 50 milyon turist hedefimizi esasen fevk akla yatkın rötuşlu ederiz diye düşünüyorum.” dedi.

Ersoy, Ergan Dağı Ski Merkezi’ne otel yapılması üzerine dahi “Ergan Dağı yükseklik ve rakım namına avantajlı. Rastgele değil de açık şümullü kendisine Valiliğimiz, belediyemizin otel üzerine çalışması var. Ama tığ küçük keskin kompleksi şeklinde planlanması gerektiğini düşünüyoruz. Detaylı müddet kar artan bire bir bölge olduğu için envestisman yapmaya ayar. İlk etapta bütçe ayırarak projesini tamamlamayı düşünüyoruz. Bodur sürede tıpkısı proje yapıp sonrasında da o projeyi hayata geçirme üzere tıpkısı görüşümüz var.” değerlendirmesinde bulundu.

Turistik Şark Ekspresi seferleri aralıkta başlıyor

Turistik Gün Doğusu Ekspresi seferlerinin ara ayında yine başlayacağını rapor eden Ersoy, konuyla ilgili Iblağ ve Enfrastrüktür Bakanlığı ile görüştüklerini aktardı.

Programa AK Öğür Erzincan milletvekilleri Süleyman Karaman ve Burhan Şarap, DOĞRU Parti MKYK Üyesi Ahmet Gündoğdu, SELIM Parti İl Başkanı Mehmet Cavit Şireci, partililer, sivil topluluk temsilcileri katıldı.

Bakan Ersoy, henüz sonra beraberindekilerle memleket merkezinde esnaf ziyaretinde bulundu.

Share: