Hulusi Akar: “Güvendikleri dağlara karlar yağmadan tarihten öğüt almalıdırlar”

Hulusi Akar: “Güvendikleri dağlara karlar yağmadan tarihten ibret almalıdırlar”

Gaziantep’in kurtuluşunun 101. sene dönümü törenle kutlandı

GAZİANTEP – Gaziantep’in antagonist işgalinden kurtuluşunun 101. yıl dönümü zımnında Gaziantep Üniversitesi Mavera Kongre ve Tekellüm Merkezi’nde merasim düzenlendi.

Katılımcılara seslenen Vekil Hulusi Akar, Türkiye Yüzyılı vizyonu ile uluslararası ilişkilerde fail haline mevrut takı ve yetki alanı rastgele güzeşte zaman genişleyen küresel ve lehçe gelişmeler karşısında proaktif davranarak dünyada saraka sahibi olan, antrparantez bölgede ve dünyada etkin aynı ciddi adına düzenlilik üreten büyüklük durumuna gelindiğini tabir etti.

Programa katılan Milli Defans Bakanı Hulusi Akar’ın da saha aldığı törende “Gaziantep’e derece katanlar” ödülü verildi. Vekil Akaret, Gaziantep Valisi Davut Gül ve Gaziantep Büyükşehir Şehremini Delimsirek’e plaket ikram etti.

“Gazi Meclisimizce yiğitlik unvanı 3 kat verilmiş. Biri Gaziantep’e”

Gaziantep’in kurtuluşunun çok mehabetli olduğunu ifade eden Gaziantep Valisi Davut Gül, “25 Boşluk Gaziantep üzere haddinden fazla önemlidir. Bu şehir Mutekit nüfusunun 4’te birini şehit vermiş, 6 bin 317 şehidi var ve mütezayit 4’te 3’lük kesimi gazi olmuş. Gazi Meclisimizce yiğitlik unvanı 3 kez bırakılmış. Biri Gaziantep’e, başkası bildiğiniz kabil Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’e ve Gazi Meclisin namına vermiştir. Gaziantepliler, bunun farkında adına 101 yıldır şehirde üreterek ülkeye ulama sunarak ve şehrin ve ülkenin büyümesine ceht sarfiyat ederek, gayret gösteriyor. Bunu yaparken dahi yeryüzü kocaman gücü, geçmişi unutmamak ve şu andaki sağlık ikliminin cüret ikliminin kıymetini hatırlamak. Tığ çizik şehriyiz, Gaziantep’te istihsal oluyorsa, 12 milyar dolar dış satım oluyorsa, genişlik iri sebeplerinden birisi asayişin huzurun güvenliğin olması. Bunda bile Türk Silahlı Kuvvetlerinin başındaki size ve kamu ekibe teşekkürname ediyorum, müteşekkiriz” ifadelerine saha verdi.

“Mebde veren çıban eğmeyenlerin günüdür”

“Bugün, dünden çok daha güvenliyiz, çokça henüz huzurluyuz” diye niteleyerek sözlerine devam fail Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Atmaca, “Zaman 25 Meyan 101. sene ilk çokça şanlı bir şehirde vakur ayrımsız dönem yaşadık. 25 Aralık tarihi söz konusu vatansa gerisi teferruattır diyenlerin günüdür, esas veren ser eğmeyenlerin günüdür. Saygıdeğer Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, kızıl Milli Savunma Bakanımız Hulusi Akaret’ın ve bütün Mehmetçiklerin nazik mücadelesiyle bugün, dünden çokça henüz güvenliyiz, haddinden fazla daha huzurluyuz. O yüzden Gazi Mustafa Kemal Atatürk Gazi şehrimiz üzere, sunulan bu mücadeleyi bütün Türkiye’nin şehirlerine kasabalarına arz banal köylerine alplık yerine göstermiştir.” diyerek konuştu.

“PKK/YPG Paris’te sokakları yakıyor. Bu acun etme bulma dünyasıdır”

Ulusalcı Cereyan Partisi Gaziantep Milletvekili Sermet Atay ise, “25 Ara deyince hep yiğitlik hikayeleri anlatılır, amma bugünün Türkiye’sinde bundan 104 sene evvel gelenleri düşündüğümüzde halen benzeri mücadeleyi yaptığımızı görüyoruz. Fransızlar Türkiye Iri Ulus Meclisi kurulduğu çağ Atatürk ve silah arkadaşları cuma namazı kılarken Gaziantep’te 3 camiyi bombalıyorlar. O devir dahil savaşı başlatırken camilerimizden, cuma kılınırken başlatıyorlar. Zaman Fransa’dahi eylemler görüyoruz, o besledikleri, yedirdikleri büyüttükleri PKK/YPG Paris’te sokakları yakıyor. Bu dünya ika bulma dünyasıdır. Onlar pekâlâ kim 104 yıl önce geldiler ve karşılarında Kişmiri Fatmalar, Şahinbeyler, Şehitkamiller gördülerse biz yine yerimizdeyiz onları burada bekliyoruz. Atatürk’ün söylediği üzere, geldikleri gibi göndermeye birlikte hazırız” dedi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akaret, “Milli mücadelemizin öncü şehirlerinden olan Gaziantep’imizin işgalinden kurtuluşunun 101. sene dönümünde şahsıma salıverme edilen Türkiye 100 yılı hususi ödülünün benim üzere âdeta balaban bire bir kıvanma vesilesi olduğunu da yayımlamak isterim. Bu eşsiz ödülü yiğit zırh arkadaşlarım ve say arkadaşlarım yerine alıyor, başta Gaziantep savunmasında martir sakıt kahramanlarımız görünmek üzere cümle şehitlerimiz ve gazilerimize bağıntı ediyor tıpkısı can kuşu ve heyecanla bugünde terörle mücadelede kahramanlık gösteren Gaziantepli Mehmetçiklerin alınlarından öpüyorum. Gaziantep’in düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yıl dönümünü istekle kutluyorum. Şehitkamil, Şahinbey, Karayılan, Kılıç Mualla Bey, Özdemir As tevessül etmek için Antep savunmasında Türkiye tarihine sabık büyük kahramanlarına yağmur gönül borcu ve şükranla el ediyorum. Gaziantep doğru tarihi, turizmi, sanatı ve kültürel zenginlikleriyle ekincilik, endüstri, tecim ve muvasala alanındaki yatırımlarıyla ülkemizin öncü şehirlerinden biridir. Güneydoğu Anadolu’nun ışıltılı yıldızıdır” diyerek konuştu.

“Tahıl ihtiyaç sahibi ülkelere emniyet ile sevki sağlanmıştır”

Bakan Akar, “İçerisinde bulunduğumuz gün küresel ve lehçe düzeyde riziko zılgıt ve tehlikelerin eşkal sefaya bundan sonra krize ve ayrıca uğraş evrildiği bire bir dönme olsa bile Türkiye cumhurbaşkanımızın liderliğinde Türkiye 100 yılı vizyonu ile uluslararası ilişkilerde yapan haline mevrut sıkıntı ve bitirme alanı herhangi bir güzeşte zaman genişleyen küresel ve bölgesel gelişmeler karşısında proaktif davranarak dünyada meze sahibi olan antrparantez bölgede ve dünyada etkin bire bir kısık olarak asayiş üreten büyüklük durumundadır. Ülkemiz alelhusus serencam dönemde Rusya-Ukrayna Savaşı’nın benzeri zaman geçmiş akıbet bulması ve ateşkesin sağlanması amacıyla aktif bir diplomatlık ortaya koymuş kamu dünyayı zılgıt eden azık krizin aşılmasına yönelik tahıl sevkiyatının imzalanmasına ve uzatılmasına nazik katkı sağlamıştır. İstanbul’bile kurulan birlikte koordinasyon merkezinin çalışmaları ile bugüne büyüklüğünde Ukrayna Limanı’ndan 15 milyon tondan aşkın tahılın gerekseme sahibi ülkelere güvenlik ile sevki sağlanmıştır” dedi.

“Güvendikleri dağlara karlar yağmadan tarihten ibret almalıdırlar”

Hulusi Akar, Türkiye’nin bölgede sulh ve istikrar için himmet gösterdiğini belirterek maatteessüf Yunanistan’ın istikrarsızlığı körükleyen benzeri tavrının olduğunu söyledi. Yunanistan’ın proaktif gösteri ve söylemleri ile saldırgan politikalar sürdürdüğünü anlatarak, akıbet yerine Yunanistan eliyle planlı NATO tatbikatı sırasında NATO görevi yapan uçaklarımıza da sevkitabii kilit attıklarını söyledi.

Akar, “Lehçe ve global anlamda barış ve denge üzere hakeza benzeri çaba gösterirken maatteessüf Yunanistan ise istikrarsızlığı körükleyen provokatif eylem ve söylemleri ile emperyalist ve saldırgan politikalar sürdürmekte, ülkesinin kaynaklarını ve halkın refahını apayrı ülkelerin çıkarlarına feda etmekte, siyasal varlığını Türkiye düşmanlığı üzerine kurarak herhangi bir sabık dönme yeni gerginliklere sebebiyet vermektedir. Sonuç namına Yunanistan marifetiyle planlı NATO tatbikatı sırasında NATO görevi özne uçaklarımıza dahi insiyak kilit atılmıştır. Bu düşmancasına kurum Yunanistan’ın NATO’nun esas ilkelerine ve değerlerini hiçe sayacak boyutta kontrolden çıktığını göstermektedir. Beklentimiz Yunan siyasilerin uzlaşmaz ve ajitatör tavırlarından derhal vazgeçmeleri, sağduyulu benzeri NATO müttefiki yerine davranmaları, problemlerin diyalog yolu ile çözümlerine odaklanmalarıdır. Güvendikleri dağlara karlar yağmadan 1922’dahi yaşadıklarını unutmadan tarihten öğüt almalarıdır. Son namına Kıbrıs’ta, Ege ve Doğu Akdeniz’de diyaloğa berrak başlamak ile bu arada hiçbir oldu bittiye cevaz etmedik. imdi birlikte katiyen etmeyeceğiz. Kendimizin ve Kıbrıslı kardeşlerimizin türe ve menfaatlerini müzaheret etmek dahi kararlı ve kararlıyız ve çokça şükür üstelik bundan muktediriz” diye niteleyerek konuştu.

Programa Milli Savunma Bakanı Hulusi Akaret’ın yanı sıra Gaziantep Valisi Davut Gül, Gaziantep Büyükşehir Şehremini Fatma Delice, 5’inci Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Hacı Halil Osma, İl Açıkgöz Komutanı Liva Hidayet Arıkan, İl Güven Müdürü Mustafa Emre Başkan, YANLIŞSIZ Fırka Gaziantep milletvekilleri Nejat Koçer, Mehmet Erdoğan, Bahir Bakbak, Ahmet Uzer, Müslüm Yüksel, Mehmet Sait Kirazoğlu, MHP Gaziantep Mebus Sermet Atay, STK temsilcileri, şehit yakınları, gaziler ve çokça sayıda davetli katıldı.

Törende, Milli Savunma Bakanı Akar’a ‘Türkiye Yüzyılı Özel Ödülü’ sunma edilirken Gaziantep’e derece katan adlar bile ödüllendirildi. Hars ve Turizm Bakanlığı Sunturlu Sanatlar Genel Müdürlüğünce bugüne hususi hazırlanan dinleti sahnelendi.

Share: