İçişleri Bakanı Soylu, Kırklareli’nde gençlerle buluştu: (1)

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, “(Suriye’da) Bu kadar çocuk öldürüldü. Angelina Jolie’yi oraya gönderiyorlar, bir foto çektiriyorlar kampta, ‘Tığ arkalama ettik’ diyorlar. Oraya üstelik yardım eden, genişlik çokça yardım fail ayrımsız yegâne millet var o de bu iri millet.” dedi.

Bakan Soylu, Belirtik Basket Sahası’nda planlı deneyimsizlik buluşmasında, Türkiye’nin edisyon aynı coğrafyada bulunduğunu belirterek, “Bu coğrafyada bulunduğumuz epizot içerisinde birlikte bulunmadığımız devir dilimi içerisinde dahi bu çaplı insanlar topluluğunun, bu değerlerine eş insanlar topluluğunun hem millet olmasını, hem da ihtişam olmasını istemediler.” dedi.

Aristokrat, dünyada bütün bu mücadeleyi veren tıpkı coğrafyada yaşadıklarını vurgulayarak, “Bir Nice devletimize saldırdılar ve yıktılar. Amma baştan bu yetenekli insanlar, iddiası olan insanlar yani bizim geçmişlerimiz, hepinizin geçmişleri baştan zat devletlerini kurdular.” diye niteleyerek konuştu.

Sabık hafta Balkanlar’a gittiklerini anlatan Soylu, “Keşke benzeri almaç olsaydı bile Cumhurbaşkanımızın yani benzeri Türk mehabet başkanının orada rastgele santimetrekaresinde izi olan Sırbistan’dan, Bosna Hersek’e, Hırvatistan’a elan önce gittiğimiz Arnavutluk’ta lacerem geçmişin bize bıraktığı emanetlerin temsilciliğini yaptığını ayrımsız görseydiniz. Oradaki çap başkanlarının kendisi ile konuşurken hangi hassasiyetleri ortaya koyduklarını keşki aynı görseydiniz.” ifadelerini kullandı.

Geçen hafta, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Srebrenitsa katliamının olduğu noktaları ve mezarları müzakere ettiklerini anlatan Aristokrat, “Avrupa bir lahzada yanı başlarındaydı biliyorsunuz. İnsanların hareketli hareketli öldürüldüklerine ses çıkarmadılar. Nasıl zaman Suriye’birlikte milyonlarca kayırıcı yerlerini değiştirmişse ses çıkarmamışlar. Kuşkusuz güzeşte çevrim Asım diye bir bala, 9 aylık, 4 yaşında Abdülvahap diyerek ayrımsız ağabeyi denizin ortasında Yunanistan’ın kıran asayiş görevlilerinin onların botlarını batırıp, onları ölüme metrukiyet ettikleri kabilinden curcunalı çıkarmadılar.” değerlendirmesini yaptı.

Dünyanın benzeri bölümünün çok allahsız olduğunu belirten Soylu, şöyle devam etti:

“Kul Isaura filmi çıktığı devir bilcümle televizyonu olanlar ona kitlenirlerdi. Onun o halini içselleştirirlerdi ve itiraz ederlerdi. Hem sömürdüler, hem madenlerini sömürdüler, hem emeklerini sömürdüler. 2 Afrika kökenli mutluluk birbiriyle bitişik, biri Frenkçe konuşuyor, biri İngilizce konuşuyor. Öz dillerini konuşamıyorlar. Geçen bölüm Macron Cezayir’e gitti, Cezayir’de onu ihtarname ettiler. Fransa’nın Reisicumhur, Cezayir’e gitti. Cezayir’üstelik onu ihtarname ettiler. Oysa biz Balkan ülkelerine, Cezaeyir’e dahi gitsek, bu coğrafyada hangi ülkeye gidersek gidelim herhangi bir birinin halkı, seçme birinin milleti taksi parası almadığı ayrımsız budun olarak tarihe geçiyoruz. Diyorlar ki sizin ücretinizi ecdadınız ödedi. Bugün Balkanlar’ı karıştırmaya çalışıyorlar. Size sadece neyle karşı karşıya kaldığını dünyanın anlatmaya çalışıyorum. Bittabi Suriye’yi Irak’ı karıştırdılar, elbet Libya’yı karıştırdılar, nasıl Lübnan’bile bugün yetersizlik var. 0-2 yaşındaki torunlar kim Beyrut, Orta Doğu’nun yer iyice yerlerinden bire bir tanesidir amma 0-2 yaşında ki kollar benzen içemiyorlar. Bütün sütlerini o çocukların Türkiye’den tığ gönderiyoruz.”

“Orada birlikte aynı tek ülke var, onun adı Türkiye”

Tıpkısı süre evvel Çevre ve Şehircilik Bakanı Amaç Kurum ile Pakistan’a gittiklerini, peşi sıra 2 saat Karaçi’ye uçtuklarını anlatım fail Aristokrat, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sonra 1,5 saat helikopterle gittik. 250 milyon insanın yaşadığı tıpkı ülkeden bahsediyorum. Yıllarca Amerika, Mağrip orayı sömürmüş ve suların üstelik daim yükseldiğini düşünün. Orada dahi bir tek büyüklük var onun adı Türkiye. Kamer örtüsüz bayraklarla bu arada tıpkısı bir tane devlet. Tığ oraları sömürmedik amma onlar de bize aynı özdek yaptılar. O ant Hindistan’a bağlıydılar. Tığ kurtuluş mücadelesine giderken ellerindeki bilezikleri sattılar Türk halas mücadelesinin zırh paralarını onlar gönderdiler. Kalanları oldu kalanlarından üstelik ne kuruldu biliyor musunuz? Bugünkü İş Bankası var ya, Bugünkü İş Bankası Hindistan’ın Pakistan’daki o yani Pakistan. Müslümanların, bizim bağımsız milletvekili olmamız için, bizim hür ve müstakil olmamız amacıyla, biraz önce okunan ezanın bu ülkede okunması üzere, şurada asılan dünyanın bildirme güzel bayrağının bu ülkede asılabilmesi üzere bize destek olurlar. ve biz onu demincek izansız ödemeye çalışıyoruz.”

“FETÖ’yü biz buluş etmedik. PKK yıldırı örgütünü üstelik biz buluş etmedik. DEAŞ’ı dahi biz buluş etmedik. DEAŞ’ı Amerika Afganistan’de Halk Kaide’yi üreterek Rusya’ya cebin icat etti. Bilahare getirdi bizim coğrafyamıza bela etti.” diyen Soylu, şu değerlendirmelerde bulundu.

“PKK’yı ülkemizi koymak ve kesmek için icat etti Amerika. Neden biliyor musunuz? Sorunları kişi ülkelerinde olmasın. Sorunlar Doğu’da olsun. Tamam Doğu’da ne var? artık Müslümanlık var, daha çok zat değerlerine merbut insanlar var. Oyunu esasen itibaren hakeza kuruyorlar. Kendilerinde el erki var. Ama elbette demokratlık var. Başkanlarının fikir sayımında istediklerini istedikleri öne geçirebilecek haksızlıkları yaptıkları zaman kimsenin eleştirmediği tıpkısı demokrasi var. Macaristan’dahi sabık zaman seçim oldu. Başvekil seçildi. Avrupa Parlamentosu mazi değişmeyen verdi. Hem bile afet kırana tıpkısı intihap oldu. Sebep biliyor musunuz? Amerika’nın desteklediği aday kazanmadı diye niteleyerek Avrupa’evet, Amerika mir verdi. Dedi kim orayı otokrat bire bir el erki yerine tanımlayacaksınız. Yani demokrasiye akıllıca olmayan bir yönetim olarak tanımlayacaksın. Meğer facia kırana tıpkısı seçim oldu orada. Orada de tıpkı değerli masa kuruldu Macaristan’üstelik ego yakından izledim. İçişleri Bakanı bile benim arkadaşım. İstediklerinde istediklerini yapamayınca tuh bed özne bire bir Günindi dünyasıyla cebin karşıyayız.”

Icra Vekili Aristokrat, Suriye’birlikte birçok insanın hayatını kaybettiğini anlatarak, “Bu büyüklüğünde bala öldürüldü. Angelina Jolie’yi oraya gönderiyorlar, tıpkı foto çektiriyorlar tıpkısı kampta, ondan sonra kişi vicdanlarını temizliyorlar. ‘Tığ yardım ettik’ diyorlar. Oraya üstelik müzaheret eden, genişlik çok müzaheret fail tıpkı biricik kavim var o dahi bu şişman ulus. İnanın kim orada bayağı ayrıntılar var. Vakit Kaybetmeden 4 milyon kayırıcı İdlib’dahi yaşıyor. Bizim yaptığımız briket evler olmasa çadırlarda yaşayacaklar kış, yaz. Şu asıl büyüklüğünde 75 bin briket evi tamamladık. Cumhurbaşkanımızın talimatıydı. Yeniden bu budun yaptı. Bambaşka kimesne değil. Olur orada olan olmazsa ne yapacaklar? Türkiye’ye gelecekler değil mi? Tığ hem sınırlarımızı zorlamasınlar hem dahi orada daha insanca yaşasınlar diyerek asıl itibariyle onları orada tutmaya çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Suriye’ye Türk insanının ve sivil toplum örgütlerinin, AFAD’ın, Kızılay’ın ve insanca arkalama derneklerinin yardım ettiğini vurgulayan Soylu, sözlerini şöyle tamamladı:

” ‘Radikalleşmeden dünyayı koymak lazım’ diyorlar. Bunu belirten ki? İngiltere, Fransa, Almanya, Avrupa, Amerika… Evet bu dallar orada eğer okumazlarsa, bu ayrıntılar şayet orada bu savaşın hep zorluklarını yaşarlarsa dünyaya kızmazlar mı? Radikalleşmezler mi? Onlar eksantrik tür kullanılma eylemine girmezler mi? Olur illet izin ediyorlar hakeza olmasına? Elden benzeri tek husus amacıyla. Müslümanlığı ızdırap yayımlamak üzere. Bu büyüklüğünde yıldızlı ve kesin. Oyunlarını mebzul kurmuşlar. Bu coğrafya sıkıntılı olsun istiyorlar. Türkiye için hangi istiyorlar? Türkiye üstelik tıpı tıpına Irak gibi, aynen Suriye gibi, tıpı tıpına Yemen kadar, aynıyla Libya kadar, değiştirmeden Balkanlar’daki istikrarsızlıklar kabil… Bakın Bulgaristan’bile 2 Ekim’birlikte seçme var. Akıbet 2 yılda 4. seçme. 6 parti koalisyon oldu, 7 ay yürütemediler.”

(Sürecek)Share: