İçişleri Nazır Yardımcısı Çataklı’dan “12 Kasım’daki deprem tatbikatına paydaşlık” çağrısı

İçişleri Icra Vekili Yardımcısı İsmail Çataklı, Düzce depreminin 23. yılında 12 Teşrinisani’birlikte talih genelinde yapılacak “Çök, nizam ve tutun” tatbikatına ortaklık çağrısında bulundu.

Çataklı, İçişleri Bakanlığına mecbur kuruluşların ve dışarılık teşkilatlarının kurumsal yapılarının, yürüttükleri faaliyetlerin ve karşılaştıkları sorunların yerinde görülmesi, raporlanması ve biçim teşkilatıyla bağlarının güçlendirilmesi için hazırlanan İzleme Kıymetlendirme Sistemi (İZDES) projesi kapsamında Bolu’ya geldi.

Valiliği konuşma fail Çataklı, Vali Erkan Tığ ve tören düzeni üyeleri aracılığıyla karşılandı.

Ziyaretin arkası sıra açıklama özne Çataklı, İçişleri Bakanlığının çokça serbest ayrımsız alanda amme hizmeti verdiğini söyledi.

Çataklı, vatandaşlara sunulan hizmetlerin daha bereketli yürütülebilmesi, yurttaş memnuniyetinin daha yukarılara çıkartılabilmesi için gerçekleştirdikleri çalışmalarla ilişkin mahallinde değerlendirme muktedir olmak amacıyla ayrımsız strateji kıymetlendirme sistemi yürüttüklerini anlattı. Hep illerde bu çalışmayı yaptıklarını dile getiren Çataklı, bu kapsamda illeri görüşme ettiklerini söyledi.

Gazetecilerin “çök, kapan ve tutun” tatbikatına ilişkin sorusu üzerine Çataklı, Türkiye’nin sarsıntı anlamında kritik tıpkısı kuşakta de vadi aldığına dikkati çekerek “Türkiye kendisine takkadak facia olduğu anda değil, öncesinde afetlere muamele etmek itibarıyla büyük tıpkısı hız ortaya koyuyoruz.” dedi.

Çataklı, kıran anına hazırlanmanın, kıran anında metin müdahalelerde bulunmanın önemine belen ederek “Bu çerçevede hele Türkiye Facia Engelleme Planı kapsamında nazik mesafeler katedildi. Buna tığ serencam dönemde yürüttüğümüz çalışmalarla afet öncesini birlikte okkalı kendisine ekledik ki kamu illerimizde İl Afet Risk Tenkis Planlarımızı tamamladık. Türkiye Facia Riziko Tenkis Planı’nı bitirdik. Geçen yıl bilindiği kadar Türkiye’da Facia Terbiye Yılı zar edilmişti. 56 milyon vatandaşımıza bu çerçevede ulaştık. Bu yıl de eğitimlerimi yaptırdığımız vatandaşlarımıza bir da manevra yaptırarak bunu desteklemek istedik. Bu yılı bile Kıyamet Tatbikat Yılı ilan ettik.” şeklinde konuştu.

“Amacımız farkındalığı yükseltmek”

Türkiye genelinde tatbikatların alçak tıpkısı şekilde devam ettiğini dile getiren Çataklı, mazi AFAD ile Cahillik ve Spor Bakanlığı Cesaret Yurtlar Kurumu Umumi Müdürlüğü gelişim birliğiyle mektepli yurtlarında hareket tahliye tatbikatı gerçekleştirildiğini hatırlattı.

Çataklı, 12 Teşrinisani’daki tatbikatın ise Türkiye’da ilk defa yapılacağını belirterek “Haddizatında dünyada çokça sıklıkla yapılan tıpkı aplikasyon. Alelhusus üstelik Japonya’bile. Bire Bir anda ülkenin tamamında ‘çök-dubara-tutun’ tatbikatı yapacağız. Buradaki amacımız birlikte farkındalığı geliştirmek. Afetlere hazırlığa tıpkı katkı arz etmek. Bu yolla farkındalık oluşturacağız ve buradan elde ettiğimiz dinamizmi apayrı alanlarda dahi afetle mücadelede katlayarak bitmeme ettireceğiz. Bunu hayati benzeri say kendisine görüyoruz. Tamam vatandaşlarımızın de buna hassas olmasını, katılmasını istirham ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bugünün 10 Son Teşrin olduğunu anımsatan Çataklı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Iri Alemdar Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ü, rahmetle saygıyla minnetle garip ettiğini, 6 sene önce Mardin’in Derik ilçesindeki yıldırı saldırısında görevi başındayken şehit edilen Ilçebay Muhammed Fatih Safitürk ile eksiksiz şehitleri rahmetle andığını kaydetti.

Çataklı, elan sonradan Vali Kılıç, Ilbay Yardımcısı Abdullah Abid Öztoprak, İl Itimat Müdürü Sadettin Aksoy, İl Kurnaz Başbuğ Vekili Albay Bağımsız Milletvekili Tığ ve ait amme kurumlarının yetkilileriyle “Güvenlik Dolay Değerlendirme” toplantısına katıldı.

Bolu ziyareti kapsamında Çataklı’nın, Valilikte “Nezaret Hizmetlerini Istimara” toplantısına, Bolu Ticaret ve Sanayi Odasında “Çığır Odaları ile Yorum” toplantısı ile “STK’lar ile Yorum” toplantısına katılması bekleniyor.

Share: