Ihtisas nakli bekleyen 12 yaşındaki Edanur, yerleştirilen Aort kapakçığı ile sağlığına kavuştu

His nakli muntazır 12 yaşındaki Edanur, yerleştirilen Aort kapakçığı ile sağlığına kavuştu

Cerrahi Müdahale şansını kaybettiği söylendi, yapılan kudretli operasyonla 7 günde taburcu oldu

İSTANBUL – 12 yaşındaki Edanur Gizler, kalbinin aort kapakçığının yapısal kendisine bozulması ve önsezi yetmezliği nedeniyle ailesi eliyle Koşuyolu Efdal İhtisas Terbiye ve Araştırma Hastanesi’ne getirildi. Tetkikler sonucu kalbin çok tutkun kasıldığı amacıyla ameliyatın umum dünyada yüzdelik 90’nın üstünde ölüm riski barındırdığı öğrenilirken His ve Soy Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Babürhan Özbek, yaptığı başarılı operasyonla Edanur’a dünya malı boyu sağ esen kullanabileceği Aort kapakcığı yerleştirildi. Edanur ameliyatın peşi sıra 7 günde sağlığına kavuşarak hastaneden taburcu oldu.

12 yaşında olan Edanur Duman’ın ailesi, kızlarının ruh rahatsızlığı dolayısıyla başvurduğu 2 hastaneden kızlarının ameliyat şansını kaybettiğini ve ruh nakli ihtiyacı olduğunu söyledi. Bunun üstüne eş, Koşuyolu Faziletkâr İhtisas Eğitim Bilimi ve Araştırma Hastanesi’ne de başvurdu. Planlı tetkikler sonucu, Edanur’un his pompa fonksiyonunun yüzdelik 20 olduğu Aort kapakcığı amacıyla Aort cerrahisine ihtiyacı olduğu ancak duygu tutkun kasıldığı için ameliyatı tamlık dünyada yüzdelik 90’nın üstünde ölüm riski olduğu öğrenildi. Bunun konusunda kolları sıvayan Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Babürhan Özbek ve ekibi 12 yaşındaki Edanur’a yapılan kalburüstü operasyonla, kalp kası hücrelerini haddinden fazla aktif koruyup Aort cerrahisinde Aort kökünü uzun uzadıya Edanur’un mal boyu sağlıkla kullanabileceği Aort kapakçığını yerleştirdi. 12 yaşındaki Edanur Keyif, ameliyatın peşi sıra bir numara günde annesine kavuştu. Ameliyatın peşi sıra 7 gününde ise mıhlı tıpkı şekilde hastaneden taburcu oldu.

“Umum dünyada bu ameliyatlar yüzde 90 üzerinde ahiret yolculuğu riski barındırmaktadır”

Bahis hakkında mütekellim Duygu ve Huy Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Babürhan Özbek, “Edanur kızımız, bize geldiğinde kalbin aort kapakçı strüktürel namına bozulmuştu. Kilolu yetmezlik mevcuttu. bununla birlikte kalbin pompa fonksiyonu istikbal derecede azalmış. Duygu takkadak yüzde 20 çalışmaktaydı. Aort cerrahisi ihtiyacı mevcuttu. Ancak kalbin pompa fonksiyonu yavaşladığı üzere büzülme gücü azaldığı için tekmil dünyada bu ameliyatlar yüzdelik 90 üzerinde ölüm riski barındırmaktadır. Bizden eski 2 dalan, işler şansını kaybettiğini kalbin değiştirilmesi gerektiğini yani ruh nakli ihtiyacı olduğunu söylemişler. Bize geldiğinde aort cerrahisi amacıyla ekipçe operasyonunu planladık. Konseyimizi tafsilatlı yerine değerlendirdik. Ameliyata almaya karar verdik. Bu süreçte ameliyatta önsezi kasını, miyokardı, haddinden fazla etkili bire bir şekilde koruduk. Aort kökünü da genişleterek, aort cerrahisinde aynı ömrü hafif kullanabileceği aynı aort kapakçığı yerleştirdik. Bu liyakatli proses ardından dördüncü saatte solunum cihazından ayrıldı. Bir Numara periyot annesine kavuşturduk. Kontrollerimizde aort kapakçığının çok bol çalıştığı, ruh kasılma gücü operasyon öncesine göre iki mezuniyet arttığını tayin ettik. Öyle Edanur gibi çok erdemli riskli kalp hastalıkları ihtiyacı olan yavrularımızın ameliyatı çokça deneyimli merkezlerde tecrübeli eller vasıtasıyla yapılması gerekmektedir” dedi.

“Edanur elan şimdiden serviste annesiyle birlikte koşup oynamaya başladı”

Kalp ve Soy Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Babürhan Özbek, devamında, “Edanur henüz şimdiden serviste annesiyle birlikte koşup oynamaya başladı. Onun ekol başarısı, ati başarısı bizim amacıyla çok koca. Şu anda seçkin özdek yolunda gözüküyor. Kontrollerimiz da gayet gani ve kalbin inkıbaz gücü da 2 hatim kadar arttı. bundan sonra onu haddinden fazla keyifli, dosdoğru tıpkısı gelecek bekliyor. Tabii bu eşkâl hastalıkların tanınması için öncelikle kontroller çokça önemli. Şikayete mecbur pekâlâ evvel 1 yaşta yavru ekokardiyografi dediğimiz şekilde kalbinin arama edilmesi gerekiyor. Bunun dışında morarma, tez yorulma, ahşa ağrısı kabilinden şikayetlerde dahi gecikmeden boşlama edilmeden nasıl tıpkı uzmana belirtmek gerekiyor. Bu biçim riskli karambol önsezi ameliyatları tecrübeli ellerde çokça başarıyla yapılıyor. Iptila etmesinler. Bizlerin amacı zaten onları esenlikle topluma vermek ve yüzlerini güldürmek” diye konuştu.

“Okuldaki arkadaşımla oynamayı çokça istiyorum”

Ameliyatının kudretli tıpkı şekilde geçtiğini söyleyen 12 yaşında kim Edanur Sırlar, “Ameliyatım çokça güzel geçti. Buradaki etibba bütünü bana çokça ferah baktılar. Beni hazırlayıp ameliyata soktular. Korkacak tek madde yoktu. Hayallerim intikal etmek, doktor olmayı istiyorum. Arkadaşlarımı haddinden fazla özledim, okuldaki arkadaşımla oynamayı haddinden fazla istiyorum. Kendime geldim. Doktorları çokça seviyorum. Onlar beni haddinden fazla sevindirdiler, beni iyileştirdiler, haddinden fazla mutluyum” ifadelerini kullandı.Share: