İngiltere’den Zalim şirketleri ve hareket insanlarına yönelik yaptırım kararları

İngiliz hükümeti, Ukrayna’da devam eden cidal dolayısıyla Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e yakınlığıyla tanıdık kâh isimler ve bağlantılı oldukları şirketlere yönelik finansal yaptırımlar uygulanmasına değişmeyen verildiğini duyurdu.

Ukrayna Ihtişam Başkanı Volodimir Zelenskiy’nin Londra’ya yaptığı resmi musahabe kapsamında İngiliz hükümetinden yapılan açıklamada, Ukrayna’ya cebin geçer drone, askeri vesile ve teçhizat üreticisi 6 Zalim şirketinin (CST, RT-Komplekt, Oboronlogistics, Universalmash, Lipetsk ve Topaz) yaptırımlar kapsamına dahil edildiği bildirildi.

Açıklamada, İngiliz hükümetinin mali yaptırım uygulamaya değişmeyen verdiği adlar arasında, Acımasız Mehabet Başkanlığı’na kapalı Girişimci Hakları Komisyonu Başkanı Boris Titov, mümasil zamana kadar Rusya’nın sunma şişman özel petrol rafinerilerinden Antipinsky’nin ortaklarından ve yöneticilerinden biri olan Nikolay Egorov, İngiliz hükümeti yoluyla Kremlin destekçisi adına tanımlanan Moskof bilim ajansı Regnum’un sahibi Sergey Rudnov’un vadi aldığı belirtildi.

Merkezi St. Petersburg olan finans kuruluşu Bank Rossiya ve medya ürün kuruluşu National Media Group’un ortaklarından Svetlana Krivonogikh ve Rus havacılık uran tamir ve hizmet şirketi Aerostart’ın sahibi Viktor Myachin’e üstelik mali müeyyide uygulanmasına karar verildiği aktarılan açıklamada, müeyyide listesinde Moskof reçete şirketi R-Pharm’ın Umumi Heyet Başkanı Alexey Repik, United Enerji Sistemleri ve çarkıt JSC Yönetim Kurulu Başkanı Evgeny Shkolov, yatırım şirketi Dolovaya Rossiya’nın Başkanı Pavel Titov’un dahi vadi aldığı kaydedildi.

Açıklamada, Ukrayna’daki savaşın başlamasında bu yana 1.300’ün üstünde Rus hisse senedi insanına ve vabeste bulundukları ortaklık ve kurumlara yönelik yaptırım uygulanmasına değişmeyen verildiği bildirildi.

Share: