İngiltere’nin gayrimenkul piyasasında Rus oligark şoku

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ DUYUM SERVİSİ

Geçtiğimiz 20 yılda Londra’nın taşkın yurt piyasası Rusya oligarklarının gözdesiydi. Rusya’nın ultra zenginlerinin faziletli meblağlı taşınmazlar alımları, Londra’nın ‘Londongrad’ namına adlandırılmasına neden oldu. İngiltere’bile krallık ailesinin birlikte yaşadığı Kensington Palace tamam tıpkı malikane, benzeri Acımasız oligarkı yoluyla 140 milyon dolara satın alındı. Ece Victoria döneminde aristokrat benzeri ev tarafından nesir edilen malikaneler ise Rusya’nın kullanılmamış zenginlerine geçerek halk değiştirdi.

Demin ise İngiltere hükümeti ensesi kalın Rusları bundan sonra istemediğini açıkladı. Wall Street Journal’ın haberine göre İngiltere’nin hamlesi Londra’nın taşınmazlar piyasası pastasının bildirme şişman dilimini ortadan kaldırabilir. Şehrin gayrimenkul piyasası şimdiden Avrupa’da çarpışma ve hisselerdeki koca dalgasıyla uçurumun kıyısında. İngiltere hükümeti Rusya’nın zenginlerini gaye kayran bazı kullanılmamış önlemler açıkladı. Hükümet şehirdeki malikaneleri satın almış bazen Moskof oligarklarıyla münasebetli tüm varlıkları dondurma kararı alırken, gâh hukukçular hükümete bu malikanelere halk konması ve satışlarının gerçekleştirilmesi üstüne çağrıda bulundu.

İngiltere varlıklı yabancılara bodur yoldan vatandaşlık imkanı tanıyan vize programını durdurdu ve gayrimenkul alıcılarının anonim kalmasını zorlaştıracak eskimemiş kurallar getirdi. Henüz önceki bu duraç, Londra emlak piyasasının çekiciliğini zait unsurlar arasındaydı.

Londra’nın müfrit gayrimenkul piyasası için çokça henüz büyük ayrımsız risk ise batının para sektöründe dalgalar halinde yayılan Rusya kaynaklı paralarda muamele yapmaktan kaçınılması. Enerjiden muhasebeye bir nice sektörde şirketler şimdiden hükümetin uyguladığı yaptırımların da ötesine geçerek, Rusya şirketleriyle ve Zalim müşterileriyle ilişkilerini kesti. Bankalar, envestisman şirketleri ve emlakçılar üstelik Moskof müşterilerle ilişkilerini ağız ağıza kestiği takdirde, yurt piyasası çok henüz büyük ayrımsız darbe alabilir.

Katmerli emlak şirketi Ashton Chase Kurucusu Markka Pollack şirketinin yakın zamanda aynı Rus alıcıyla yürüttüğü satışın nakız olduğunu ve Ukrayna krizi nedeniye sunu beş altı iki alımın elan gerçekleşmediğini söyledi. 2022’nin başında alıcının, “oldukça büyük ve anlaşmayı tamamlamaya hevesli” olduğunu söyleyen Pollack, alıcının şırakkadak gabi çekildiğini açıkladı.

Pollack, “kavga nedeniyle piyasanın genelinde ayrımsız vakfe var. Hem alıcılar hem da satıcılar, geleceğe yönelik ipham içre” dedi. Yaptırımlar birlikte etkilerini değişik şekillerde göstermeye başladı. Cuma Namazı haset ayrımsız mahkeme kararıyla, yurt yöneticisi Graham Bonham Carter’ın banka hesapları donduruldu. Bonham-Carter, Zalim işadamı Oleg Deripaska’nın müeyyide ihlaline müzaheret etmekle suçlandı. ESIR’nin yaptırım listesinde düz alana Deripaska, karara itiraz etti. Bonham-Carter ise dayanabilen tıpkı süreçten geçtiğini söyleyerek açıklama yapmadı.

finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre Londra’da şiddetli emlak piyasası, tamlık dünyanın ultra zenginlerinin dengeli ayrımsız ülkede yatırım etme arayışına girmesiyle akıbet 20 yılda yükselişe geçti. Ruslar bu piyasanın tek ant şişman tıpkısı bölümünü oluşturmasa dahi, Çin, Ortadoğu ve Ukrayna kabilinden ülkelerden akın fail taşınmazlar yatırımcılarını temsil eden tıpkısı alem oldu. Sivri taşınmazlar fiyatları hayal da edilemez seviyelere çıkarken, taşınmazlar şirketleri Rusça bilen danışmanlarla doldu.

Enerji şirketi sahibi Hikâye Abramovich, 2011 yılında 140 milyon dolara İngiltere Krallık Ailesi’nden kiralanan bire bir yer üzerinde bulunan 15 akak odalı tıpkısı malikane satın aldı. Elan geçmiş aynı cebe üreticisine ait olan malikane, daha sonradan Sovyetler Birliği Konsolosluğu’nun aynı parçası oldu. Rusya’nın yer zengin isimlerinden, Alfa Group’un Kurucusu Mikhail Fridman, 2016 yılında perişan haldeki benzeri malikaneye 100 milyon dolar ödedi. Fridman bile mümasil zamanda Avrupa Birliği’nin yaptırım listesinde meydan aldı.

Gayrimenkul şirketleri Cenup Kıbrıs Küçük Asya Kesimi ve British Virgin Islands gibi bölgelerde bulunan paravan şirketler vasıtasıyla, multi milyon dolarlık malikanelerin nakit anlaşmalarıyla satışına alışkan. Emlak yatırımı marifetiyle İngiltere’üstelik yerleşme izni imkanı tanıyan program, 2008 yılından bu yana ülkeye 2 bin ensesi kalın Acımasız’un gelmesine bozukluk oldu. İngiltere, Rusya’nın 2018 yılında İngiltere’bile dallı güllü eski aynı ajanını zehirlediği iddiaları üzerine programın kurallarını daha allahsız ağıl getirdi.

Küçük Ay ayında ise izlence tamamen sona erdi. Rusya’ya yönelik yaptırımlar kısa vadede temas satışın gerçekleşmesini neredeyse imkansız kıldı.

Yabancılar 309 milyon dolarlık behre sattı

 

Citigroup’un Rusya’da seçeneği kalmadı

 

Abramovich’in mülk varlıkları donduruldu

 

Share: