İnşaatta çöz ve dış kâm Eylül ayında bile bitmeme etti

İnşaat malzemesi sektörünün yapı kuruluşu Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) vasıtasıyla hazırlanan ‘Son Teşrin 2021 Göz Raporu’nda şu tespitler saha aldı: İnşaat malzemeleri uran üretimi ilkgüz ayında sabık yılın eylül ayına bakarak yüzdelik 6,9 arttı. Ağustos ayında faziletli bire bir aylık nema gösteren yapım malzemeleri sanayi üretiminde artım ilkgüz ayında yavaşladı. İnşaat malzemelerine yönelik bağırsak ve aut istek eylül ayında yavaşlamakla birlikte bitmeme etti. Kâm tarafında olumlu eğilimin sürdüğü eylül ayında, hazır beton ve çimento üretimindeki küçülmeler ise dikkat çekti. 2021 yılının evvel 9 ayında güzeşte yılın tıpkısı dönemine göre üretim artışı yüzde 23,9 kendisine gerçekleşti. İç talebin aktif kalması ve dış pazarlardaki kocaman arzu artışı canlı olmaya devam ediyor.

Üretim çift haneli ve yüksek oranda arttı

2021 yılının evvel 9 ayında 22 zir sektörün tamamında üretim 2020 yılının ayrımsız dönemine göre arttı. Yılın geçmiş 9 ayında birlik madun sektörlerin üretimi benzeri zamanda çift haneli ve efdal oranlarda yükseldi. Sunma erdemli istihsal artışı yüzdelik 56,3 ile seramik keyif gereçlerinde gerçekleşti. Tuğla ve kiremit üretimi yüzdelik 43,2, kilit ve tesisat eşyası üretimi yüzdelik 37,7, yalıtımlı kablolar üretimi yüzde 35,3, çipo polat kalorifer üretimi yüzde 32,4 arttı. Isıtma ve soğutma donanımları üretimi yüzdelik 34,4, seramik istila malzemeleri üretimi yüzde 33,7 ve plastik inşaat malzemeleri üretimi yüzde 32,4 büyüdü. Yılın geçmiş 9 ayında diğer zir sektörlere göre henüz pahal üretim artışı gösteren mahsulat hazır beton, metalden bap ve pencereler, mızrap yapı ve çatı parçaları ile çimento oldu.    

İnşaat sektörü 2021 yılı üçüncü çeyreğinde yüzdelik 6,7 daraldı      

2021 yılının üçüncü çeyreğinde yapım sektörü baştan küçüldü. Güncellenen verilere bakarak yapım sektörü 2021 yılının ilk çeyreğinde yüzde 3,1, ikinci çeyreğinde ise yüzde 3,3 büyümüştü. Yılın üçüncü çeyreğinde ise yüzde 6,7 daraldı. Böylece yapım sektörü yılın evvel 9 kamer toplamında yüzde 0,1 küçülme yaşamış oldu. İnşaat sektöründe kalan maliyetler dolayısıyla kullanılmamış inşaat başlangıçlarının azalması ve kâin işlerin üstelik büyük ölçüde sona ermesi ile inşaat sektöründe faaliyetler üçüncü çeyrekte güzeşte yılın tıpkı dönemine göre küçüldü.   

Genel iktisat ile yapım sektörü büyümelerinde ayrışma devam etti     

İnşaat sektörü ile ekonominin genelinde yaşanan büyüme arasındaki pozitif veriş ayrımsız süredir dağılmış, ekonomideki büyümeye cebin yapım sektöründe küçülme yaşanmıştı. 2020 yılının genelinde birlikte aynı menfi inhilal sürmüştü. 2021 yılının önceki iki çeyrek döneminde yapım sektöründe büyüme olmasına karşın inhilal devam etti. Üçüncü çeyrekte ise iktisat hızlı büyümesine bitmeme ederken, inşaat sektörü baştan yüzde 6,7 küçüldü.           

Kâin inşaat işleri seviyesi kasımda 0,1 nokta yükseldi       

İnşaat sektöründe kâin işler seviyesi orak ayı kocaoğlan esasen itibaren yekpare açılmaya geçilmesiyle alay malay mefret bire bir sıçrama göstermişti. Temmuz-ilkgüz döneminde bulunan amal kebir ölçüde artmış, teşrinievvel ayında ise sınırlı ölçüde gerilemişti. Son Teşrin ayında ise mevcut işler seviyesi tutkun tıpkı artış gösterdi. Mevcut amal endeksi bire bir esbak ayak tabanı bakarak 0,1 puan yükseldi. İnşaat maliyetlerindeki artma bulunan işleri de sınırlamaya başladı. Mevsimsellik de ara sıra bölgelerde etkisini gösterdi. İnşaat sektöründe mevcut amal geleneksel durağan sürece girdi.

Bakir alınan yapım işleri seviyesi kasım ayında 0,3 fakül arttı                                       

Alınan kullanılmamış iş siparişleri ilkgüz ayındaki durağanlaşma ve teşrinievvel ayındaki düşüş sonrası kasım ayında benzeri geçmiş aya göre 0,3 fakül artma gösterdi. Bakir gelişim siparişleri özellikle yüksek yapım maliyetleri ve mütezayit basamak ve gayrı yapı fiyatları zımnında yavaşladı. Mevsimsellik bazen bölgelerde etkisini gösteriyor. Normalleşmenin ve tamlık açılmanın bakir alınan hareket siparişleri üzerindeki olumlu etkisi dahi anbean ortadan kalkıyor.        

Alınan bina ruhsatları ve izinlerinde artış bitmeme ediyor   

2021 yılı evvel 9 ayında alınan yapı ruhsatları ve bina izinleri güzeşte yılın ve 2019 yılının üstünde gerçekleşmeye devam ediyor. 2021 yılının ilk 9 ayında alınan çatı ruhsatları yüzölçümü 2020 yılına bakarak yüzdelik 36,4 ve 2019 yılına bakarak ise yüzdelik 121,4 artarak 99,18 milyon metrekare oldu. Alınan çatı ruhsatları zarfında kat sayıları ise 2019 yılına bakarak yüzdelik 171,1 ve 2020 yılına bakarak ise yüzde 33,4 artarak 480 bin 293 skor yerine gerçekleşti. Alınan yapı ruhsatlarındaki artım, önümüzdeki dönemin eskimemiş inşaat başlangıçları amacıyla olumlu değerlendirildi

Share: