İznik Gölü’ne 1 milyon 43 bin sazan yavrusu salındı

TARIM ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Akarsu Ürünleri Genel Müdürlüğü’nce Bursa’birlikte İznik Gölü’ne 1 milyon 43 bin sazan yavru su salındı. Bursa’üstelik bu sene zarfında 45 göl ile gölete bütün 2 milyon 500 bin sazan yavrusu bırakılmış oldu.

Ekincilik ve Orman Bakanlığı’nın, Göl ve Göletleri Balıklandırma Projesi kapsamında Bursa’da, İznik Gölü’ne 1 milyon 43 bin sazan yavrusu salındı. Edirne İpsala Akarsu Ürünleri Araştırı İstasyonu’nda TIR’a yüklenerek getirilen sazan yavrular, İznik Gölü Orhangazi Yeniköy Şeş sahilinde, Bursa İl Ekincilik ve Orman Müdür Yardımcısı Mehmet Akif Şenyürek, Orhangazi İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Çınar, Orhangazi Ekincilik Odası Başkanı Hasan Cevizlidere’nin katılımıyla göle salındı. Mehmet Akif Şenyürek, Bursa’dahi bu sene rekor sayıda balığın su ile buluştuğunu söyledi.

45 GÖL VE GÖLETE 2 MİLYON 500 BİN BALA BALIK İl Müdürü Şenyürek, Su Kaynaklarının Balıklandırılması Projesi kapsamında İznik Gölü’ne bıraktıkları 1 milyon 43 bin sazan yavrusu ile Bursa’birlikte 2022 yılında 45 göl ve gölete salınan çocuk balık sayısının 2 milyon 500 bine ulaştığını açıkladı. Bursa’nın 115 kilometre deniz sahili bulunan site olduğuna dikkat çeken Şenyürek, “Sonuç 5 yıla baktığımızda 3 milyon 400 bin balığı suyla buluşturmuşken bu sene az buçuk daha çok sayıda balığı göl ve göletlerimizde suyla buluşturduk. Bakanlığımızın talimatıyla su ürünlerinin artması için çalışmalarımız bitmeme ediyor. İlimizde bunun dışında 12 hars ala yetiştiriciliği, 2 sazan, 1 ürün ve 4 çıngı de midye üretimi özne işletmemiz mevcut. Alelhusus ihracata yönelik Mudanya, Karacabey ve Gemlik’te bazen projelerle takip faaliyetleri yürütüyoruz” dedi.

Şenyürek, 129 ruhsatlı balıkçı gemisinin bulunduğu İznik Gölü’nde, 4 avlak sahası ve 5 Akarsu Ürünleri Avcılık Kooperatifi olduğunu üstelik söyledi.

Share: