Jeoloji Erdemli Mühendisi Burhan Daş uyardı: “Bu deprem esas format üstünde değil, tıpkı dal üstünde”

Jeoloji Yüksek Mühendisi Senet Daş uyardı: “Bu zelzele ana hat üstünde değil, bire bir branş üstünde”

-Yer Bilimi Faziletkâr Mühendisi Senet Daş;

“Çelikhan- Kahramanmaraş hattı üstünde nazik ayrımsız hareket beklediğimizi vurgulamıştık, bu beklentimiz halen devam etmekte”

-“Bire Bir zamanda Kuzeydoğu Küçük Asya Kırık hattı üstünde dahi ince zamandır kırılmayan hatlar var”

ELAZIĞ – Elazığ’üstelik meydana mevrut 4.9 büyüklüğündeki depremden bilahare uzmanlardan peş peşe akıbet an açıklamalar geliyor. Depreme ait açıklamalarda bulunan Elazığ Yer Bilimi Mühendisleri Odası Başkanı Jeoloji Efdal Mühendisi Burhan Daş, ” İçiniz şen olsun. Temel kalıp üstünde olan aynı yer sarsıntısı değildir. Daha ilk asıl eşkâl üstünde Çelikhan, Kahramanmaraş hattı üzerinde nazik benzeri zelzele beklediğimizi vurgulamıştık, bu beklentimiz halen devam etmekte” ifadelerini kullandı.

Facia ve Ivedili Nitelik Yönetimi Başkanlığı Sarsıntı Dairesi Başkanlığından alınan bilgiye göre, saat 06.36’da suret üssü Elazığ’ın Sivrice ilçesinde 4.9 büyüklüğünde hareket meydana geldi. Yerin kısaca 17 kilometre derinliğinde meydana gelen depremle ilgilendiren inatçı tıpkısı kapsam yaşanmadı. Depremle ile ait brifing ve uyarılardan kâin Elazığ Yer Bilimi Mühendisleri Odası Başkanı Yer Bilimi Yüksek Mühendisi Burhan Daş, Şimal Anadolu Fay zonuna özen çekerek Çelikhan ve Kahramanmaraş illerinde teferruatlı zamandır kırılmayan fay olduğunu kaydetti. Jeoloji Efdal Mühendisi Daş, Elazığ’daki meydana mevrut depremin devamında bire bir branş üzerinde büyük bir hareket beklemediklerini belirtti.

Elazığ’dahi sabahleyin saatlerinde meydana mevrut depremin dümdar olduğunu ve korkulacak bir şeyin olmadığını tabir eden Jeoloji Efdal Mühendisi Hüccet Daş, ” Henüz eski açıklamamızda belirttiğimiz gibi Türkiye benzeri hareket ülkesi. Depremler sık sık olacak, olmaya birlikte bitmeme edecek. Japonya’yı yakalayan tıpkısı devlet haline dönüştük. Depremlerin çokluğu ve sıklığı artıyor. Bununla ilişik tığ bilcümle halkımızı, vatandaşlarımızı uyardık. Sarsıntı durumunda ve sonrasında hangi yapılması, yer önemlisi üstelik depremin ne olduğunu çakmak gerektiğini anlattık. Meydana mevrut 4.9’luk sarsıntı ile ilgilendiren bizim Jeoloji Mühendisleri Boşluk Yönetiminden Prof. Dr. Hasan Çelik, teknik açıklamaları yaptı. Bu sarsıntı temel forma üstünde değil, benzeri kol üzerinde ve esasta henüz önceleri meydana mevrut şişman depremin aynı artçısı olarak düşünebiliriz. Bu canip kol üstünde daha balaban tıpkı zelzele olmayacağı bu konuda vatandaşlarımızın şen olması gerektiğini söylüyoruz. Esas suret üzerinde ve özge füru üstünde elan balaban yer sarsıntısı olmayacağı anlamına gelmiyor” dedi.

Asıl ilgi edilmesi gerekenin Şimal Küçük Asya Fay zonu olduğunu vurgulayan Daş, ” Biz bu depremde bile gördük kim halkımız deprem anında panik halde ne yapacağını bilmiyor, yer sarsıntısı sırasında evlerinde tehlikesiz bir yerde masa altında vesaire dirim üçgeni koruyabilecek durumda olmaları gerekirken panik havası içerisinde evet aile ortamında koşturmaca ya bile dışarı bire bir kaçış oluyor. Bu soy olaylar meydana geliyor. Bu konuda mutluluk yerine çokça gerideyiz ve eksiğimiz var. İçiniz rahat olsun. Temel format üstünde olan tıpkısı zelzele değildir. Bu de deprem olmayacağı anlamına gelmiyor. Daha geçmiş asıl eşkâl üzerinde Çelikhan- Kahramanmaraş hattı üstünde iri tıpkı deprem beklediğimizi vurgulamıştık, bu beklentimiz halen devam etmekte. Uzun zamandır kırılmayan benzeri tarz var. Tıpkısı zamanda Kuzeydoğu Rum Kırık hattı üzerinde de mufassal zamandır kırılmayan hatlar var. Türkiye tıpkı hareket bölgesi ve sürekli depremler oluyor. Bunlar devam edecek esas olan bizim bunlarla şüphesiz yaşayacağımız, ne yapmamız gerektiğini öğrenmemiz lazım” diye niteleyerek konuştu.

Share: