Johnson & Johnson talk pudrasının satışına sonuç veriyor

Peter Hoskins,

Ekonomi Muhabiri

Johnson & Johnson (J&J) firması ati yıldan itibaren dünya çapında anne maddesi talk olan çağa pudrası üretimi ve satışına sonuç veriyor. Onun namına bebek pudralarını ağız ağıza darı nişastasıyla yapmaya geçiyor.

Bu çıklama, şirketin bu ürünü ÇAKER’deki satışını durdurmasından iki yıl sonraları geldi.

Talk pudrasına kaya lifi karıştığını ve yumurtalık kanserine kez açtığını tez fail on binlerce karı J&J’e ülkü açmıştı.

Ancak ortaklık onlarca yıldır sürdürülen bağımsız araştırmalara bakarak ürünün güvenli olduğu iddiasını sürdürüyor.

Şirket vasıtasıyla yapılan son açıklamada “Dünya çapında yaptığımız yayın değerlendirmesinin benzeri parçası yerine, çağa pudrasında ağız ağıza akdarı nişastasına dair ürünlere mürur yönünde ticari tıpkı değişmeyen aldık” deniyor.

Iştirak mısır nişastasından yapılan bebek pudrasının halen dünyanın bir nice ülkesinde satılmakta olduğunu da ekledi.

Buna kıymet J&J, talk ile yapılan bebek pudrasının emniyetli olduğunda ısrarlı olduğunu vurguladı:

“Dünyanın dört bir yanında uzmanların onlarca yıldır sürdürdüğü müstakil ilmî çalışmalarda vardığı, talk ile yapılan Johnson’s çağa pudrasının tehlikesiz olduğu, kaya lifi içermediği ve kansere el açmadığı tespitlerinin tamamen arkasındayız.”

Şirket, 2020 yılında KUL ve Kanada’dahi, açılan davalar ve ürünün güvenliği konusundaki ‘yanlış bilgilendirmeler’ yüzünden talebin azalması nedeniyle talka dair süt kuzusu pudrası satışını durdurmuş, ancak dünyanın farklı yerlerinde satışı temdit kararı almıştı.

İddialar neye dayanıyor?

Süt Kuzusu pudrasında beğenilen talk, anlaşılan alanlarda meydan altından çıkarılan tıpkı madde ve çıkarıldığı damarlar kansere kere açan taş pamuğu maddesinin birlikte bulunduğu bölgelere mümasil.

2018 yılında Reuters haber ajansı aracılığıyla ölçülü bire bir araştırma sonucunda, J&J’in, onlarca sene talk ürünlerine taş pamuğu karıştığından apaydın olduğu kanıt edilmişti.

Reuters’ın araştırmasına bakarak, şirketin bağırsak kayıtları, tecrübe tanıklıkları ve farklı kanıtlar, J&J’in 1971 ile 2000’lerin önceki yılları beyninde kullandığı tor talk ve meful pudrada yapılan testlerde arada sırada gerçekten miktarlarda asbest çıktığını gösteriyor.

Kaya Lifi kirlenmesi kanıtı adına mahkemelere ve Kurultay üyelerine verilen vesaik ve medyada vadi kayran haberlere rağmen müşareket iddiaları bütün reddetti.

2021 yılının Teşrinievvel ayında J&J talk konusundaki iddialarla uğraşması için LTL Management ünlü ayrımsız tutkun ortaklık kurdu. Fakat bu iştirak bodur süre bilahare iflasını ilan etti ve bu de halen devam fail ödence davalarını durdurmuş oldu.

İflasını car etmeden ilk şirketin sonuçlanan davalarda ve murafaa dışı anlaşmalarda ödemesi müstelzim tazminatlar 3,5 milyar dolara ulaşmıştı.

Bunlar beyninde şirkete sevgili açan 22 kadına verilmesine hükmedilen milyarlarca dolarlık tazminatlar dahi var.

Nisan ayında hissedarlardan gelen talk süt kuzusu pudrasının satışının dünya çapında durdurulması önerisi reddedilmişti.

Johnson’s süt kuzusu pudrası 130 yıldır satılan ve şirketin “eş dostu” imajının sembolü haline gelen tıpkısı üründü.

Share: