Karabük’te anneler ve çocukları benzeri bina altında yetişek görüyor

Karabük’te anneler ve çocukları tıpkı çatı altında eğitim bilimi görüyor

KARABÜK Karabük’ün Yenice ilçesine tutkun Güney Köyünde açılan Karye Hayat Merkezi’nde verilen kurs ile anneler halk becerilerini geliştirirken çocukları bile ekol öncesinde eğitimlerini alıyor.

Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığının işbirliğinde hazırlanan proje çerçevesinde Yenice ilçesine sınırlı Cenup Köyünde tembel durumda olan meslek Köy Dirim Merkezine çevrilerek geçtiğimiz yıl Ilk Teşrin ayında hizmete açılmıştı.

Köy halkının desteğiyle yapımı tamamlanan merkezde çocuklar, ekol öncesi, anne terbiye ve öğrenim görürken anneleri birlikte Umum Eğitim Merkezi Müdürlüğünce açılan terzilik-kapanca kursunda halk becerilerini geliştiriyor.

Kurslarda hem sosyalleşen hem bile ahali becerilerini geliştiren kadınlar, yaptıkları umum işleri ürünlerini satarak kazançlı rüşvet elde etmeyi hedefliyor.

İhlas Bilim Ajansı muhabirine konuşan İlçe Halk Eğitim Merkezi Dirayetli Öğreticisi Özlem Karakaş, tahminî üç aydır ‘El ve Makine’ kursu adına eğitim bilimi verdiklerini belirtti.

Karakaş, kursiyerlerin kursta iğne oyası, tel nakız, kanaviçe ve masa örtüleri ile birçok işaret ortaya çıkardıklarını aktardı.

Köy Yaşam Merkezinin yer şişman katkısının çocukların ve annelerinin benzeri çatı altında eğitim görmesini hatırlamak olduğunu kaydeden Karakaş, “Kursiyerler buraya gelip çocuklarını sınıfa bırakıp yan sınıfta kendileri terbiye görüyor. Hem akılları çocuklarında kalmıyor hem birlikte kendilerini geliştirmiş oluyorlar. Süfli bir yerde yaşadıkları için yapılabilecek çok çok etkinlik yok. Bu kurslar yardımıyla aynı araya gelerek sosyalleşmenin yanı sıra aynı şeyler öğreniyorlar” dedi.

Kapalı durumda olan okulların canlandırılması namına Karye Hayat Merkezlerine dönüştürülmesinin haddinden fazla faydalı olduğunu anlatan Karakaş, Şuan 16 kayıtlı kursiyerim var. Elan çok karışmak isteyen var” ifadelerini kullandı.

Okul öncesi sınıfta çocuğu bulunan kursiyer Nevin Örenli, kendini geliştirmek amacıyla kursa katıldığını tabir ederek şunları söyledi: “Hem çocuğumu hem kendimi yetiştirmek üzere buraya geliyorum. Hocalarımızın katkısıyla el becerilerimizi geliştiriyoruz. Sülale ekonomisine da katkısı olması açısından birbirimize yardımcı oluyoruz. Kendimizi geliştirdikçe gittikçe bu ürünlerden kazanç elde etmeyi düşünüyoruz. Çocuğumuz yan sınıfta eğitim bilimi görürken biz dahi burada el becerimizi geliştiriyoruz.”

Hatice Çenesiz Madak ise “Anasınıfına onu bırakıp ego yan sınıfa kursa geliyorum. Burada seccade yaptık. Salon takımlarına geçtik. Tel nakız öğreneceğiz. Umum becerilerimizi üstelik geliştiriyoruz. Okulumuz kapalıydı. Hayat merkezi olarak açılması bize haddinden fazla domuzuna tıpkısı punt oldu. Biz dahi bu fırsatı değerlendiriyoruz” diye konuştu.

Neslin Arat dahi açılan kurslarda aynı şeyler üretmenin ruhsal adına fena hâlde hissettirdiğini ve kadınlara özgüvenlerinin müzayede noktasında kâr sağladığını söyledi.

Share: