Kars olgun: Kars’taki turizmciler Turistik Şark Ekspresi seferlerinin erken başlamasını istiyor

Kars’taki turizmciler, Türkiye Cumhuriyeti Heybet Demiryolları (TCDD) Transport SERPMEK tarafından Ankara-Kars hattında hizmete verilen Turistik Doğu Ekspresi seferlerinin 12 Çatlak’tan geçmiş başlamasını rica ediyor.

29 Mayıs 2019’bile işletilmeye başlanan Turistik Şark Ekspresi’nin 2022-2023 dönemi seyahat takvimi belirlendi. Yerli ve yabancı turistlerin balaban rabıta gösterdiği Turistik Gün Doğusu Ekspresi, eskimemiş dönemde ilk seferini Ankara’dan 12 Açıklık 2022, Kars’tan ise 14 Açıklık 2022 tarihinde gerçekleştirecek.

Kars Turizm Birliği Başkanı Halit Özer, gazetecilere yaptığı açıklamada, Turistik Şarki Ekspresi seferlerinin biletlerinin aylar öncesinden tükendiğini rapor ederek, “Maşrık Ekspresi ve Turistik Gün Doğusu Ekspresi, Kars ve mıntıka turizminin mefret geçim kaynaklarından birisi.” dedi.

Turistik Maşrık Ekspresi’nin bölgeye kattığı turizm ekonomisinden sonradan bölgeye ağırbaşlı yatırımlar geldiğini anlatan Özer, “Bu yatırımlar yeme, içmece, konaklama, alıntı ve konaklama anlamında yükseldi. Fakat bu trenin seferlerinin boşluk ayına sarkması yatırımcıları üzdü. Kars, Ardahan, Iğdır ve havza turizminin hele istemiş olduğu Turistik Şark Ekspresi seferlerimizin 12 Mabeyin’tan evvel, şita sezonuna girerken teşrinisani ortasında başlaması havza turizmini daha üstelik rahatlatacaktır.” diye niteleyerek konuştu.

Kentteki ayrımsız otelin müdürü olan Mehmet Kötü dahi Kars’ın şita turizmine aheste şekilde hazırlandığını dile getirerek, “Turistik Gün Doğusu Ekspresi seferlerinin kısa sürede başlaması Kars turizmi açısından çok majör. Alelhusus Turistik Şark Ekspresi seferleri hangi kadar erkene alınırsa turizmi o büyüklüğünde rahatlatır.” ifadesini kullandı.

İldeki ayrıksı aynı otelin sorumlusu Senem Sun da otel yerine tam hazırlıklarını yaptıklarını ve Turistik Şark Ekspresi’ni beklediklerini anlatarak, Turistik Maşrık Ekspresi’nin elan erken seferlerine başlamasıyla misafirlerinin güzün de yöreyi görebileceğini anlattı.

Sun, kış turizmi sezonu öncesi bütün hazırlıklarını yaptıklarını de sözlerine ekledi.

Turistik Doğu Ekspresi, Ankara’dan akıntı ettikten bilahare Kayseri, Sivas, Erzincan, Erzurum üzerinden Kars’a ulaşıyor.

Share: