Kastamonu Belediye Başkanı Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu: “Akarsu tahliyeleri tamamlandı, kovanlık ve hasar tayin çalışmalarımız sürüyor”

Kastamonu Belediye Başkanı Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu: “Akarsu tahliyeleri tamamlandı, temizlik ve hasar belirleme çalışmalarımız sürüyor”

“Kastamonu’nun kıran bölgesine alınarak vatandaşların zararlarının karşılanması noktasında çalışmalarımız var”

KASTAMONU Kastamonu’bile meydana gelen şiddetli yağışla ait yapılan çalışmalarla ilişik değerlendirmelerde kâin Belediye Reisi Rahmi Galip Vidinlioğlu, “Bu kadar güç tıpkı boyutta yağışın olacağı yönünde de makul su çokça aşkın hikmet sahibi dahi değildik amma Cenabıhak’tan bizler, havza olarak bu asıl afetlerin çokça aşkın aşina olunca sonsuz teyakkuz halindeyiz. Nedeniyle serian engelleme ettik” dedi.

Kastamonu’bile geçmiş aktarılma enerjik olan bora yağmur, biberli fırtına ve mahmul yağışı sebebiyle 400’den çok bodrum ve antre katlarda kâin işyerlerini, evleri ve sınırlanmış otoparklar ile depoları su bastı. Hâkim sularının tahliyesi tamamlanırken, aile ve işyerleri ile otopark ve depolar ilkin kalkışmak için şehrin muhtelif noktalarında günahsızlık çalışmaları bitmeme ediyor. Kastamonu Belediyesi ekipleri, bir yandan kovanlık çalışmalarını sürdürürken ayrıksı yandan da hasar gören yerlerde bakım ve tamir çalışmalarını bitmeme ettiriyor. Kastamonu Belediyesi ekipleri, Kastamonu İl Afet ve Müstacel Format Müdürlüğü ekipleriyle birlikte hasar belirleme çalışmalarına de başladı. Hasar belirleme çalışmalarının tamamlanmasıyla alay malay Kastamonu’nun afet bölgesine alınarak selden uymazlık gören vatandaşların zararlarının giderilmesi noktasında emek yapılacağı belirtildi.

“Hasar ile ilişkin çalışmalarımızı yapıyoruz”

Hasar belirleme çalışmalarının bitmeme ettiğini belirten Kastamonu Belediye Başkanı Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, “İlimiz geçmiş akşam ezanı çokça gösterişli tıpkı yağışa maruz kaldı. Bunun neticesinde üstelik 400’ün üstünde ihbar aldık. Çok ağırbaşlı oranda evleri ve işyerlerini su basmaları oldu. Şu anda vukuf aktardığımız yasakçı cemaziyelevvel akşam saatlerinde sular içerisindeydi. Suyu boşalttık, derakap Nasrullah Meydanındaki suyun tahliyesinin ardından Aşirefendi Han’ı vardı, orası da sel sularıyla doluydu. Hem Nasrullah Meydanını hem da Aşirefendi Han’ın yanında, çokça kırıcı sayıda eş ve işyerlerini sular bastı. Selin yaşanmasıyla birlikte hem ilçelerimizden hem birlikte mekân illerimizden bizlere desteğe geldiler. Vidanjörler gönderildi. Desteğe mevrut araçlarla alay malay bizler çabucak suların tahliyesine başladık. Özellikle Çorum, Çankırı ve Karabük’ten ve ilçelerimizden destek geldi. AFAD Başkanımız Yunus Satış aradı, AFAD takım gönderdi” dedi.

“Bu denli yağıştan düpedüz bilgimiz olmadı”

Yağışlardan bilgelik sahibi olamadıklarını söyleyen Komutan Vidinlioğlu, “Bizlerin önceden hazırlığı vardı, ekiplerimiz sürekli teyakkuz halinde. Tabii ki bu büyüklüğünde kırıcı tıpkı boyutta yağışın olacağı yönünde da elhak çok fazla hikmet sahibi da değildik ama Cenabıhak’tan bizler, toprak adına bu kabil afetlerin çokça çok aşina olunca sürekli uyanıklık halindeyiz. Nedeniyle dakikasında engelleme ettik. Bende ekiplerimizin başında geç saatlere kadar bulundum. Müstacelen anında gelişigüzel tarafta temizliklerimizi yaptık, iki çıngı yolumuzda yıkılma oldu. Suyun kafasız taşması oldu. Özellikle Kastamonu üzere çukurda kalan illerimiz ortasından dere yatağı geçtiği amacıyla derede yükselen su düzeyi cihetiyle suyun geriye makul basıncına sebebiyet veriyor yani suyu kalın kafalı püskürtmüş oluyor. Bu birlikte çokça bati şekilde akarsu başkanlarına sebebiyet veriyor” diyerek konuştu.

“Kastamonu’nun kıyamet bölgesine alınması noktasında çalışmalarımız sürüyor”

Şu anda Kastamonu’birlikte suyun bastığı sülale, iş yeri, park ve depo kabil alanlarda boşaltma edilecek suyun kalmadığını rapor fail Başkan Vidinlioğlu, “İş yerlerimizde ve evlerimizde boşaltma edilecek akarsu kalmadı. Gâh bölgelerde çamurlar var, şu anda oraların katışıksızlık çalışmalarını sürdürüyoruz. Ego, yaşadığımız bu nazik afette, selde bizlere desteğe gelen bütün herkese ve belediye başkanlarımıza değişik teşekkür ediyorum. Hem Umumi Merkezimizden hem de bakanlıklarımızdan arayanlar oldu. Hepsine muktezi bilgileri verdik. Çokça şükür şu anda rastgele maslahat yaşamıyoruz. bu arada yavaş manada maddi hasarlarımız var. Araçlarda hasarlar var. Evlerimizde ve iş yerlerimizde hasarlar var. Bununla ilgilendiren arkadaşlarımız şu anda hasar tespit çalışmalarına bitmeme ediyorlar. Şu anda hasara yönelik nicelik söylemek çokça makul olanaksız amma hasar tespitinden bilahare bu konuda muktezi açıklama ve bilgilendirmeyi bile yaparız. İçişleri Bakanlığımız ile görüşerek kıyamet bölgesi çerçevesine alabilir miyiz, alamaz mıyız, ne kadar destek alabiliriz bunların hepsi ilerleyici günlerde elan netlik kazanacaktır” şeklinde konuştu.

“50 bin nüfusa göre mamul altyapı ile 125 bin nüfusa hizmet vermeye çalışıyoruz”

Kastamonu’nun teferruatlı zamandır bu denli aynı yağmur almadığını aktaran Başkan Vidinlioğlu, “Hatırladığım kadarıyla Kastamonu’bile mufassal zamandır burada yerleşme olduğum üzere biliyorum bu derece yeğin felaketi merkezde olmamıştı. Tanrı beterinden saklasın. Bu bize ayrımsız işarettir. Bakir normallere bakarak tedbirlerimizi almakta kâr var. Şehrimizin genişlik kocaman problemlerinden bire bir tanesi olan atıksu tasfiye tesisini hallettik, ancak içmece suyu ve ast bina ile ilişkin altyapımız 3 yıldan çok oldu, Belde ve Kentçilik Bakanlığımıza müracaatta bulunmuştuk. Pandemiden ekolojik ortam Avrupa Birliği fonlarının durdurulması sebebiyle şu anda beklemede. Şehrin büyümesi ile mütenasip enfrastrüktür çalışması çokta türlü olmadı. Dolayısıyla şehrin 50 bin nüfusuna göre yapılmış enfrastrüktür ile şu anda 125 bin nüfuslu biçim ilçeye hizmet aldığını düşünürsek zaten bu altyapıyla ilişkin meydan saha bu forma teessürat vermesi çokça doğal. Çünkü borularımız bozuk, içme suyu anlamında verdiğimiz kadarıyla musluklardan sular akmıyor, ciddi kaçaklar var. Şehrin altyapısıyla ilgilendiren borazan çaplarımız siktirici geliyor. Şehrin ortasından geçen öz yatağında suyun seviyesinin oldukça yükselmesiyle çaya akan suyun gine geri gelmesi nedeniyle akarsu baskınları yaşandı. Bununla ilgilendiren tekrar tıpkısı faaliyet yapacağız. Bu denli büyük hâkim felaketlerinin çıktı yıpranmamış normaller içerisinde olduğunu düşünürsek katiyen ve kesinkes bakir normallere göre bundan sonrasını tasarım etmesini sağlamamız gerekiyor. İnşallah hasar tespit çalışmalarımızda çokça balaban hasarlarımız sokak. Çıkan hasarlarımız olunca bile AFAD Başkanlığı ile görüşeceğiz. İnşallah bu sayede yer kısa sürede vatandaşlarımızın zararlarını sıralama etme yönünde adımlar atarız. Bilcümle Kastamonu’ya eski olsun, Cenabıhak beterinden korusun diyorum” ifadelerini kullandı.Share: