Kastamonu Şehremini Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu Açıklaması

Kastamonu’birlikte meydana mevrut ateş yağışla ait yapılan çalışmalarla ilgili değerlendirmelerde mevcut Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu, “Bu kadar kilolu tıpkı boyutta yağışın olacağı yönünde da doğru su haddinden fazla çok hikmet sahibi bile değildik amma Cenabıhak’tan bizler, havza namına bu kabil afetlerin çokça fazla tanıdık olunca daim teyakkuz halindeyiz. Zımnında çabukça engelleme ettik” dedi.

Kastamonu’dahi eski bölüm canlı olan bora yağış, şiddetli sıkıntı ve mahmul yağışı sebebiyle 400’den fazla bodrum ve antre katlarda mevcut işyerlerini, evleri ve sınırlı otoparklar ile depoları su bastı. Dominant sularının tahliyesi tamamlanırken, eş ve işyerleri ile otopark ve depolar başta kalkmak için şehrin mütenevvi noktalarında saffet çalışmaları devam ediyor. Kastamonu Belediyesi ekipleri, benzeri yandan temizlik çalışmalarını sürdürürken ayrıksı yandan bile hasar gören yerlerde hizmet ve tamir çalışmalarını bitmeme ettiriyor.

Kastamonu Belediyesi ekipleri, Kastamonu İl Kıyamet ve Ivedili Nitelik Müdürlüğü (AFAD) ekipleriyle birlikte hasar belirleme çalışmalarına dahi başladı. Hasar tespit çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte Kastamonu’nun kıyamet bölgesine alınarak selden zarar gören vatandaşların zararlarının giderilmesi noktasında faaliyet yapılacağı belirtildi.

“Hasar ile ilgili çalışmalarımızı yapıyoruz”

Hasar tespit çalışmalarının bitmeme ettiğini tamlayan Kastamonu Şehremini Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, “İlimiz eski akşam çok bunaltıcı bire bir yağışa maruz kaldı. Bunun neticesinde dahi 400’ün üzerinde ihbar aldık. Haddinden Fazla kısık oranda evleri ve işyerlerini su basmaları oldu. Şu anda hikmet aktardığımız yasakçı güzeşte akşam ezanı saatlerinde sular içerisindeydi. Suyu boşalttık, hemencek Nasrullah Meydanındaki suyun tahliyesinin ardından Aşirefendi Han’ı vardı, ora de hâkim sularıyla doluydu. Hem Nasrullah Meydanını hem de Aşirefendi Han’ın birlikte, çokça aheste sayıda karı ve işyerlerini sular bastı. Selin yaşanmasıyla gelişigüzel hem ilçelerimizden hem da yer illerimizden bizlere desteğe geldiler. Vidanjörler gönderildi. Desteğe gelen araçlarla birlikte bizler serian suların tahliyesine başladık. Özellikle Çorum, Çankırı ve Karabük’ten ve ilçelerimizden destek geldi. AFAD Başkanımız Yunus Satma aradı, AFAD takım gönderdi” dedi.

“Bu kadar yağıştan düpedüz bilgimiz olmadı”

Yağışlardan hikmet sahibi olamadıklarını söyleyen Başbuğ Vidinlioğlu, “Bizlerin ilkin hazırlığı vardı, ekiplerimiz daima uyanıklık halinde. Bittabi ki bu kadar yoğun tıpkısı boyutta yağışın olacağı yönünde da doğrusu çokça fazla vukuf sahibi dahi değildik amma Tanrı’tan bizler, kesim namına bu garip afetlerin haddinden fazla çok bilinen olunca daim teyakkuz halindeyiz. Dolayısıyla hemen engelleme ettik. Köle ekiplerimizin başında geç saatlere kadar bulundum. Hemen anında rastgele tarafta temizliklerimizi yaptık, iki lime yolumuzda inkıraz oldu. Suyun kavrayışsız taşması oldu. Özellikle Kastamonu kabilinden çukurda kalan illerimiz ortasından öz yatağı geçtiği için derede yükselen su düzeyi cihetiyle suyun geriye makul basıncına sebebiyet veriyor yani suyu kavrayışsız püskürtmüş oluyor. Bu bile haddinden fazla ciddi şekilde su başkanlarına sebebiyet veriyor” diye niteleyerek konuştu.

“Kastamonu’nun kıran bölgesine alınması noktasında çalışmalarımız sürüyor”

Şu anda Kastamonu’dahi suyun bastığı karı, hareket yeri, otopark ve depo kabil alanlarda boşaltma edilecek suyun kalmadığını anlatım fail Başbuğ Vidinlioğlu, “İş yerlerimizde ve evlerimizde tahliye edilecek su kalmadı. Gâh bölgelerde çamurlar var, şu anda oraların arılık çalışmalarını sürdürüyoruz. Ego, yaşadığımız bu nazik afette, selde bizlere desteğe mevrut bütün herkese ve uray başkanlarımıza ayrı ayrı teşekkürname ediyorum. Hem Genel Merkezimizden hem bile bakanlıklarımızdan arayanlar oldu. Hepsine lüzumlu bilgileri verdik. Çokça şükür şu anda herhangi bir problem yaşamıyoruz. beraber güç manada maddi hasarlarımız var. Araçlarda hasarlar var. Evlerimizde ve gelişim yerlerimizde hasarlar var. Bununla ait arkadaşlarımız şu anda hasar tayin çalışmalarına bitmeme ediyorlar. Şu anda hasara müteveccih cirim tercüman olmak çokça akıllıca imkânsız amma hasar tespitinden sonra bu konuda zaruri açıklama ve bilgilendirmeyi üstelik yaparız. İçişleri Bakanlığımız ile görüşerek facia bölgesi çerçevesine alabilir miyiz, alamaz mıyız, hangi kadar destek alabiliriz bunların bütünü ilerleyen günlerde elan netlik kazanacaktır” şeklinde konuştu.

“50 bin nüfusa göre işlenmiş enfrastrüktür ile 125 bin nüfusa hizmet vermeye çalışıyoruz”

Kastamonu’nun ayrıntılı zamandır bu derece bire bir yağış almadığını aktaran Başkan Vidinlioğlu, “Hatırladığım kadarıyla Kastamonu’bile uzun zamandır burada iskân olduğum için biliyorum bu denli yeğin felaketi merkezde olmamıştı. Tanrı beterinden saklasın. Bu bize tıpkı işarettir. Eskimemiş normallere göre tedbirlerimizi almakta fayda var. Şehrimizin yeryüzü kocaman problemlerinden bire bir tanesi olan atıksu tasfiye tesisini hallettik, fakat içmece suyu ve ast çatı ile ilişik altyapımız 3 yıldan fazla oldu, Mekân ve Şehircilik Bakanlığımıza müracaatta bulunmuştuk. Pandemiden periferi Avrupa Birliği fonlarının durdurulması sebebiyle şu anda beklemede. Şehrin büyümesi ile oranlı altyapı çalışması çokta olabilir olmadı. Zımnında şehrin 50 bin nüfusuna bakarak mamul enfrastrüktür ile şu anda 125 bin nüfuslu hat ilçeye bakım aldığını düşünürsek elhak bu altyapıyla ait düzlük vadi bu biçim teessürat vermesi çokça doğal. Çünkü borularımız çarkıt, içme suyu anlamında verdiğimiz kadarıyla musluklardan sular akmıyor, kırıcı kaçaklar var. Şehrin altyapısıyla ilişik borazan çaplarımız siktirici geliyor. Şehrin ortasından sabık öz yatağında suyun seviyesinin oranla yükselmesiyle çaya cari suyun gene izansız gelmesi zımnında akarsu baskınları yaşandı. Bununla ilgilendiren tekrar bir emek yapacağız. Bu denli balaban hâkim felaketlerinin daha çok yeni normaller içerisinde olduğunu düşünürsek mutlaka ve mutlak yeni normallere göre bundan sonrasını tasarım etmesini sağlamamız gerekiyor. İnşallah hasar tayin çalışmalarımızda haddinden fazla büyük hasarlarımız çıkmaz. Sâdır hasarlarımız olunca bile AFAD Başkanlığı ile görüşeceğiz. İnşallah bu sayede yeryüzü bodur sürede vatandaşlarımızın zararlarını tanzim ika yönünde adımlar atarız. Bütün Kastamonu’ya esbak olsun, Allah beterinden korusun diyorum” ifadelerini kullandı. – KASTAMONU

Share: