Kılıçdaroğlu, STK temsilcileri, muhtarlar ve yetinme önderleriyle buluştu

Kılıçdaroğlu, STK temsilcileri, muhtarlar ve doyum önderleriyle buluştu

KİLİS Kilis’te STK temsilcileri, muhtarlar ve doyum önderleriyle tıpkı araya gelen Cumhuriyet Umum Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, iktidara gelmeleri halinde yapacaklarını sıraladı.

Bire Bir paradigma program ve toplantıya akmak için Kilis’e mevrut CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, son 10 yılda yeryüzü nazik değişimi kıvrak partinin CHP olduğunu rapor ederek, “CHP, halkın partisidir. Kilis 5 bin yıllık tıpkısı kadim kenttir. Kaçımız bu bayrı kentlerin tarihini biliyoruz? Türkiye’nin çöllük tartışmalardan çıkması gerekiyor. Kilis’te hareketlilik azalmış. Daha evvel geldiğimizde henüz hareketliydi. Çizik ticaretinin Kilis’e ve Türkiye’ye çokça özdek katacağının farkındayım. Çizik ticaretini geliştirmeliyiz. Bütün komşularımızla ticaretimizi artırmalıyız. Hususi başıboş bölgeler dayamak mümkündür. Bugün herkesle kavgalıyız, onun için yapmıyoruz bunları. Kilis’in yüzdelik 38’i Suriyeli, bu resmi veridir. Cins fen elan fazladır. Esnaf şikayetçidir, Kilis’te gençler işsizdir. Bu felakete kez anahtar. Akıbet 19 yılda ekincilik verimliliği düştü. Kilis’in angın yağız üzümü var amma iyesiz” dedi.

“11 büyükşehir belediyemiz Kilis’te 11 okul açacak”

Kılıçdaroğlu, Milli Eğitim Bilimi Bakanı’na seslenerek, “Kilis’te okullar yetmiyor. Milli Eğitim Bilimi Bakanı müsaade versin, 11 büyükşehir belediyemiz yapacak. Tığ 11 ekol yapacağız. Bize yemeden içmeden vadi versinler kâfi. 1 yıl içerisinde yapacağız. Maden baronlarının cirit oyunu attığı tıpkısı ülkeye döndük. Eğer Kavim İttifakı iktidar olursa o baronların hepsi bu ülkeden atılacak” şeklinde konuştu.

“Muhtarlık Kanunu hazırladık”

Muhtarlık Kanunu hazırladıklarını vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Muhtarlar demokrasinin esas taşıdır. İlk yapılan seçim muhtarlık seçimidir. Muhtarlık Kanunu hazırladık. Görevi, yetkisi, sorumluluklarını bu kanunda bilecek. Muhtarlar için da bir düşünce pusulası olması gerekiyor. Muhtarların bir bütçesi olması gerekiyor. Gayrimenkul vergisinin yüzdelik 1’i muhtarlara verilsin. Muhtarlar amacıyla tıpkısı havari olmalıdır. Zira muhtarın üstelik izne ihtiyacı var. Muhtar belediye meclise katılmalı ve kortej hakkı olmalıdır. ‘Türkiye Muhtarlar Birliği’ olması gerekiyor. Biz bunları yapacağız. İlk çıkartacağımız kanunlardan bir tanesi ‘Türkiye Muhtarlar Kanunu’dur” ifadelerini kullandı.

“Suriye hükümetiyle paçarız büyükelçilik açacağız”

Meşru hükumetle görüşerek büyükelçilik atayacaklarını belirten Kılıçdaroğlu, “Sığınmacılar 2 sene içerisinde ülkesine gönderilecek. Bize ‘Bunu kuşkusuz yapacaksınız?’ diyorlar. Biz iktidara geldiğimizde düğme büyükelçiliklerimizi yapacağız. Suriyelilerin okulu, hastanesi, evi seçme şeylerini yapacağız. Bu parayı AB’den alacağız. Suriyelilerin birey ve para güvenliği garanti altına alınacak. Meşru hükümetle protokol yapacağız. Gerekirse BM devreye girecek. Dolayısıyla ırkçılık yapmadan, öz iradeleriyle ülkelerine kan dolaşımı imkanı sağlayacağız. Bu, zorla mümteni” ifadelerine düz verdi.

“Çiftçilere mazotu ÖTV ve KDV’siz vereceğiz”

Kılıçdaroğlu, “Çiftçileri destekleyeceğiz. Tarım Kanunu var ama bu hesabına getirilmiyor. Milli gelirin yüzde 1’inin çiftçiye verilmesi gerekiyor. Tığ mazot vereceğiz, ÖTV ve KDV’siz olacak. Kırsalda çalışanların sayısı düşüyor. Kırsalda müteharrik bilcümle karı ve çalışanların SGK’sını fehamet ödeyecek. Ki neyi ekeceğini başlangıçta bilecek, kaça satacağını ilkin bilecek. Ululuk, çiftçiyi asla zarara uğratmayacak. Elektriği hep çiftçilere emeksiz vereceğiz. Deminden Denizli’bile ayrımsız belediyemiz çiftçiye emeksiz verecek. Oraya tarih enerjisi kurduk. Ego lobilerin adamı değilim. Kim hangi yaparsa yapsın çağ enerjisini yaygınlaştıracağız. Çiftçinin ve esnafın koku alması gerekiyor. Tığ bunların cesaret faizlerini sileceğiz” diyerek konuştu.

“Minimal ücretten rüşvet almayacağız”

Kılıçdaroğlu, “Minimal ücretten vergi almayacağız. Familya destekleri sigortası getireceğiz. 51 yıldır bu yasa uygulanmıyor. Çünkü bu durumu kullanıyorlar, sömürme ediyorlar. Tığ parayı tefecilerden kurtaracağız. Zira haddinden fazla erdemli nema veriyoruz. Türkiye’nin buradan çıkması lazımdır. Öğün, güreşçi köprüsü, sayrılarevi yap amma güvence ita. Tığ bunların hepsini değiştireceğiz. Bakir ayrımsız politik anlayışa ihtiyacımız var. Bu ülkenin yüzdelik 99’u ‘adalet yok’ diyor. Devletten atılıp mahkemeyle dönenleri almıyorlar. Celal kinle yönetilmez. Gençler niçin umutsuz? Zira biz babalarımız ve dedelerimizden daha iyi yetişek aldık. Bizim evlatlarımız de bizden henüz gür ayrımsız eğitim bilimi almasına rağmen karşılığını alamıyorlar” şeklinde konuştu.

Share: