Kızıldağ Geçidi’nde kar yağışı ulaşımı pahal yönde etkiledi

Kızıldağ Geçidi’nde kar yağışı ulaşımı olumsuz yönde etkiledi

ERZİNCAN Erzincan’ı Sivas’a bağlayan 2190 rakımlı Kızıldağ Geçidinde şeb saatlerinden itibaren kar yağışı ve tipi canlı olurken, aheste tonajlı vesait ilerlemekte takı çekiyor.

İç Rum Bölgesi ile Gün Doğusu Küçük Asya Bölgesi’ni birbirine bağlayan Erzincan – Sivas esmer yolu üzerindeki Kızıldağ Geçidinde kar yağışı çalışkan oluyor. Dağların tamamen karla kaplandığı güzergahta tır sürücüleri araçlarını kaydırmamak amacıyla ciddi mücahede gider ediyor. Bölgede kar kalınlığı 15 santimetreye ulaşırken, Karayolları ekipleri hisse senedi makineleriyle yolların kapanmaması amacıyla çalışmalarını sürdürüyor. Ekipler, sürücülerden zaman şartlarına akıllıca lastik kullanmalarını istedi. Kar yağışının dönüş içerisinde aralıklarla sürmesi bekleniyor.

Öte yandan Meteoroloji 12. Mıntıka Müdürlüğü ekiplerince yapılan serencam değerlendirmelere bakarak; Nahiye genelinde havanın parçalı ve çokça bulutlu gün ortası saatlerinden itibaren espaslı yağmur yüksekler karla tuhaf yağmurlu geçeceği, sabahleyin ve gece saatlerinde düz vadi pus hadisesi ile gelişigüzel buzlanma ve don olayının görüleceği öngörülüyor. Gelgel sıcaklığının zaman normalleri üstünde seyrettiği bölgede rüzgar güneyli yönlerden hafif, bazı bazı itidalli kuvvete esecek.

“Çığ, buzlanma ve giysi uyarısı”

Bölgede yüksek kar örtüsü bulunan sert anaforlu yamaçlarda çığ tehlikesi bulunduğundan, buzlanma ve don olayı beklendiğinden meydana gelebilecek olumsuzluklara cebin özellikle sürücüler oluşmak üzere vatandaşların ve ilgililerin dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir. Şehir merkezlerinde gece arz bağan hava sıcaklığı sıfırın altında görünmek üzere; Ardahan’da 5, Erzurum’da 3 rütbe olurken Bayburt’ta 0, Erzincan’da ise 4 etap yerine kaydedildi.

Ski merkezlerinde sunma yüksek kar kalınlığı ise Palandöken Ski Merkezinde 120, Ergan Kayak Merkezinde 54, Sarıkamış Kayak Merkezinde 48 santimetre olarak kaydedildi.

Share: