Liyakatsiz dil satışındaki bakir düzenleme yüzleri güldürdü

Yeni düzenleme ile sıfır kilometre adına alınan araçların 6 bin kilometre ve 6 ay süresini doldurmadan baştan satılamayacak olması hem esnafı hem üstelik vatandaşı mutlu etti. Getirilen düzenleme ile ikinci eldeki miftah fiyatlarındaki artışın önüne teslim etmek hedefleniyor.

Geçtiğimiz haftalarda Tecim Bakanlığı yoluyla meri ve Resmi Gazete’bile yayınlanan ikinci umum makine satışında 6 ay ve 6 bin kilometre şartı yürürlüğe girmişti. Bakanlığın yaptığı açıklamada ikinci halk dil fiyatlarındaki artışın önüne terk etmek üzere başlatıldığı ifade edilerek, piyasada yaşanan sunma ve istek dengesizlikleri çılgın ve adil sıfır denk artışlarına ve stokçuluk faaliyetlerine hastalık olabileceği söylenmişti. Alınan bu değişmeyen ise hem vatandaşı hem üstelik esnafı sevindirdi.

“Bu nitelik piyasanın yükselmesine engel olacak”

Bahis ile ilgilendiren açıklamalarda bulunan Koca Oto Ekspertiz CEO’su Sadrettin Köseoğlu, yasanın araç satın almak talip vatandaşlara ve bayilere hayır olacağını dile getirerek, artık 6 kocaoğlan evet birlikte 6 bin kilometreyi doldurmadan satışların yapılmayacağını söyledi. Yasa ile ilgili hakkında konuşan Köseoğlu, “Bu yasanın çok akilane olduğunu düşünüyorum. Çünkü elan ilk vatandaşlar bayimize gelip sıfır makine ahzetmek istedikleri ahit, makine bulamıyordu. Ama bu yasa çıktıktan sonradan galericiler, şike-sat’çılar, 6 ay ve 6 bin kilometre zorunluluğu sebebiyle bayilerden gidip bu arabaları alamayacaklar zira araçlarını 6 kamer bekletmek işlerine gelmeyecek. Bu öğün de vatandaşlarımıza faydası reşit olacak ve vatandaş bayiye gittiği antlaşma istediği liyakatsiz arabayı bulabilecek. Piyasaların yükselmesine bile bu nitelik bariyer olacak. İkinci ahali araba fiyatlarında da gereksiz yükselmeler olmayacak. Çünkü bayilerde liyakatsiz arabalar bulabileceğiniz üzere fiyatlar dahi durumunda sabit kalmış olacak. Bu hem vatandaş ve esnaflar üzere etraflı vadede gani aynı boyut. Çokça faydalı ve yerinde bir değişmeyen olduğuna inanıyorum” dedi.

“Kararla birlikte kimse alıp ferda satamayacak, bu şekilde çevre yerini koruyacak”

Yasanın etraf üzerindeki etkisine bile değinen Köseoğlu, “Piyasada durgunluğa etmen gayrimümkün kezalik ortalık o kadar yordamsız değil. Al-sat’çılar gene makine alıp satıyorlar ve ihtiyacı olan yeniden alıyor. Kredilerde az buçuk yücelme var. Şayet onlar az buçuk düşerse piyasanın haddinden fazla henüz hızlanacağına inanıyorum. Bu kararları alanlardan Tanrı razı olsun. Sunu ferah önlemi almışlar. Aldığın arabayı 6 ay boyunca satamıyorsun. Vatandaş istediği arabayı alıyor. Al-sat’çılar alıyor ve 1 kamer sonraları yüzde 15 karla bayiden erdemli fiyata satıyorlar ve bu defa piyasalar bozuluyor. Bu karardan sonraları bayiler herkese araba satmayacak ve sattığı arabanın üzerine bile dengesiz koyacak. Bunun üzerine birlikte kimesne alıp yarın satmaya çalışmayacak ve bu şekilde piyasa yerini koruyacak” şeklinde konuştu.

“Noterler sıfır alınacak seçkin arabaya 6 ay ve 6 bin kilometre şartı koşuyor”

Çıkan yasa sonrası vatandaşlara almaları müstelzim önlemleri anlatan Sadrettin Köseoğlu, “Bayiye gittiniz ve fazla alacaksınız. Öncelikle 6 ay ve 6 bin kilometre mübayaa şartı var. Notere gidiyorsunuz. Kâtibiadil 1 TL’lik ‘6 kamer boyunca satılamaz’ rehini koyuyor. Bu kat müşteri al-sat’çı ise 6 ay boyunca satamıyor. Satamayacağı amacıyla üstelik kimesne kıygın kaçınan. Artık noterler, muvaffakiyetsiz alınacak herhangi bir arabaya 6 ay ve 6 bin kilometre şartı koşuyor. Böylecene 6 kocaoğlan ya de 6 bin kilometreyi doldurmadığınız müddetçe aracı satamıyorsunuz” ifadelerini kullandı. – İSTANBULShare: