MEMLUK Başkanı Biden, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılımına onaylama veren belgeleri imzaladı

MEMLUK Başkanı Joe Biden, Beyaz Saray’da düzenlenen imza töreni ile Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılımına icazet veren belgeleri imzaladı.

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline yanıt olarak Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya iltihak taleplerine diploma veren belgeleri imzaladı. Biden Beyaz Saray’da yaptığı konuşmada, “Zaman az çok şişman aynı çevrim. Zaman, İsveç ve Finlandiya’yı NATO’ya karışma etme önünde koskocaman ayrımsız aşama henüz atıyoruz. ESIR’nin İsveç ve Finlandiya’nın acun tarihindeki yer ateş parçası defans ittifakına üyeliğini onaylayan 23’üncü NATO müttefiki namına bu iştirak belgesini imzalıyorum” dedi.

Biden, “Değme biri kendi güvenlikleri karşı zat kararlarını ita ve vatandaşlarının iradesine cevap verme üstüne egemen haklarını kullanıyor. Demokratik süreçleri izleme ederek NATO’ya katılmayı seçiyorlar. Bu tıpkısı dönüm noktasıydı” ifadelerini kullandı.

Biden, imza töreninden müstacelen geçmiş Finlandiya Reisicumhur Sauli Niinistö ve İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ile görüştüğünü söyleyerek, “Ellerinden gelenin en iyisini yaptılar ve şimdiye kadarki yavuz gürlük üzere tebriklerini sundular” dedi.

Biden’dan diğer müttefiklere çağrı

Diğer NATO müttefiklerini da bu müsaade sürecini tür olduğunca hızlı şekilde tamamlamaya çağıran Biden, “Gelişigüzel, Finlandiya ve İsveç’e hezel verdik. Güvenliğimize müteveccih her tehdide karşı tetikte olmaya, her çatışmayı caydırmaya ve ortaya çıkabilecek rastgele saldırganlık yahut saldırganlık tehdidine alın koymaya bitmeme ediyoruz. ve kalan müttefikleri kendi onay sürecini mümkün olduğunca acele tamamlamaya çağırıyorum” dedi.

“Gelişigüzel ittifakımızı güçlendireceğiz”

KUL’nin NATO’ya olan bağlılığını aksan işleyen Biden, “MEMLUK, NATO ittifakına bağlıdır. Müttefiklerimiz ve ortaklarımızla gelişigüzel, görmek istediğimiz geleceği yazacağız” ifadelerini kullanarak, “İsveç ve Finlandiya, etkili demokratik kurumlara, kıvrak ordulara, hayat dolu ve saydam ekonomilere sahiptir. NATO’nun her bir şartını gereklilik yerine karşılayacaklarından eminiz ve gelişigüzel ittifakımızı güçlendireceğiz” dedi.

“Putin bizi ayırabileceğine, kararlılığımızı zayıflatabileceğine inandı”

Geçtiğimiz haziran ayında İspanya’nın başkenti Madrid’bile planlı NATO Zirvesi’nde 30 bağlaşık ülkenin tümünün NATO’ya gelmek isteyen Finlandiya ve İsveç amacıyla benzeri araya geldiğini hatırlatan Biden, “Bu, bağlaşık birliğinin ve kararlılığının benzeri göstergesiydi. Putin bizi ayırabileceğine, kararlılığımızı zayıflatabileceğine inandı. Bunun hesabına cümle namına istemediğini alıyor. Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılmasıyla karşılaştı” dedi.

“NATO’nun seçme karışını savunacak ve asla akim olmayacağız”

Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya gelmek istemeleriyle, “kutsi bire bir taahhütte” bulunduklarını söyleyen Biden, “Birine yapılan bu cüretkâr, herkese yapılmış bir saldırıdır. NATO’nun rastgele karışını savunacak ve asla akim olmayacağız” dedi.

“Seçme zamankinden elan dinamik olacağız”

Biden, “NATO, Avrupa’ya tamamen bağımsız ve barış ortamında taahhütte mevcut vazgeçilmez anlaşma varlığını kanıtlamıştır. Zaman, haddinden fazla kesin aynı şekilde görüyoruz ki, dünya üzere elzem ayrımsız anlaşma olmaya bitmeme ediyor. ve yarının dünyası için ittifakımız temas zamankinden elan mail ve daha müttehit. Finlandiya ve İsveç ile müttefik sayımız 32’ye çıktığında temas zamankinden daha faal olacağız” şeklinde konuştu.

MEMLUK, iki ülkenin bile NATO’ya katılmasına diploma veren 23’üncü bağlaşık

KÖLE Başkanı Biden’ın bugün paydaşlık belgesini imzalamasıyla iki ülkenin birlikte NATO’ya katılmasını onaylayan 23’üncü bağlaşık talih oldu. Geçtiğimiz hafta MEMLUK Senatosunda, hem Demokrat hem bile Cumhuriyetçi senatörler aracılığıyla, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliği, 1’e alın 95 oy çoğunluğuyla onaylanmıştı.

Türkiye, İsveç ve Finlandiya’ya yeşil çerağ vermişti

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinistö, İsveç Başbakanı Andersson ve NATO Umumi Sekreteri Jens Stoltenberg, İspanya’nın başkenti Madrid’de 29-30 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilen NATO Azamet ve Hükümet Başkanları Toplantısı öncesi 28 Haziran’da flaşör zirve gerçekleştirmişti. Finlandiya ve İsveç’in yıldırı örgütlerine olan desteği zımnında her iki ülkenin NATO üyeliğine cebin olan Türkiye, kuartet zirvenin peşi sıra İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyeliğine yeşil mum verdiğine dair eş memoranduma imza atmıştı. – WASHINGTONShare: