Mukavemetli yolları bu posta çandır hayvanları amacıyla aştılar

Dayanabilen yolları bu öğün melez hayvanları için aştılar

Gümüşhane’dahi off-road kulübü sporcuları 2 bin 300 metre rakımlı karla kaplı zirvelere karışık hayvanları amacıyla mal, kuşlar için buğday bıraktı

GÜMÜŞHANE – Gümüşhane’bile off-road kulübü sporcuları normal araçların ulaşamayacağı noktalara yerey araçları ile çıkarak karışık hayvanları üzere yem çalışması yaptı.

Yaban hayvanlarının beslenme ihtiyaçlarının karşılanması üzere Türkiye’deki off-road camiası zarfında başlatılan kayran okuma çalışması kapsamında Kayseri, Kargaşa, Tokat kulüplerinin arkası sıra Gümüşhane Off-Road Kulübü birlikte etkinliğini yaptı ve Çarşamba Off-Road Kulübüne meydan okudu.

Torul ilçesine bağlı Kocadal köyünden Tersun Dağı zirvelerine orman ortamında karlı ciltli yolları aşarak revan sporcular zaman zaman arızalanan araçlarını zat imkanlarıyla yaparak yollarına bitmeme etti.

Huy Dulda ve Milli Parklar Yazıhane Müdürü İlbeyi Aydın ve İl Güven Müdürlüğü bünyesinde kurulan Yer, Tabiat ve Hayvanları Himaye Polisliği Çağ Amirliği görevlilerinin bile katıldığı programda kimi zaman sis, zaman zaman tarih, zaman zaman de kar yağışı altında 2 bin 300 metre rakımlı noktaya arazili araçlarıyla mütehammil yolları aşarak ulaşan sporcular araçlarında taşıdıkları ot ve ekmekleri melez hayvanları üzere, buğdayları bile kuşlar üzere zirvedeki akla yatkın noktalara bıraktı.

Ağır kış şartlarında normal araçların ulaşamayacağı zirveye ulaşan ve tıpkısı sonraki hedefi ülke merkezinde 60 kedilik pisik evleri fethetmek kendisine belirleyen GÜMOFF üyesi sporcular yem çalışmasının arkası sıra karla ciltli zirvelerde off-road yaptı.

“Yemlerin akla yatkın noktalara ve doğru hayvanlara ulaşabilmesi için izinli kurumlarla alay malay akıntı ediyoruz”

Gümüşhane Off-Road Kulübü Motosiklet ve Doğa Sporları Derneği namına Tersun Dağı bölgesinde yaban hayvanlarına yemleme tasarruf etmek üzere ulaştıklarını kaydeden kulüp başbuğ yardımcısı Alper Akçay, “Türkiye’deki offroad kulüplerinin Kayseri’de başlattığı, Cıvıl Cıvıl ve Tokat ilinde devam fail ve dördüncü ayağı Gümüşhane’ye uzanan doğadaki hayvanları beslek, sosyal farkındalık oluşturabilme vadi okuma kampanyası kapsamında biz da Gümüşhane yerine şu zaman 2 bin 300 rakımda mevcut Tersun Dağı bölgesinin iç kesimlerindeyiz. Buraya ulaşmak siktirici haddinden fazla tahakküm oldu. Araçlarımız bu kip nöbet koşullarına kuvvetli ve ekibimizin bile arzulu olmasıyla buraya büyüklüğünde ulaştık. Natür Siper ve Milli Parklar İl Müdürlüğümüz, Itimat Teşkilatımızın HAYDİ birimiyle buradayız. Bu yemlemeleri biz istekli bindi alarak akıllıca noktalara ve makul hayvanlara ulaşabilmesi üzere bu birimlerle bu arada akıntı ediyoruz. Doğadaki hayvanlara faydalı olmak isterken mezun birimlerden destek almanız lazım ki bu forma organizasyonları yapıyorken faydadan çok zararınız dokunmasın” dedi.

“Bu doğada bu sporu yaparken doğada canlı bu canlılara dahi zaruri özeni ve hassasiyeti gösteriyoruz”

GÜMOFF namına Çarşamba Off-Road kulübüne meydan okuduklarını rapor fail Akçay, “Gümüşhane offroad kulübü namına kurulduğumuzdan beri bir nice toplumsal baskı projesi gerçekleştirdik. Arkalama kampanyaları, Ramazan yardımları kabil. Offroad doğayla yapılan bire bir spor. Huy harici yapabileceğimiz benzeri spor değil. Dokuz Canlı koşullarda yapılan aynı spor. Bu doğada bu sporu yapıyorken birlikte doğada kıvrak bu canlılara lazım özeni ve lazım hassasiyeti göstererek bunları düşünmemiz geçişsiz. Pakt adına bu farkındalık oluşturabilmek amacıyla bu hafta dahi bu etkinliğimizi yaptık. Bundan ahir süreçte bile etkinliklerimiz olacaktır” diyerek konuştu.

“60 pisik için kedi barınağı yaptırıyoruz”

Kulüp Başkanı Recep Şahin ise GÜMOFF adına düzlük okumalara cebin Tersun Dağının zirvelerine çok iri zorluklarla ulaştıklarını belirterek, “Bu haftaki programımız melez hayvanlarını yemlemekti, görevimizi tamamladık. Sadece doğadaki karışık hayvanları değil, şehirdeki sokak hayvanlarını üstelik fikren tıpkı ahir programımızı şehirdeki kediler amacıyla 60 kedi amacıyla kedi barınağı yapacağız” ifadelerini kullandı.

“Şita süresince efdal köylere giderken yemleme bırakacağız, mama bırakacağız, savsaklamak bırakacağız”

Etkinliğe katılan sporculardan Cengiz Karasapan de “Zorluklarla geldik. Üzerimize düşeni yaptığımıza inanıyoruz. Bu burada bitmedi. Tecezzi edilmiş yahut nüfusu azalmış köylerde kalan köpekleri, kedileri, kar cihetiyle faziletli köylere giderken ağızotu, abla, savsaklamak bırakacağız. Gümüşhane’da pisik evleri eksikti. Tığ ona da umum attık ve 60 kedilik pisik evleri yaptırıyoruz. İnşallah haftaya de onları koyacağız. Doğayı seviyoruz, doğada olmaktan mutluyuz” dedi.

“Yiyoruz içiyoruz, eğleniyoruz ama doğadaki hayvanlarımız de unutmayalım”

Ayrımsız sair sporcu Mezhep Aslan dahi “Zaman karışık hayvanlarını yemlemeye geldik. Özge kulüpler bu konuda bize düz okumuşlardı. Biz birlikte buradan Çarşamba kulübüne yer okuduk. İnşallah onlar de gerekeni yaparlar. Normal tıpkı aracın buraya çıkma şansı namevcut. Tığ dahi bu arabalar doğrusu güçlendirerek buralara çıkıyoruz. Lastiği olsun, yükseltmeleri olsun el yollardan geldik buraya. Kolay yollardan buralara gelmedik. Topluma şunu izah etmek istiyorum: Yiyoruz içiyoruz, eğleniyoruz ama doğadaki hayvanlarımız bile unutmayalım” diye konuştu.

Share: