NATO’ya karışmak isteyen İsveç’in Türkiye’ye müteveccih sözleri üyelik sürecini zora sokacak: Ankara yapamayacağımız şeyler istiyor

Haziran ayında İspanya’nın başkenti Madrid’bile düzenlenen NATO Zirvesi’nde Türkiye ile yıldırı üstüne savaşım edeceklerine dayalı anlaşma imzalayan İsveç, birliğe unsur almak için Türkiye’nin ara sıra taleplerini namına getirme vaatlerinde bulunmuştu.

“TÜRKİYE BİZİM YAPAMAYACAĞIMIZ ŞEYLER İSTİYOR”

İsveç’te planlı etkinlikte konuşan Kristersson, “Türkiye bizim yapacağımızı söylediğimiz şeyleri yaptığımızı doğrularken, bizim yapamayacağımız ya birlikte veremeyeceğimiz sözleri de istiyor” dedi.

“ANKARA’NIN BÜTÜN TALEPLERİNİ KARŞILAYAMAYIZ”

Başbakan antrparantez, “Türkiye bizden İsveç’in NATO üyeliğine destek üzere yapamayacağımız şeyler istiyor” ifadesini kullanırken, Ankara’nın hep taleplerini NATO üyeliği amacıyla adına getiremeyeceklerini söyledi.

İSVEÇ, BÜLENT KENEŞ’İ İADE ETMEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 9 Kasım’de İsveç Başbakanı Ulf Kristersson ile düzenlediği ortak basın toplantısında, “FETÖ’den İsveç’te olan Bülent Keneş’in, bu teröristin Türkiye’ye deport edilmesi bizler üzere şişman önem arz ediyor.” ifadelerini kullanmıştı. Ancak İsveç, bu teröristi Türkiye’ye reddetme etmemişti.

Share: