New York’ta tayin edilmemiş ‘binlerce yavru felci vakası olabilir’

MEMLUK’nin New York eyaletinde bire bir afiyet yetkilisi, eyalette yüzlerce ayrıca binlerce tespit edilmemiş bala felci vakası olabileceğini söyledi.

BBC’ye konuşan Doktor Patricia Schnabel Ruppert, bala felcinin New York’ta yayımlanma hızının kendisini kaygılandırdığını belirtti.

Rockland County Bölgesi Keyif Hizmetleri Müdürü Ruppert, ” Bala felci vakalarının çoğu asemptomatik ya birlikte birkaç tezahür tanıdık vakalar” dedi.

Ruppert ayrıca New York’ta malumat insanlarının, eyaletteki bala felci vakalarıyla, Londra’da ayrımsız kanalizasyonda belirleme edilen ve Kudüs’te görülen bala felci virüsü ortada bağlantı olup olmadığını araştırdıklarını doğruladı.

Amerikan doktor, “Bu, tam dünya için çok korkulu aynı sevgili. Hemen New York’la ilgilendiren aynı maslahat değil. Herkesin akla yatkın şekilde aşılanmasını sağlamamız icap. Daha önceki KÖLE’da baştan yavru felci vakası görüleceğini asla düşünememiştim” dedi.

ABD’da keyif yetkilileri, güzeşte kamer ülkede dokuz sene aradan sonra ilk defa tıpkısı yavru felci vakası görüldüğünü açıklamıştı.

New York Eyaleti Afiyet Dairesi, Rockland’birlikte kıpırdak ve adı açıklanmayan 20 yaşındaki eş hastanın virüs zımnında katre geçirdiğini duyurmuştu.

Yavru felci (polio), virüsü taşıyan benzeri kişinin dışkısına bağlantı aracılığıyla evet de öksürük ve hapşırma sırasında dökülen parçacıklarla bulaşan yoğun bire bir enfeksiyon.

Virüs ekseriyetle ilkokul yaşın altındaki çocukları etkiliyor.

Enfeksiyonun bulaştığı insanların çoğunluğu gelişigüzel semptom göstermiyor ancak bazılarında şu şikayetler görülebiliyor:

Enfeksiyonun görüldüğü kişilerin yüzde biri ile binde biri beyninde değişen oranlarda, bala felci virüsünün sinir sistemine saldırması sonucu bacaklara katre inmesi kadar güç rahatsızlıklar bahis konusu olabiliyor.

Bu soy katre genellikle eğreti oluyor ve giderek akıntı ika yetisi izansız kazanılabiliyor.

Ancak çocuk felci virüsünün çağ ahzetmek için geçer kasları etkilemesi yerinde hayati risk haiz rahatsızlıklar da görülebiliyor.

Share: