Pakistan’a müzaheret malzemesi haiz “İyilik Trenleri” Ankara’dan yola artık

Kıyamet ve Acil Genişlik Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda 30 ilden 22 sivil topluluk kuruluşunun katkısıyla hazırlanan 8. ve 9. “İyilik Trenleri” Ankara Tarihi Şimendifer Garı’ndan Pakistan’a uğurlandı.

Türkiye, hâkim afetlerinin 33 milyondan çok kişiyi etkilediği Pakistan için kurduğu insancasına yardım köprüsünden destek göndermeyi sürdürüyor. Müzaheret çalışmaları, 50 bin deri ve 500 bin hıfzıssıhha malzemesi hedefiyle AFAD koordinasyonunda yürütülüyor.

Bu kapsamda 8. ve 9. “İyilik Trenleri”nin seferleri dolayısıyla Tarihi Ankara Garı 1. Peron’birlikte, AFAD Başbuğ Yardımcısı Önder Bozkurt, TCDD Transport Umum Müdür Yardımcısı Ağır Sıklet Altun, Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Sirus Seccad Gazi ve bindi veren STK’ların temsilcilerinin katılımıyla merasim düzenlendi.

AFAD Umumi Başkan Yardımcısı Bozkurt, törende yaptığı konuşmada, Pakistan’dahi yaşanan hâkim afeti sonrası 30 Ağustos’ta 1. İyilik Treni’nin yola çıktığını hatırlattı.

8. ve 9. “İyilik Trenleri”ndeki yardımların üstelik afetzedelere hızlı aynı şekilde ulaşmasını rica fail Bozkurt, “Düş ediyoruz ki trenlerle giden hem müzaheret paketleri hem hijyen kolileri hem birlikte çadır ve battaniye kabil anne insanca müzaheret malzemelerinin, bölgede selden etkilenen afetzedelere yardımı dokunur. Onların asıl ihtiyaçlarının giderilmesi noktasında fayda ve kolaylıklar sağlar diyerek rüya ediyoruz.” dedi.

Müzaheret trenlerinin koordinasyonunda dört nahiye belirlediklerini söyleyen Bozkurt, şunları kaydetti:

“Ankara, Sazak, Van ve Kocaeli’nde almak üzere esenlik trenlerimiz yola artık. Geçtiğimiz salı haset Van’da 7. İyilik Trenimizi uğurlamıştık. Zaman Ankara’dan 8. ve 9. İyilik Trenleri’ni uğurlamış olacağız. İnşallah bu trenlerle gelişigüzel Türk milletinin duaları de Pakistan’a başarmış olacak.”

“Tamlık demiryolcular canla başla hız göstermektedir”

TCDD Nakliyat Umum Müdür Yardımcısı Pahal Altun birlikte 2 tren halinde, 47 vagonda bin 40 titrem insanca müzaheret malzemesi taşıyacak trenleri uğurladıklarını anlatım ederek, “Az Buçuk bilahare iyiliğe uğurlayacağımız trenimiz İran’ın Zahedan istasyonuna kadar toplanmış 3 bin 991 kilometre duruluk intaç edecektir. Trenlerimizin ve içerisindeki yardım malzemelerinin ihtiyaç sahiplerine olanaklı olan yer gücük sürede ulaşması üzere trenin geçtiği güzergahtaki mecmu demiryolcular canla başla mücahede göstermektedir.” diye konuştu.

Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Sirus Seccad Gazi de yardımlarda emeği geçenlere teşekkür etti.

Trenlerle taşınan kestirmece 350 ton besin yardımının Pakistan’de yaşanan gıda sorununa cesim oranda katkıda bulunduğunu rapor eden Gazi, “Bizim bu trajediyi atlatacağımızdan eminim ama Türk kardeşlerimiz bizim yanımızda olduğu sürece daha yalın kat atlatacağımızı biliyorum. Bu sıkıntıyı aşmamıza yardımcı olan kardeşlerimize, arkadaşlarımıza, herkese teşekkürname ediyorum.” dedi.

Ankara etken trenler için arkalama hazırlayan il, kaza ve belediyelerden oluşan iller beyninde, Zonguldak, Bartın, Kastamonu, Sinop, Samsun, Kargaşa, Giresun, Trabzon, Gümüşhane, Tokat, Amasya, Çorum, Çankırı, Karabük, Bolu, Eskişehir, Kütahya, Kırşehir, Kırıkkale, Yozgat, Rize, Konya, Muğla, Denizli, Okumuş, Çeltek, Afyon, Sivas, İzmir ve Manisa yer alıyor.

Share: