Rahim alınma ameliyatı oldu, hayatı kabusa döndü

Acıma alınma ameliyatı oldu, hayatı kabusa döndü

Rahim alınma ameliyatından sonradan lüzum kaçıran eş, âdem içine çıkamaz oldu

DİYARBAKIR – Diyarbakır’da güçlü Safiye K., acıma alınma ameliyatından aylar bilahare gereklilik kaçırmayla hayatı kabusa döndü. Misafirliğe ve uzak yerlere gitmeyip kayırıcı içine çıkmayan hasta, tedaviyle alay malay sağlığına kavuştu.

Diyarbakır’birlikte hayatiyetli 46 yaşındaki Safiye K., ayrıntılı yıllar rahim kanaması yaşadı. Başvurduğu hastanede tedavi olan Safiye K., acıma alınma operasyonu geçirdi. 7 ay geçmiş cerrahi müdahale olan marazlı, tedavinin üçüncü haftasında hacet kaçırmaya başlayarak hayatı kabusa döndü. Gittiği biraz hekimde ve aldığı tedavilerden sonuç alamayan Safiye K., misafirliğe ve etraflı mesafeli yerlere gitmemesinin beraberinde uykusuz kalarak psikolojik sorun yaşadı. İlaç tedavileri bile hava kalınca Safiye K., Marazlı, Diyarbakır’üstelik Memorial Hastanesinde işyar Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Muhammet Fatih Kılınç’a başvurdu. Burada yapılan tetkikler ve 5 saat süren bağlı ameliyatla sağlığına kavuşmanın mutluluğunu yaşadı.

Uzun yıllar merhamet kanaması olduğunu anlatım fail Safiye K., operasyon olduktan sonra bu kat gereklilik kaçırması olduğunu söyledi. Doktora beş altı posta gittiğinde tılsım ve iğne tedavisi uygulamasına rağmen hacet kaçırmanın durmadığını nâkil Safiye K., “Sonsuz çaput kullanıyordum, rahatsız oluyordum. Uykum gelmiyordu bu yüzden hap kullandım. Onlarda sorumluluk etmedi. Misafirliğe, ırak yerlere gitmiyordum. Şu an haddinden fazla iyiyim” dedi.

Üroloji uzmanı Doç. Dr. Muhammet Fatih Kılınç, 46 yaşındaki avrat hasta kendilerine kestirmece 2 ay evvel başvurduğunu kaydetti. Hastanın sonsuz lüzum kaçırma zımnında hastaneye başvurduğunu aktaran Dr. Kılınç, “Hasta tahminî 7 ay evvel bağlı yerine merhamet alınması ameliyatı reşit. Sökel hastalığından tahminî 3 hafta bilahare gereklilik kaçırmaya başlamış. İdrar kaçırmayla öz doktoruna başvurduğunda idrar kaçırmanın enfeksiyona merbut olduğunu düşünüyormuş. Bu hastalanmış hala hacet kaçırmaya bitmeme edince doktorun değerlendirmesiyle bir bevliye uzmanına görünmesini istemiş. Yapılan muayenede ilk ameliyatında hacet kesesinde tıpkısı hapishane açıldığı saplanmış. Bu hacet kesesinde elik açıldıktan sonradan hastalanmış hiçbir ant idrar yapamamaya başlamış ve daim idrar kaçırmayla alay malay bez kullanmaya başlamış. Bu bile psikolojik ve hastanın fiziki şikayetlerine illet ergin” diyerek konuştu.

“İdrar kesesinde kısaca 2 santimlik tıpkısı hapis (akarca)üstü saptadık”

Züğürt içtimai kendisine hariç çıkamaya ve misafirliğe gidememeye başladığını kaydeden Dr. Kılınç, “Etrafına şiddetli sendrom yaymaya başlamış. Bize geldiğinde hastaya yaptığımız tetkiklerde lüzum kesesinde kısaca 2 santimlik benzeri hapis (kaplıca) saptadık. Hastaya işler olmasını gerektiğini söyledik. Züğürt akseptans ettikten sonra yaptığımız tahliller sonucunda ameliyata aldık. Sadık yolla bu hastanın gereklilik kesesiyle karı yolları arasında tıpkı tünel (vezikovajinal akarca) saptadık. Bunları sınırlı yolla hem idrar kesesini, hem vajen duvarını deliliğin olduğu yeri bire bir birinden ayırarak iki tarafı onarıp araya bire bir iç dokusu koyarak kuvvetli tıpkısı şekilde deliğini bir henüz tekrarlamaması için benzeri operasyon gerçekleştirdik. Bu özellikli ve yaklaşık 5 saat süren bire bir operasyondu. Imtihan ettiğimizde deliğin kapandığını, rastgele hangi tıpkı etki olmadığını gördükten bilahare ameliyatı tamamladık. Hastamız kontrolle geldi ve tek yük yok. Haddinden Fazla mutlu, bizde mutluyuz. Bu cins vaka haddinden fazla kalın olmamakla gelişigüzel kapalı kadın yolları ameliyatlarından sonra ortaya çıkıyor. Diyarbakır çevresinde nadir yapılan ameliyatlar” şeklinde konuştu.Share: