Safranbolu’nun coğrafi işaretli maniye domatesinde 2 bin titrem rekolte bekleniyor

Karabük’ün UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde mevcut Safranbolu ilçesinde vâsi kendisine yetiştirilen ve hasadı süren coğrafi meni tescilli maniye domatesinde bu sene 2 bin ton rekolte hedefleniyor.

Osmanlı döneminden kalma yapılarıyla “dünyada en iyi masun geçmiş 20 şehir” ortada gösterilen Safranbolu ile özdeşleşmiş, “ata tohumu” ürünlerin başında gelen maniye domatesi, temmuz ayında coğrafi işaret alarak tescillendi.

Etli ve dolgun yapısı, tafsilatlı kabuklu, eli nimetli çepel ve balaban olmasının yanı sıra damaklarda bıraktığı lezzetiyle Karabük’ün genişlik şanlı tarımsal ürünlerinden biri olan maniye domatesi, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Safranbolu Belediyesi ve çiftçiler aracılığıyla yaklaşık 1000 dekar alanda yetiştiriliyor.

Geçen sene 1,9 bin titrem üretimin yapıldığı kentte, bu yıl da 2 bin tonluk rekolte bekleniyor.

“Benzeri domates averaj 600 ila 800 gramdır”

İl Tarım ve Orman Müdürü Alçak Ayvalık, AA muhabirine, tescil başvurusunu geçen sene aralıkta yaptıklarını, 8 ay gibi kısa sürede maniye domatesinin coğrafi işaretini aldıklarını söyledi.

Safranbolu maniye domatesinin havza amacıyla çokça koskocaman olduğunu anlatan Ayvalık, “Tescilin ardından esirgeme anlamında çalışmalarımız olacak. Islahı yapılmamış olan benzeri asıl. Tescil, reform çalışmalarına öncü olacak. Üreticilerimizle tıpkı araya geleceğiz, standartlarımızı, pekâlâ yapılacağını ve logoyu elbet kullanacaklarını belirteceğiz. Bunun arkası sıra maniye domatesimiz pazarlarda olacak.” dedi.

Ayvalık, domatesin tanıtımının da yapılacağını aktararak, şunları kaydetti:

“Alelade alanlarda üretimi yapılan ürünlerin korunması önemlidir. Aynı zafran ve ıhlamur balında olduğu kabilinden. Maniye domatesi, basit alanlarda üretiliyor. İlimizde kısaca 1000 dekarlık alanda yetiştirildiğini söyleyebiliriz. Dekara 2-3 tondur domatesin verimi. Yıllara göre değişebilir. Bu sene 2 bin ton civarında ürün hasılatı elde edeceğiz.”

Maniye domatesinin arz büyük özelliğinin teferruatlı kabuğu ve lezzeti olduğuna dikkati calip Ayvalık, “Aynı domates averaj 600 ila 800 gramdır. Bin gramın üstünde üstelik eser aldığımız oldu. Domatesi damarlı çevirdiğimiz antlaşma kıytırık uğursuz şeklinde parçacıklar vardır. Maniyenin yeryüzü muhteşem özelliği, dilimli yapısıdır. Bu görsel olarak ayırt ika şeklidir ama sunu evire çevire yanı teferruatlı kabuklu ve çokça içimli olmasıdır.” diye konuştu.Share: