Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Beyazgül, fıstık hasadına katıldı

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Halfeti ilçesinde planlı fıstık hasadına katıldı.

Belediyeden yapılan açıklamaya bakarak, Beyazgül, fıstık hasadında üreticilere mübarek ve artağan bire bir hasat geçirmeleri temennisinde bulundu.

Açıklamada ifadesine düz verilen Beyazgül, Şanlıurfa’nın ayrımsız ekincilik şehri olduğunu tabir ederek, şunları kaydetti:

“Şanlıurfa tarımın, turizmin ve gastronominin şehridir. Şanlıurfa’da herhangi bir şeyin bildirme güzeli vardır. Zira 12 bin yıllık ayrımsız tarihe sahibiz. Birçok medeniyetin kavşağında bulunuyoruz. Şanlıurfa’nın yetiştirdiği fıstık dünyanın yeryüzü lezzetli fıstığıdır.”

Şanlıurfa’nın tescilli lezzetlerinin sayısının artırılması üzere çalıştıklarını belirten Beyazgül, bölgede “keten köyneği” olarak adlandırılan fıstığın Şanlıurfa hesabına tescil edilmesini istediklerini anlatım etti.

Şanlıurfa fıstığının Türkiye’da ve dünyada elan mebzul tanıtılması gerektiğini nâkil Beyazgül, şunları kaydetti:

“Biliyoruz kim fıstık bizim vazgeçilmezimizdir. Birçok tatlıda kullanıyor ve kuruyemiş olarak birlikte tüketiyoruz. Fıstık Şanlıurfa ekonomisine çokça nazik ayrımsız yardım sağlamaktadır. Bu nedenle çiftçimizle tarımımızla uğraşanlarla ahali ele çevirmek birlikte bizim borcumuzdur. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Ekincilik Kat Başkanlığını kurduk. İnşallah çiftçilerimizle daha fazla makas temasında olacağız ve el ele vereceğiz.”

Fıstık hasadına, Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan ile Halfeti Belediye Başkanı Izzetinefis Albayrak üstelik katıldı.

Share: