Sedat Peker paylaşımı cihetiyle sorun açılan Murat Dündar’a evvel duruşmada aklanma kararı verildi

Gazeteci Garaz Dündar üzerine, sosyal medya hesabından Sedat Peker’i bile etiketleyerek paylaştığı benzeri tweet ve yaptığı bir meşveret zımnında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ihbarının arkası sıra “suçu ve suçluyu medih” suçlamasıyla 2 yıla büyüklüğünde delik cezası istemiyle sorun açıldı.

İLK MAHKEME GERÇEKLEŞTİ

Beykoz 2. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki evvel duruşmaya Meram Dündar ile avukatları Izzet Ülgen, Ziya İlker Göktaş, Fahri Emeksiz, İsmail Tepecik, Hüseyin Burak Kullanılmamış, Hazar Tepecik ve Yusuf Fert Delipınar katıldı. Fenerbahçeli Avukatlar Derneği üyeleri üstelik bire bir zamanda Fenerbahçe Efdal Divan Kurulu Başkanı olan Hedef Dündar’ın duruşmasına yüklenmek için katıldı.

“HAYATINI YANLIŞLIK VE SUÇLULARLA MÜCADELE ETMEYE ADAMIŞ BİR HABERCİYİM”

Konusunda atılı suçlamayı akseptans etmediğini belirten Maksat Dündar savunmasında, ” Türkiye’dahi televizyonculuk tarihinde suçu ve suçluları sürmek anlamına mevrut anketçi gazeteciliği başlatan benim. Televizyonculuk tarihinde 50 küsur yıldan fazla yanlişlik ve suçlularla savaş etmiş bire bir haberciyim. Atılmış suçtan yargılanmak şahsıma ve kariyerime bir hakarettir. Hayatını cürüm ve suçlularla mücadele etmeye adamış tıpkısı haberciyim. Yıllardır suç ve suçlularla mücadele ettiğim için gözdağı bile almaktayım. Hatta koruma polisim ile gelişigüzel dolaşmak durumundayım” ifadelerini kullandı.

“SUÇUN UNSURLARI OLUŞMADI”

Hedef Dündar’ın avukatı Celal Ülgen, “Suçu ve suçluyu övme suçunun gerçekleşebilmesi üzere ortada kesinleşmiş tıpkı mahkumiyet hükmü olması gerekir. Kesinleşmiş mahkumiyet hükmü olsa dahi suçun unsuru namına failin ayrıksı cürüm işleme yönünde ayrımsız tahrikinin olması gerekir. Söylemin güç içermesi gerekir. Müvekkilin paylaşımında suçun unsurlarından hiçbirinin gerçekleşmediği açıktır. Ayrıca kanun değişikliği ve kamu düzeni açısından berrak ve mail hırs ortaya çıkması dahi suçun unsuru olarak getirilmiştir. Müvekkilimiz için beraat kararı verilmesini dilek ederiz” ifadelerini kullandı.

AVUKATLARI BERAATİNİ İSTENDİ

Dündar’ın avukatlarından Gönüllü Bedava ise, “Müvekkilim Türkiye’nin yeryüzü emin gazetecisidir. Yazdıkları ve paylaşımları marifet niteliği taşır. Dava konusu paylaşım de bu yönüyle aynı gazetecilik mesleğinin ifasıdır. Güncellik ve görünür gerçekliğe uygundur. Bir Nice güç bahse konu paylaşımda güzeşte konuların doğruluğunu tasdik etmiştir. İstifa fail eşhas olmuştur. Hakeza makro tıpkısı konuda müvekkilden kişiliği ve statüsü göre samut kalması beklenemez. Müvekkilimin paylaşımları matbuat özgürlüğü ve gerçek namına yapılan paylaşımdır” dedi.

Avukat Vazıh İlker Göktaş üstelik bayram alarak, “Müvekkilim ve meslektaşların beyanlarına aynen katılıyoruz. Şikayet dilekçesinde ve tez edilen cürüm tarihinde Sedat Peker isimli şahsın mahkumiyet hükmü aldığı kararlar esbak olaylara ilişkindir. Dosyaya bahis açıklamalar ile ilgisi yoktur. Şikayetçinin bu durumdan haberi vardır. Şayet Sedat Peker akman toplum savaşçısı kendisine görülüyorsa, buna sebep olan müvekkilim değildir” dedi. Dündar’ın sair avukatları da müvekkillerinin beraatini istedi.

MÜTALAA AÇIKLANDI

Duruşmada Cumhuriyet Savcısı ana hakkındaki mütalaasını açıkladı. Mütalaada, Dündar karşı paylaştığı tıpkısı tweet ve tıpkı açıklamasından ortalık “suçu ve suçluyu övgü” suçundan dava açıldığı belirtildi.

Mütalaada, “Öğreti ve faziletkâr mahkeme kararı kararlarında da belirtildiği üzere, sav olunan suçun oluşabilmesi için: İşlenmiş olan tıpkısı yanlişlik olmalı ve bu suçun meşkûr olması, kesinleşmiş etki ile cürüm işlediği tayin edilen kişinin işlediği sabit olan suçtan belde övülmesi, suçu ve suçluyu medih fiilinin aşikâre yapılması, suçu ve suçlunun övülmesi sonucu kamu düzeni açısından küşade ve mail aynı tehlikenin ortaya çıkmasının gerektiği” ifadelerine saha verildi.

Mütalaada, Dündar’ın söylemlerinin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne (AİHS) ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına bakarak ifade özgürlüğü kapsamında kaldığı kaydedildi.

SAVCI, DÜNDAR’IN BERAATİNİ İSTEDİ

Cumhuriyet Altını savcısı mütalaasında, Dündar’ın bu söylemleri ve paylaşımları suçu ve suçluyu övme kastıyla söylediğine ilişkin delil olmadığını, kanıt olunan suçun unsurlarının sanık açısından oluşmadığını, söylenen sözlerin ve açıklamaların tabir özgürlüğü kapsamında kaldığı kanaatine varıldığını belirterek, beraatine değişmeyen verilmesini kâm etti.

BERAAT KARARI VERİLDİ

Davayı karara bağlayan mahkeme, Dündar’ın atılmış suçu işlediğine ilgili rastgele tip şüpheden ırak, kesin ve inandırıcı delil bulunamadığını esbabımucibe göstererek, aklanma kararı verdi.

Share: