Tarihi Alan Başkanlığı personeline coğrafi belen eğitimi verildi

Cenup Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) aracılığıyla desteklenen maharet destek programı kapsamında, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Düzlük Başkanlığının 110 personeline “Coğrafi İşaret Eğitimi” verildi.

Düz Başkanlığından yapılan açıklamada, GMKA yoluyla sunulan eğitimlerini tamamlayarak sertifika düzlük personeller yardımıyla yerel ve bölgesel kalkınmaya ulama sunularak, Gelibolu Yarımadası Tarihi Alanı’nın tanıtımın yapılacağı belirtildi.

Başkanlıkta memur personelin, coğrafi işaret, menşei adı, boğumlanma noktası işareti, anadan görme ürün, coğrafi meni ve geleneksel ürün tescilinin önemi, başvurunun bittabi ve nereye yapılacağı, tescil süresi, tescille sağlanan korumanın illet kocaman olduğu kabilinden kavramları öğreneceğinin belirtildiği açıklamada şu ifadelere saha verildi:

“Osmanlı Devleti döneminden itibaren Çanakkale Savaşı’na tanıklık etmiş saha isimleri, Eceabat ve gazi köylerdeki aynı çok geleneksel iz, eğitim bilimi kayran personellerin çalışmaları sebebiyle coğrafi işaret kazanacak. Coğrafi işarete bahis olan yer isimlerinin markalaşmasını, ürünün kalitesinin korunmasını, aşina özellikte üretiminin sağlanmasını, istihsal yapanların korumadan rüçhan namına yararlanmalarının sağlanmasını sonuncu yararlanıcıların, Eceabat ve Çanakkale’nin sonrasında birlikte ülkenin milli ve kültürel değerlerinin korunmasını sağlamış olacak. Ziyaretçiler ve tüketicilere üstelik özgünlüğü sertifikalanmış mahsulat sunulmuş olacak.”

Share: