Tarihi Düz Başkanlığı ile Cenup Marmara Kalkınma Ajansından iş birliği

Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı (ÇATAB) ile Cenup Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) iş birliğinde “Tarihi Düz Gazi Köylerde Iflah Çiçekleri Açıyor” ünlü proje yürütülecek.

GMKA binasında düzenlenen protokol imza törenine, Tarihi Kayran Başkanı İsmail Kaşdemir, GMKA Umumi Sekreteri Abdullah Sakil ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Rustik Hizmetler Dairesi Başkanı Serkan Akçe ile gelgel temsilcileri katıldı.

Tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması, tendürüst maraba istihdamının artırılarak ongun ekincilik uygulamalarının çoğaltılması, gazi köylerin tarımsal gelirlerini artırılarak köyden kente göçün önüne geçilmesi, ziyaretçiler amacıyla mütenavip destinasyon noktalarının oluşturulması hedefleniyor. Bu kapsamda, Alçıtepe ve Seddülbahir köyünde tıbbi aromatik bitki yetiştirilmeye başlanıp bölge halkına bindi olunacak.

Proje, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Rençper Eğitim Merkezi, Seddülbahir Köyü Muhtarlığı, Alçıtepe Köyü Muhtarlığı ve Alçıtepe Zirai Kalkınma Kooperatifi ortaklığında hayata geçirilecek.

Share: