Türkiye’nin inşaat malzemelerini karşılayacak kapasitesi var

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) Umumi Heyet Başkanı Küçükoğlu, birinci sınıf ve erdemli performanslı domestik ürünlerin niteliğini destek olmak üzere makul malzemenin makul uygulanması ve tüm bu sürecin denetlenmesine bütün gelişigüzel evleviyet verilmesi gerektiğini belirtti.

Küçükoğlu, şunları kaydetti:

“Ülkemiz için stratejik öneme cemaat olan sektörümüz Türkiye’nin dünya çapında rakiplik edebildiği sektörler beyninde bulunuyor ve dünya ihracat sıralamasında geçmiş 10 içre vadi alıyor. Türkiye yapım malzemeleri sanayisi, zaman dünyanın ümranlı ülkeleri dahil 200’e mail ülkeye, ithalatının 3 misli dış satım yaparak ülkemizin gelişimine kritik kâr sağlıyor. İç pazarda yerel malzemeye duyulan güven bile acilen yükseliyor. Ürünlerimizin toptan rekabet gücünü henüz üstelik tezyit etmek üzere referanslarımız, kamu ve altyapı projeleri ile desteklenmelidir.”

Türkiye’deki inşaatlarda alelhusus evcil ürünlerin kullanılması gerektiğini değme platformda dile getirdiklerini tabir fail Küçükoğlu, dış satım portföyü, kapasitesi, rekabetçilik gücüyle de, gelişen algı da Türkiye’ye müteveccih yapım malzemeleri ithalatını tenzil potansiyelini meni ettiğini bildirdi.

Küçükoğlu, “Biliyoruz ki ithal edilen ürünlerin tamamına yakını ülkemizde üretiliyor. İhtiyacımız, Ar-Ge faaliyetlerimizin daha de geliştirilmesi, ithal iz kullanımının henüz mecbur tıpkı alanda kalmasının sağlanması ve ayrımsız zamanda ihracatımızın gelişimine da katkı verilmesidir.” değerlendirmesinde bulundu.

Standartlara akıllıca üretilen akıllıcasına malzemenin makul şekilde uygulanmasının takibi üzerine sivil sosyete kuruluşlarına birlikte cesim görevler düştüğünü tamlayan Tayfun Küçükoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kalifiye ürünlerimizi korumak ve nahak yere rekabetin önüne bozmak üzere denetim ve nitelik güvencenin sağlanması da çokça şanlı. Denetimi takkadak kamudan beklemenin akla yatkın olmayacağını fikren, bu alanda gâh çalışmalar yürütüyoruz. ‘İMKTS-İnşaat Malzemesi Nitelik Izleme Sistemi’ bunlardan birisi. Kurguladığımız bu bütün ilk olarak piyes ettiğimiz işaret gruplarından yapı kimyasallarına uygulandı. Bu sektörde kayran düz ürünlerin mevzuata uygunluğunun kontrolü ve belgelendirme kaynaklı haksız rekabet unsurlarının önlenmesi amacıyla 2020’den beri çalışmalarımız bitmeme ediyor.”

 

İnşaat maliyet enflasyonu baştan yükselişe geçti

 

İngiltere’üstelik yapım sektörü 4 ayın en aceleci büyümesini kaydetti

 

AB’da yapım üretimi eylülde yükseldi

 

Share: