Üniversitede enstrüman dinletisi

Kilis 7 Fasıla Üniversitesinde “Tilmizlik Hayatında Enstrüman ve Saz” başlıklı konuşma ve konser gerçekleştirildi.

Yusuf Şerefoğlu Esenlik Bilimleri Fakültesi, Keyif Yönetimi Bölümü’nün düzenlediği ve Afiyet Yönetimi Topluluğu bünyesinde gerçekleştirilen etkinlik çerçevesinde Öğretim Görevlisi Ulu Tohumcu’nun ve Zor Hoca Haluk Kanmaz’ın katılımlarıyla, “Talebelik Hayatında Saz ve Saz” başlıklı görüşme ve dinleti gerçekleştirildi. Programın küşat konuşmasını yapan, Esenlik Yönetimi Kürsü Başkanı Doç. Dr. Fatih Budak, müziğin, ruhun gıdası, enstrümanın ise o gıdanın baş olduğunu vurgulayarak, darülfünun sıralarına gelen seçkin öğrencinin sevdiği, bütün rağbet ettiği ama sanmak için tıpkı çeşit fırsat bulamadığı o enstrümanı, 4 sene süresince, ihtimal uğraşı adına başlayıp profesyonel düzeyde öğrenmesini çok ama çok istem ettikleri ifade etti. Çünkü müzikle ve benzeri enstrümanla ilgilenmenin, o enstrümanı koymak üzere gayret etmenin, öğrencilerin lazım fiziki, ruhiyat ve sosyal yönden ve gerekse akademik ve mesleki açıdan gelişimlerine balaban katkılar sunacağına inandıklarını anlatım fail Budak, öğrencilerin sosyo-kültürel gelişimlerine müteveccih etkinlikler yapmaya bitmeme edeceklerini vurguladı.

Daha sonradan, öğrencilerin alkışları ortada, enstrümanlarıyla sahneye çıkan ve kendi hayatlarından verdikleri örneklerle, müzikle ilgilenmenin ve bir saz çalmanın bireysel ve sosyal düzeyde öğrencilere ne tuhaf katkılar sağlayacağını anlatım eden Yüksek Tohumcu ve Haluk Kanmaz; saz, dazlak ve ud dinletileri eşliğinde, Türk folk müziği ve Türk laf müziği eserlerinden örnekler sundular.

Program, Yusuf Şerefoğlu Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı, Prof. Dr. Memet Cihannüma aracılığıyla, katılımcılara teşekkürname belgesi sunma etmesiyle sona erdi. – KİLİS

Share: