Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Amaç Kurum, etkin yayında soruları yanıtladı Açıklaması

Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Gaye Çalım, İlk Evim İlk İş Yerim Projesi’ne yapılan kestirmece 5 milyon başvurunun, 1 milyon 714 binini gençlerin oluşturduğunu bildirdi.

Vekil Gurur, TV100’dahi katıldığı canlı yayın programında gündeme ilgilendiren soruları yanıtladı.

İlk Evim İlk İş Yerim Projesi kapsamındaki ilk temellerin, 25 Ekim’de nerede atılacağına ilgili soru üstüne Hava, “Projenin evvel temellerini 17 ilde atıyoruz. Ankara, Afyonkarahisar, Amasya, Münevver, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Yardımcı, Yozgat ve Zonguldak’ta 5 bin konutun temelini atıyoruz.” dedi.

Hava, tekmil valiliklerden illerdeki ihtiyaçlara ait vukuf istediklerini, mevrut veriler çerçevesinde yer ve ilçelerdeki sayıların belirlendiğini söyledi.

“5 milyona yakın başvurunun 1 milyon 714 bini gençlerimiz”

“Projeye başvuracak gençler, taksitleri elbet ödeyecek?” sorusunu yanıtlayan Kurum, “Gençlerimizin bu projeye güvenini başvuruyla gelişigüzel görüyoruz. 5 milyona mümasil başvurunun 1 milyon 714 bini gençlerimiz. Bu yüce benzeri misil.” diyerek konuştu.

Nazır Gelgel, projede alternatifler olduğuna bel ederek “Gençlerimize, ‘2 bin 280 liradan başlayan taksit taksit isterseniz aile alabilirsiniz.’ diyoruz. Şayet 2 bin 280 lirayı ödeyemiyorsan arsaya başvurabilirsin. 1100 lira, 1200 liralık taksit taksit 10 sene faizsiz yer taksiti. Yani zaman ne ödüyorsanız, 10 yıl bir taksiti ödemeye devam edeceksiniz. Bu çerçevede gençlerimiz, zat gelirlerine projede hangisi uyuyorsa ona başvurabilirler.” dedi.

“‘Taksitlerimizdeki artma üstelik yüzde 25’i geçmemelidir’ dedik”

Projedeki ödemelerin işyar maaşı artışına bakarak düzenlenecek olmasının kâh endişelere sebep olduğunun belirtilmesi üstüne Çekicilik, şunları kaydetti:

“Bunun cevabı yaptıklarımızda aslında. Geçen yıl işyar maaşına yaklaşık yüzdelik 80 artış geldi. Biz TOKİ’den sülale almış 1 milyon 170 bin vatandaşımıza dedik ki: ‘Tığ kirada benzeri düzenleme yaptık, icar artışı yüzde 25’i geçemez. Zımnında göz kira artışı yüzde 25 ise bizim taksitlerimizdeki çoğalma dahi yüzde 25’i geçmemelidir ve ayrımsız yıl içerisinde borçlu vatandaşlarımıza yüzde 25 artım yaptık.”

Gurur, bugüne büyüklüğünde gerçekleştirilen projelerde, taksit artışlarını vatandaşların ödeyebilecekleri şartlarda belirlediklerini vurguladı.

Nazır Alım, “İlk Evim İlk İşyerim Projesi Türkiye’deki konut fiyatları ve kira artışını tetikleyecek mi?” sorusuna, “Aksine tekmil tersi bire bir format olacak.” yanıtını verdi.

“Kore ve Kıbrıs gazilerimiz dahi bu projeye başvurabilecekler”

Kore ve Kıbrıs gazilerinin projeye başvuramamalarına ilişkin şikayetlerin hatırlatılması üzerine Çalım, şunları söyledi:

“Bu dilek dahi çokça geldi, ilk defa sizin yayınınızda bu konuya küşayiş getirmiş olalım. Tığ martir ve gazi ailelerimize yüzde 5 kontenjan ayırdık ve 250 bin konutun kestirmece 12 bin 500’ü, martir ve gazi ailelerimiz amacıyla munfasıl durumda. Mevrut talep üzerine Familya ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızla görüştük ve bu çerçevede güzelce de tıpkısı himmet yaptık. Evi olmayan Kore ve Kıbrıs gazilerimiz de bu projeye başvurabilecekler. Filhakika özge martir ve gazi ailelerimiz üstünde evi varsa dahi başvurabiliyor.”

Bakan Gurur, İlk Evim İlk İşyerim Projesi’nin bütün sektörlerde istihdamı artıracağını, bakir istihdam alanlarının oluşturulacağını söyledi.

Bu projeyle 250 sektörde toplam 200 bin yıpranmamış istihdam alanının oluşacağını dile getiren Tasavvur Hava, “Gençlerimiz, bakir mühendislerimiz, mimarlarımız, teknikerlerimiz, harita mühendislerimiz bu noktada bu projelerimizde rahatlıkla çalışabilecek. Bunun dışında Bakanlığımız hem bize hem üstelik kapalı olduğumuz kuruluşlarımıza yeni mühendisler, mimarlar almaya devam edecek.” ifadelerini kullandı.

Orta sağlık grubuna ilgilendiren sosyal basamak projesi

Belde, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Misyon Çekicilik, Türkiye’dahi almanak kısaca 600 bin kullanılmamış bölük yapıldığını belirterek “Bildirme rica dengesiyle müteallik. Ego burada kâm karşısında arzı artırıyorum. Demin ılımlı gelire üstelik yapacağız. Ilımlı gelire de peşinden proje açıklayacağız. Zımnında o 600 bin içerisinde dahi itidalli gelirin alabileceği şartları sağlamaya çalışacağız. Bunu bile Hazne ve Maliye Bakanlığımız ve Yurt Konut’la çalışıyoruz. Bu projeyi açıkladık kiralar ve hane fiyatları düştü, düşmeye üstelik bitmeme edecek.” diye konuştu.

Share: