(YINE) SAKARYA – Meslek lisesi öğrencileri, okullara basketbol potası ve tenis masası üretiyor

Sakarya’nın Karasu ilçesinde okullara basket potası ve tenis masası üreten meslek lisesi öğrencileri, ekonomiye yardım sağlamalarının yanı sıra intaç öncesi hareket tecrübesi kazanıyor.

Şehit Hasan Keleş Mesleki ve Beceri Rum Lisesi, Milli Eğitim Bilimi Bakanlığınca okullar arası sükse ve imkan farklılıklarını budamak, eğitimde fırsat eşitliğini perçinlemek üzere başlatılan “Esas Eğitimde 10 Bin Ekol Projesi” kapsamında üretimde canlı lüks oynuyor.

Metal Teknolojisi bölümü öğrencileri, öğretmenleri eşliğinde Sakarya genelindeki 69 okulun basketbol potalarını, 80 okulun da alan topu masasını hazırlıyor.

“Çıkışlı öğrenciler sektörde elan bayındır hisse senedi bulabiliyor”

İlçe Milli Eğitim Bilimi Müdürü Alçak Turhan, AA muhabirine, mesleki ve beceri eğitimin öneminin temas sabık bölüm daha çok anlaşıldığını belirterek, “Öğrenciler, bu projeyle aynı yandan eğitimlerini alırken, benzeri yandan de mutluluk ekonomisine katkı sağlıyor ve aynı zamanda ücretlerini alabiliyor.” dedi.

Meslek Müdürü Nilüfer Sarman bile öğrencilerin müstevli döneminde dezenfektan üretimi gerçekleştirdiğini belirterek, “‘Kütüphanesiz Meslek Kalmasın’ projesi kapsamında birlikte 22 okula üretim yapmıştı. Demincek birlikte Cahillik ve Spor İl Müdürlüğü ile yapılan tören düzeni kapsamında 138 basketbol potası ve 80 masa topu masası üretimi yapıyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Meslek liselilerin bu sayede üretim kabiliyetini gösterdiklerini nâkil Kayran Şefi Bahir Yılmaz, “Üretimde öğrencilerimizin büyük katkıları var. Böylelikle mezun öğrenciler sektörde henüz abat hareket bulabiliyor. Ülkemizin endüstri gelişiminde ve sanayide meydanlık öge yetiştirilmesinde koskocaman alengir oynanıyor.” dedi.

Üreterek talih ekonomisine katkıda bulunduklarını dile getiren 12. dershane öğrencisi Hamdi Karaman ise “Hem bile mesleksel yeterliliğimizi sağlıyoruz. Böylecene çıkışlı olduktan sonradan iş bulma imkanımız artıyor. Üretimde düzlük almaktan haddinden fazla mutluyuz.” ifadelerini kullandı.

Share: