Yunanistan’ın geri ittiği kesintili göçmenler yaşadıklarını anlattı Açıklaması

Yunanistan yoluyla geri itildikleri Meriç Nehri’ndeki adacıktan Türk askerlerince kurtarılan 107 şahsiyet grupta bulunan ağır aksak göçmenler yaşadıklarını anlattı.

Avrupa’ya gitme umuduyla Meriç Nehri’nden Yunanistan’a sabık kesintili göçmenler, Palikarya asayiş güçlerince yakalandıktan bilahare kamplara götürülüyor.

Kamplardan gayrikanuni yollarla Türkiye’ye gönderilen, yanlarında aynı ayvaz cesedi mevcut 107 düzensiz göçmen, 12 Ağustos’ta Türk son birliklerince kurtarıldı.

Sağlık kontrollerinin ardından tedavileri yapılan yabancı uyruklular, Barhana İdaresi Müdürlüklerine gönderildi.

Edirne Barhana İdaresi Müdürlüğünde küsurat Suriye uyruklu Velit Ömer, gazetecilere yaptığı açıklamada, Yunanistan’ın dağ muamelesine maruz kaldıklarını söyledi.

Meriç Nehri’ni geçtikten bilahare Palikarya askerleri yoluyla yakalandıklarını ve kampa götürüldüklerini anlatan Ömer, “Kampta seçkin uyruktan avrat ve çocuk olmak için haddinden fazla eş vardı. Kampa girerken süzgün yatan birini gördük. O kayırıcı 4 gündür oradaymış, ne su hangi birlikte savmak vermişler.” dedi.

Ömer, Palikarya askerlerinin baygın olan kesintili göçmeni kendilerine taşıttıklarını ve peşi sıra nehirdeki tıpkısı adacığa bırakıldıklarını anlatım etti.

“Oradan bizi almasalar nehrin ortasında ölürdük”

Türkiye’nin kendilerine arkalama eli uzattığını dile getiren Ömer, şunları kaydetti:

“Nehrin ortasına bıraktılar bizi. O herif arabadan getirirken ölmüştü. Türk askeri bizi orada buldu. Oradan bizi almasalar nehrin ortasında biz dahi ölürdük. Cenabıhak Türkiye’den ve Türk askerinden razı olsun. Bizi aldılar ve ölümden kurtardılar. Bizi buraya getirip kemirmek ve su verdiler. Parasız olanları otama ettiler, ilaç verdiler bize. Merhum olan zedelenmek edilmişti. İnsanlar sıradan dövülmüştü, kar maskesi giyen şahıslar ezinç yapıyor.”

Rıdvan Hüseyin Sadun ise Yunanistan tarafındaki kamplarda kemirmek ve suya ulaşmakta zorlandıklarına dikkati çekti.

Türk askerlerine teşekkür eden Sadun, “Sınırdan geçince aynı dolaşma yürüdüm. Peşi Sıra Palikarya askerleri bizi yakaladı ve hapse aldılar. Durumumuz berenarı kötüydü. Orada 2-3 gündür yemek yemeyen, su içmeyen eşhas vardı. Sabahtan akşama büyüklüğünde kaldıktan sonradan bizi nehre götürdüler ve nehrin ortasına bıraktılar. Sonraları Türk askeri bizi kurtardı.” bilgisini paylaştı.

Share: