Zulmün böylesi: Göçmenleri dövüp, açgözlü ve susuz bırakmışlar

Palikarya asayiş güçlerinin günlerce açgözlü ve susuz bırakıp defalarca ezinç yaptıktan sonraları Meriç Nehri’nde ölüme ayrılma ettiği, akıbet anda Mehmetçik aracılığıyla kurtarılan 107 göçmen, Yunanistan’ın kendilerine yaşattığı dehşeti anlattı. Göçmenler, ölen göçmenin dövülerek aç ve susuz bırakıldığını söyledi.

Meriç Nehri sınırında karakol görevi fail Mehmetçik, 12 Ağustos’ta aralarında ayrımsız ayvaz cesedinin da bulunduğu 108 kesintili göçmene ulaştı. Kurtarılan göçmenler esenlik kontrollerinin yapılması için hastaneye gönderme edilirken, hayatını kaybeden göçmenin donmuş bedeni ise ölü açımı üzere Edirne Adli Tababet Kurumuna doğrulama edildi.

“Dövülerek aç susuz bırakılan arkadaşımız öldü”

Dört ahit süresince haris ve susuz bırakılıp tekraren işkenceye maruz kaldıklarını belirten göçmenler, yılgı anlarını anlattı. Meriç Nehri’ni geçince Yunanistan tarafında yakalandıklarını söyleyen Velid Ömer, henüz sonradan hapse atıldıklarını belirterek, “Bizi çıpa ve sopalarla öldürürcesine dövdüler. Dört zaman boyunca bize savsaklamak ve su birlikte vermediler. Bizi Meriç Nehri’ne ittiler. Ama hapiste bekleyen elan 300 gönül var. Yunanistan’da hapiste insanları öldürmeye çalışıyorlar. Haris ve susuz kalan ayrımsız arkadaşımız yanımızda öldü” dedi.

Doğan Hüseyin Sınırlı ise, “Yunanistan’da bizi hapiste haris ve susuz bıraktılar. Tuvalet suyu içmeye başladık. Ölen muhacir vardı, seçme tarafı kanlıydı. Ayağı, eli ve vücudunun çeşitli yerleri kırık olan göçmenler var, dövüyorlar” şeklinde konuştu.

Dört dönme süresince Yunanistan’a gitmek için yürüdüklerini anlatım eden Suriye uyruklu Ahmet Hame, sınırda Palikarya güvenlik güçleri vasıtasıyla yakalanarak hapiste aç susuz bırakıldıklarını vurgulayarak, “Yunanistan bizi Meriç Nehri’nde ölüme attı. Tığ nehrin ortasında ölüyorduk. Türk askeri bizi kurtardı. Allah Türkiye’den ve Türk askerinden razı olsun” diye konuştu.

“Yunan zulmü vicdanları yaralıyor”

Edirne İl Göç İdaresi Müdürü Musa Aşılıoğlu, “Yaşanan olaylarla ilgilendiren üzüntümüz ve endişemizi hikâyelemek istiyoruz. Göçmenlerin Yunanistan’da yaşadıkları sıradan haddinden fazla yara ve vicdanları yaralıyor. Ülkemiz kendisine tığ insanı ve vicdani sorumluluklarımızı adına getiriyoruz. Göçmenleri Gabi Atıf Merkezinde mihman ediyoruz. İnsani, kemirmek, esas ihtiyaç ve tam sağlık hizmetleri kabil ihtiyaçları karşılanıyor” ifadelerini kullandı. – EDİRNEShare: