Zelenski’den Kiev saldırısı sonrası önceki sözler: Bizi yeryüzünden silmeye çalışıyorlar, evlerinde uyuyanları ve işe gidenleri öldürdüler

24 Şubat’tan bu yana bitmeme eden Rusya- Ukrayna savaşı cumartesi haset esasen alevlendi. Ukrayna hafta sonu Rusya ile Katliam’ı birbirine bağlayan Kırım Köprüsü’nü bombaladı. Rusya üzere stratejik öneme erbap olan köprünün hasar görmesi sonrasında Putin’in öç planları yaptığı öne sürüldü. Bu sabahleyin ise hesap pusulası edildiği kabil Rusya, Ukrayna’nın başkenti Kiev’i peş peşe bombaladı.

KENTTEN DUMANLAR YÜKSELİYOR

Kentte art arda üzücü patlama sesleri yükseldi. Deneme tanıklarına bakarak Kiev’in birçok noktasından dumanlar yükseliyor. Kiev Belediye Reisi Vitali Kliçko, “Başkentin merkezinde çokça sayıda patlama oldu. Ölmüş ve yaralılarımız var” açıklamasını yaptı. Saldırılarda ilk belirlemelere bakarak 8 kişinin öldüğü, 24 kişinin yaralandığı belirtildi.

ZELENSKİ: UYUYANLARI, İŞE GİDENLERİ ÖLDÜRDÜLER

Ukrayna İçişleri Bakanlığı vasıtasıyla yapılan açıklamada “Kiev’e atılmış roketlerden biri güvenlik servislerinin bulunduğu sokağa düştü. Büyüklük Başkanı Zelenski’nin ofisi dahi bu mıntıka bulunuyor.” denildi.

Gözlerin çevrildiği Ukrayna lideri Zelenski ise dağ yay meşruhat yaptı. Zelenski, “Savaşın 229. gününde bizi yok etmeye, yeryüzünden silmeye çalışıyorlar. Zaporijya’da evlerinde uyuyanları, Kiev’birlikte işe gidenleri öldürdüler. Maalesef ölü ve yaralılarımız var. Lütfen sığınaklardan ayrılmayın” ifadelerini kullandı. Zelenski, ülkenin enerji zir yapısını erek kayran Rusya’nın ürkü yaratmaya çalıştığını belirterek, “İkinci hedefleri insanlardır. Bu hedefler özel adına seçilmiştir.” dedi.

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Valeriy Zalujniy ise “Rusya bu sabah 75 roket fırlattı, 41 tanesi çekicilik savunmamız tarafından aylak arkaç getirildi” dedi.

Share: