Zigana Dağı beyaz gelinliğini giydi

Çağ boyunca Şarki Karadeniz’i Gün Doğusu Anadolu’ya bağlayan sunma heybetli geçitlerden birisi olan Gümüşhane’nin Torul ilçesi sınırlarındaki Zigana dağı geçidi kar yağışıyla birlikte beyaz gelinliğini giydi.

Dün diyar genelinde gerçekleşen ve sabaha büyüklüğünde bitmeme eden kar yağışı Tarihi İpek yolu üzerinde, Gümüşhane- Trabzon karayolunun bin 800 metre rakımındaki Zigana Dağı geçidini beyaza bürüdü.

Yağış zımnında bölgedeki çam ağaçları adeta parafin gelinliğini giyerken Karayolları ekipleri sabaha kadar ulaşımda sevgili olmaması için çalıştı.

Derin vadilerin sisle buluştuğu alanda seyrine bıkılmayan manzaralar ortaya çıkaran yağışın arkası sıra bölgeye mevrut vatandaşlar cep telefonlarıyla bu anları ölümsüzleştirdi.

Bölgede esnaflık fail Feride Araz ise yağışın arkası sıra karla kaplanan ağaçların da kışlık elbiselerini giydiğini söyledi.

Zigana’nın çok güzelce tıpkı coğrafya olduğunu kaydeden Ilinek, “Kışın sunma iyicene manzarası buradadır. Kar, baran, sıra 4 zaman bir arada yaşanır burada. Seçkin yan soğuktan sarkıt tamam. İnsanlar dirimsel, gezer, alışverişini yapar ve dönerler. 15 aktarılma ilk gene yağmıştı bu iki oldu. artık imdi sonsuz yağmur evet. Burada 1-2 metre kar peki. Ski merkezimiz de var yoldan yukarıya. Ağaçlar birlikte kışlık elbiselerini giydi. Onlar birlikte kışa hazır biz üstelik hazırız” dedi. – GÜMÜŞHANE

Share: