2 bin 500 almanak tarihi kale surlarına saygısızlık

2 bin 500 yıllık tarihi kale surlarına hürmetsizlik

SİNOP – Sinop’un site merkezinde himaye altındaki binlerce yıllık tarihi kale surları, kimliği belgisiz kişiler yoluyla çeşitli yazılarla kirletildi. Tarihi esere yapılan saygısızlığı gören vatandaşlar duruma reaksiyon gösterdi.

UNESCO Acun Miras Eğreti Listesi’nde düz kayran Sinop’un 2 bin 500 almanak tarihi kermen surları, kimliği belirsiz şahıslar aracılığıyla Atatürk Caddesi’nde tarihi Saat Kulesi altında düzlük düzlük bölümü önsezi, suret ve kod çizilerek kirletildi. Farklı medeniyetler aracılığıyla nesir edilen ve üstüne koyarak geliştirilerek günümüze kadar aktarılan kale suruna yapılan saygısızlığa vatandaşlar tepki gösterdi.

Yapılan davranışın eğitimsizlikten kaynaklandığını belirten Nazmi Gökmen, “Bu aynı kirliliktir, bunu gençler yapıyordur anlaşılan. Zira nemli insanlar bu kabilinden şeylerin kıymetini biliyor. Ego da 72 yaşında emekli benzeri öğretmenim. Bunu eden insanlar çokbilmiş, taze, kendilerinin aynı husus yaptığını zannederek, bire bir yerlere mütalaa verdiklerini zannediyor amma kirlettiklerinin üstelik farkında değiller. Tabiatıyla bu aynı eğitim bilimi konusu, insanların kendisini geliştirmesiyle akilane uygun bir olay. Halkın üstelik buna cevaz etmemesi lazım” diyerek konuştu.

Bunu yapanların belirleme edilerek cezalandırılması gerektiğini belirten Tufan Kart, “Gördüm ve dayanılmaz yaralandım. Bu yeryüzü şanlı kültürel değerlerimizden surlarımızın bu kabil şeylere karşı korunmasız olması beni çok erinçsiz ediyor. Kesinlikle yapılmaması gerekiyor. Bunu yapanlar Sinoplu olamaz diyerek düşünüyorum. Bizler tarihine, kültürüne önem veren insanlarız. Bu soy çağ dışı davranışları çokça görklü karşılamamak gerekiyor. Güvenlik kameralarıyla evet üstelik bambaşka çeşit ilaç alınması lazım” şeklinde konuştu.

Azmi Gül ise tarihe balaban bir hürmetsizlik olduğunu belirterek, “Gençlerimizi daha duyar olmaya nida ediyorum. Bunları gördükçe canımız sıkılıyor” dedi.

Share: