2. Uluslararası Perre Laf Çalıştayı başlıyor

Adıyaman Üniversitesi eliyle birleştirme edilen 2. Arsıulusal Perre Nutuk Çalıştayı, Hars ve Turizm Bakanlığı, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı, Adıyaman Valiliği, Adıyaman Belediyesi, Adıyaman Üniversitesi ve GAP Mıntıka Kalkınma İdaresi Başkanlığı işbirliğinde düzenleniyor.

1-8 Teşrinievvel tarihleri ortada Adıyaman Perre Antik Şehir alanında başlayacak olan Çalıştayın Genel Koordinatörlüğünü Adıyaman Üniversitesi Domuzuna Sanatlar Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Nurullah Atalay ile Öğr. Gör. Büşra Kuruçay yapacak.

“Gökçe, solgun, beş altı yeşil” temasıyla renklerin armonisinde benzeri buluşma gerçekleştirmeyi planlayan çalıştay, kültürlerarası diyalog zemini oluşturularak kadim coğrafyanın renklerini bire bir araya getirecek.

Etkinliklerle ait mütekellim Çalıştay Umumi Koordinatörlerinden Öğr. Gör. Büşra Kuruçay, 7 devir sürecek olan çalıştayın sanatsal ve ilmî faaliyetleri çerçevelediği, çalıştay bünyesinde kılık, statü, seramik, grafik, baskı resim, video sanatı ve disiplinler arası laf alanlarında vadi alan güncel laf ürünlerine kayran verileceğini belirtti.

Kuruçay, “Arsıulusal Perre Musahabe Çalıştayı, konuşma aracılığı ile Adıyaman coğrafyasını sanatçılar, akademisyenler, öğrenciler ve farklı firez topluluklarıyla hareketlendirmeyi hedeflemektedir. Arsıulusal Perre Konferans Çalıştayı, sanatçıların bölgeyi tanımaları, tecrübe etmeleri ve üretimlerine sabah yeli olması amacı ile seyahat, workshop, açık oturum ve işporta kabilinden 7 ahit sürecek sanatsal ve ilmî faaliyetleri oluşturmaktadır. Çalıştay alanı olarak Perre Antik Şehir kullanılacaktır. Çalıştay bünyesinde foto, heykel, seramik, çizge, kazıma resim, videoteyp sanatı ve disiplinler arası danışma alanlarında saha düzlük aktüel nutuk ürünlerine düz verilecektir. Uluslararası Perre Konferans Çalıştayı Güneydoğu Rum Bölgesinde edimsel hanek namına atık yenilikçi içeriği ile öncü aynı etkinlik olacaktır. Çalıştay çerçevesinde oluşturulan disiplinler arası eser üretimleri, interaktif projeler, danışma ve musahabe atölyeleri ile nutuk alanında değişik ayrımsız ağız dalaşı ve istihsal ortamı sağlanacaktır. danışma kurulu üyelerinin ve düzenleme kurulunun katkılarıyla hazırlanan bu çalıştay programında, sanatçıların im istihsal süreçlerine Adıyaman halkını, özürlü bireyleri, türlü meslek gruplarını ve öğrencileri karışma etmelerine şehadet edeceğiz. Perre Antika Site alanının bire bir dersliğe, bu dersliğin ise müzakere eserlerine ve katılımcılara sülale sahipliği yaparak, konuşma örneklerine dönüşmesi izlenecektir” diye niteleyerek konuştu. – ADIYAMAN

Share: