6 ayda taş kömüründen 600 milyon teklik dirimlik elde edildi

Zonguldak’ta, Türkiye Taşkömürü Kurumuna (TTK), mecbur Karadon, Kozlu, Üzülmez, Amasra ve Armutçuk eroin ocaklarında üretilen maden kömürü, demir çelik fabrikalarının birlikte amme çekicilik ve kuruluşları ile vatandaşlara satılarak devlet ekonomisine kazandırılıyor. Gurur, bu yılın önce yarısında 544 bin 258 ton kömür satarak 600 milyon 291 bin liralık kazandı.

Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Hakan Yeşil, TTK’nin takkadak Zonguldak amacıyla değil, kesim ve büyüklük için birlikte haddinden fazla koskocaman tıpkısı kurum olduğunu belirtti. Taş kömürünün çıpa çelik sektörü üzere stratejik ayrımsız öneme eş olduğunu dile getiren Yeşil, “TTK’birlikte eskimemiş hazırlık panoları hazırlanmaya bitmeme ediyor. İşçi açıklarının giderilmesiyle üretim yerlerindeki üretim ve verimliliğin artırılması mümkündür” dedi.

Enfrastrüktür çalışmalarının yüzdelik 90’ı tamamlandı

Yeşil, TTK’nin üretim ve verimliliği artırmaya yönelik altyapı çalışmalarının yüzde 90’ının tamamladığını belirterek, “Kamu marifetiyle 5 milyon titrem, özel sektörle üstelik 5 milyon ton görünmek amacıyla 10 milyon titrem kara elmas ihtiyacı bölgemizden karşılanabilir” ifadelerinin kullandı.

Yılda 5 milyon titrem üretim kapasitesi

TTK’nin yılda 5 milyon ton istihsal kapasitesine erbap olduğunu söyleyen Yeşil, “Bugün dünyada tanıdık enerji kriziyle uğraş, yerli ve milli enerjimizi ekonomiyle kazandırmakla mümkündür. TTK ve beyaz zehir işçileri olarak evcil ve milli enerjimiz olan taş kömürünü ekonomiye kazandırmak üzere çalışmaya bitmeme edeceğiz ancak kurumumuzun üretimini iş sağlığı ve güvenliği kuralları dahilinde bırakmak amacıyla işçiye ihtiyacımız var. İşçi açıklarının giderilmesi durumunda üretimimiz elan da ilerilere taşınacaktır” dedi.

Dünya kömüre envestisman yapıyor

 

Avrupa kömür santrallerine idraksiz dönüyor

 

Polonya sıkıntılı kömür için adımlarını hızlandırdı

 

AKARSU’nin kömüre dönüşüyle emisyonlar yıllık %1,3 artacak

 

ABD’nin kömür üretimi %2,7 arttı

 

Almanya’dan doğal gaz tasarrufu amacıyla ‘kömür’ önlemi

 

Share: