61 ihracatçı birliği, depremzedeler üzere ayni ve nakdi yardım seferberliği başlattı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Mustafa Gültepe, TİM öncülüğünde 61 ihracatçı birliğinin, depremzedeler için ayni ve nakdi müzaheret seferberliği başlattığını belirterek, “Arkalama malzemelerimizi haiz evvel tırlar dün akşam yola imdi. Ekiplerimiz, ihracatçılarımızdan mevrut arkalama malzemelerini genişlik kısa zamanda gerekseme sahiplerine ulaştırmak üzere bati benzeri mesai yürütüyorlar. Aklımız ve yüreğimiz zelzele bölgesinde.” ifadelerini kullandı.

İHKİB’den yapılan açıklamaya göre, ilişki vasıtasıyla üçüncüsü planlı İstanbul Hazır Çul ve Moda Fuarı (IFCO) İstanbul Fuar Merkezi’nde başladı.

Açıklamada fuardaki konuşmasına vadi verilen TİM ve İHKİB Başkanı Mustafa Gültepe, sarsıntı felaketi nedeniyle parçalanmamış ülkenin yasta olduğunu belirtti.

Depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan yağmur, yaralılara acil iflah dileyen Gültepe, şunları kaydetti:

“Acımız çok büyük. Kriz altında bulunan yurttaşlarımızın tıpkısı an geçmiş sağ selamet kurtarılacağını ümit ediyoruz. Tarihte eşine beş altı rastlanan bu şişman afetin yaralarını sarabilmemiz üzere ululuk kavim ahali ele çevirmek, angajman görünmek, mütesanit olmak zorundayız. İhracat ailemiz şita koşullarında evsiz küsurat depremzede yurttaşlarımız amacıyla bir tane kalpgâh oldu. TİM öncülüğünde 61 dış satımcı birliği, depremzedeler üzere ayni ve nakdi yardım seferberliği başlattık. Arkalama malzemelerimizi taşıyan ilk tırlar mazi akşam ezanı yola artık. Ekiplerimiz, ihracatçılarımızdan gelen arkalama malzemelerini en güdük zamanda gerekseme sahiplerine ulaştırmak üzere aheste bire bir mesai yürütüyorlar. Aklımız ve yüreğimiz zelzele bölgesinde. Hakeza benzeri dönemde fuar fethetmek oldukça çokça pres. Ancak hesaplı yerine ne kadar yaşayan olursak depremin yaptığı yıkımı o büyüklüğünde çabuk onarabiliriz. Özellikle global pazarlarda ruhlu olduğumuz sektörlerin potansiyelini harekete geçirmemiz gerektiğini düşünüyorum. Amade çul endüstrimiz katma zer üretimi, istihdamı ve 21 milyar doları aşan ihracatı ile talih ekonomimiz için kritik önem taşıyor. 750 bine andıran insanımızı istihdam fail fasıl, ülkemize değme sene 18-19 bilyon dolar döviz kazandırıyor. Bu fasıl için hedeflediğimiz 40 milyar dolarlık ihracata aksetmek amacıyla IFCO’nun manivela etkisini azami düzeyde eksiltmek istiyoruz.”

İHKİB Başkan Yardımcısı Mustafa Paşahan bile depremin yaralarını iletilmek amacıyla gelişigüzel zamankinden bundan sonra işlemek zorunda olduklarını belirtti.

Cumhuriyetin 100. yılında 100 bin metrekare alanda 600’ü çok firmanın katılımıyla IFCO’yu düzenlediklerini aktaran Paşahan, “Amerika’dan Avustralya’ya, Avrupa’dan Afrika’ya 5 kıtadan alıcılar IFCO amacıyla İstanbul’a geldi. 100’ü çok ülkeden ziyaretçilerimiz var. Alanında Avrupa’nın yer büyüğü olan fuarımızı 5 bini kalifiye alıcı gelmek için kestirmece 30 bin kişinin müzakere etmesini bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

IFCO, 11 Gücük Ay Cumartesi akşamı sona erecek.

Share: