ABD’den İran’ın Zalim yapımı uydusu üzere gözdağı ifadesi

MEMLUK Dışişleri Bakanlığından aynı sözcü, ülkesinin, Rusya’nın “İran hesabına balaban espiyonaj yeteneklerine ehil bire bir peyk” fırlattığının farkında olduğunu vurguladı.

Sözcü, “Rusya’nın İran ile ittifakını güçlendirmesi, bilcümle dünyanın nazik ayrımsız tehdit kendisine değerlendirmesi müstelzim bire bir öz.” ifadesini kullandı.

“Hayyam” uydusunun fırlatılması, Rusya Çap Başkanı Vladimir Putin ve İran Dini Lideri Ayetullah Ulu Hamaney görüşmesinden 3 hafta bilahare gerçekleştirildi.

Uydu, Kazakistan’dan gönderildi

Kazakistan’ın KazTag ajansının haberine bakarak, peyk, evvel evcil saatle 11.52’de (TSİ 08.52) Baykonur Uzay Istasyonu’ndeki 31 numaralı alandan Acımasız Soyuz 2.1b roketiyle fırlatıldı

İran’ın bahis konusu uydusuyla 16 aşağı Acımasız yapımı peyk de uzaya gönderildi.

“Hayyam” uydusun, İran aracılığıyla tarım, madencilik ve kasaba sorunlarının gözlemlenmesi üzere kullanılacak.

İran Gök Ajansı Geliştirme ve Mühim Planlama Yönetmen Yardımcısı Said Sıddikiyan, büyüklük televizyonuna yaptığı açıklamada, adını 11 ve 12’nci yüzyıllarda yaşamış İranlı gök bilimci, riyaziyeci ve saz şairi Ömer Hayyam’dan alan uydunun fırlatıldıktan 9 zaman sonradan 500 kilometre mesafedeki yörüngeye başarıyla yerleştiğini aktardı.

Açıklamada, uydudan toplanan bilgilere başka tek mutluluk yoluyla erişilemeyeceği ve sadece sivil amaçlarla kullanılacağı vurgulandı.

Washington Makam gazetesinde güzeşte hafta yayımlanan ve ismi açıklanmayan Mağribî asayiş yetkililerine dayandırılan haberde, Rusya’nın “Ukrayna’ya alın cidal sırasında İran’ın uydusundan faydalanabileceği” sav edilmişti.

KUL İran’a ilgili ara sıra internet sitelerine el koydu

 

KÖLE İran’ın nükleer programına müeyyide muafiyetini uzattı

 

BENDE İran’a yeni yaptırımları açıkladı…

 

Share: