Bakan Kirişci, Kahramanmaraş’ta biber hasadına katıldı Açıklaması

Tarım ve Orman Bakanı Birim Kirişci, Vekillik adına şehir tarımına ehemmiyet verdiklerini belirterek, “Burada lazım açıkta istihsal gerekse çarliston marka şeş serada üretim teşviklerimiz arasında olacak ve bu konuda sübvansiyonlu krediler, üreticilerimize seçkin cins destekler sonuna kadar temin edilecektir.” dedi.

Bakan Kirişci, Kahramanmaraş’ın Dulkadiroğlu ilçesinde biber hasadına katıldı. Biber hasadı dahi eden Kirişci, işçilerle arkadaşça etti.

Üreticilerin en mutlu günlerinin hasat dönemi olduğunu dile getiren Kirişci, illerin ihtiyaç mahsus besin maddelerini teksir üzerine tıpkı buyuru ortaya koyması gerektiğini belirtti.

Kirişci, ürünlerin tazeliğinin kaybolmaması, geri hizmet maliyetlerinin azaltılması, üretim yapılması ve ürünlerin katettiği yolu kısaltıp susturucu emisyonunu azaltmanın cesim olduğunu aktararak şöyle bitmeme etti:

“Kent tarımına Bakanlık adına önem veriyoruz ve bu konuda inşallah kampanya başlatıyoruz. Burada lazım açıkta istihsal gerekse örtü altı serada üretim teşviklerimiz arasında olacak ve bu konuda sübvansiyonlu krediler, üreticilerimize her makule destekler sonuna kadar gerçekleştirme edilecektir. Buradaki hassasiyet gösterdiğimiz, önceliğimiz konu, şayet jeotermal varsa bu bizim üzere evvel sırada düz alacak. Zira jeotermalle tığ yılın az daha 11 ayı üretim yapabilme imkanımız olacaktır. Biz bunun ilkini İzmir Dikili’bile temelini attık orada ayrımsız tavhane OSB inşa ediyoruz. Daha sonradan Nevşehir Kozaklı için mukteza belgeleri, olurları verdik, imzaladık ve geçtiğimiz günlerde Ağrı Diyadin’de eksi 35 dereceyi gören tıpkısı yerde jeotermalle ısıtılan seraların ana atma törenine katıldık. İnşallah yekpare Türkiye genelinde olduğu kabil Kahramanmaraşımız’bile da alelhusus jeotermal olan bölgeler karışma koyulmak amacıyla antik şeş yetiştiriciliğini, serada üretimi destekliyor olacağız.”

“Hassasiyetimizi sürdürüyoruz”

Bakan Kirişci, çocukluk yıllarındaki biber kurutma yönteminin geride kaldığını, oldukça hijyen kurallarına özen edilmesi gerektiğini anlatarak şunları kaydetti:

“Kesinlikle biz azık güvenilirliği yerine bu konulardaki hassasiyetimizi sürdürüyoruz. Ekincilik üretiyor ama gıdaya dönüştürülürken ara sıra sanayi var. Biberle ilişkin sanayide ayrımsız süreduran sığa olduğunu biliyorum bu konularda dahi ya bizim üretimi artırıyor olmamız lazım veya bu alanda zindelik gösterenleri, üretim yapanları değiştiriyor ve dönüştürüyor olmamız geçişsiz. Böyle tıpkısı riskin olduğunu bile izah etmek istiyorum. Memleketimiz kendi adıyla anılan bu pir biberle ilgili de inşallah biberin gelişigüzel türlüsünü yetiştiren tıpkı il adına anılacak.”

Bakan Kirişci henüz bilahare Kahramanmaraş Ticaret Borsasını görüşme etti.Share: