Bakan Özer: Banko okula kayıtlarda armağan alınmayacak

Milli Eğitim Bilimi Bakanı Mahmut Özer, 2022-2023 eğitim talim yılı meslek kayıtlarında zorunlu hediye yahut araç parası alındığına müteveccih şikayetler üzerine 65 okulda başlatılan incelemelerin sürdüğünü belirterek, “Kesinlikle okula kayıtlarda bergüzar alınmayacak.” dedi.

Özer, yarıcı terör örgütü PKK ile girdiği çatışmada 1 Mayıs 1992’bile şehit olan İlhami Özenç’in adının verildiği ortaokulun açılışına katıldı.

Okulların 17 Haziran’birlikte kapanmasıyla başlayan yaz okullarından 1 milyon öğrencinin faydalandığını bildiren Özer, 2022-2023 yetişek tedrisat yılı açım hazırlıklarına yönelik haziran ayında umum ekol yöneticileriyle evvel toplantının yapıldığını söyledi.

Özer, okul yöneticilerinin dinlence yapmadan okulları kullanılmamış döneme hazırlamak için gece gündüz çalıştıklarını belirterek, sarıklı, öğrenci ile velilerin eskimemiş eğitim bilimi yılında şok binalara ve sorunları çözgün haddinden fazla adamakıllı terbiye ortamlarına kavuşacaklarını vurguladı.

Yıllardan beri ülkede kronik maslahat haline gelen “okula kayıtlarda bergüzar” sendromunu üstelik ortadan örtmek istediklerinin altını çizen Özer, “Parçalanmamış kamuoyuna deklare ettik, eksiksiz illerimizde ülke müdürlerimizi alarm durumuna getirdik. Banko okula kayıtlarda hediye alınmayacak. Tıpkısı ege isterse okulun güçlenmesi üzere meslek karı birliğine dürü yapabilir amma kayıtla kesinlikle ilişkilendirilmeyecek. Allah’a şükür bu süreç bile çokça muvaffakiyetli bire bir şekilde bitmeme ediyor.” diye niteleyerek konuştu.

Özer, 2022-2023 terbiye talim yılı meslek kayıtlarında zorunlu bergüzar veya vasıta parası alındığına yönelik şikayetler konusunda 65 okulda başlatılan incelemelerin sürdüğünü ve sonucun kamuoyuyla paylaşılacağını bildirerek, “Nasıl koruyucu kaynakla ilgilendiren problemi kökünden çözmüşsek, bağışla ilişkin problemi birlikte çözeceğiz.” ifadesini kullandı.

Bakanlık bütçesini bol kullanarak birlik ülke ve ilçelerin ihtiyacını karşılamaya çalıştıklarını anlatan Özer, Ankara’ya bu yıl 4,3 bilyon teklik bütçe verildiğini, yatırımlar sona erdiğinde yatırımın 6-7 milyar liraya ulaşacağını sözlerine ekledi.

Özer, başöğretmenlik ve bilirkişi öğretmenlik için başvuran tahminî 614 bin öğretmenden yaklaşık 90 bine yakınının erdemli lisans ve doktora diploması olduğu amacıyla sınavdan affedilmiş olduğunu aktararak, “Öğretmenlerimiz müsterih olsunlar inşallah bu süreç çok suhuletli ayrımsız şekilde bitecek ve 2023’te haddinden fazla iri sayıda bilirkişi öğretmen ve başöğretmenle Milli Yetişek Bakanlığı çok henüz canlı bire bir şekilde yoluna devam edecektir.” değerlendirmesinde bulundu.

Icra Vekili Özer, şehit İlhami Özenç’in annesi Fatma ve babası Mehmet Özenç’e levha ödül etti.

Henüz sonra Nazır Özer ve Vali Vasip Delicesine, başka katılımcılarla alay malay okulun açılışını yaptı.

Icra Vekili Özer’den LGS açıklaması

 

Milli Terbiye Bakanı Özer: 3 bin yıpranmamış anaokulu yapacağız

 

Share: