Bartın ruzname haberi: Otacı Odalarından Bartın Faciası ile İlgili Kuma Izah: “Siyasal Sorumluları Hesap Vermeye, Sorumluluklarını Hesabına Getirmeye Çağırıyoruz”

Bilgelik: ABDULLAH ÇELEBİ-Müşteri: KERİM KASIT

Veli Bölgesi Hekim Odaları, “Eroin ocaklarındaki ölümler hangi fıtrattır, ne kaderdir hangi üstelik kazadır. Önlenebilecek ölümler cinayettir. Siyasal sorumluları hesap vermeye, sorumluluklarını hesabına getirmeye çağırıyoruz” açıklamasını yaptı.

Görgülü, Afyon, Antalya, Balıkesir, Çanakkale, Denizli, Isparta Burdur, İzmir, Manisa ve Muğla Otacı odalarının meydan aldığı Iye Bölgesi Doktor Odaları Toplantısı’nda “Cemaziyelevvel Soma, Ermenek zaman Amasra” antetli eş basın açıklaması yapıldı. İzmir Hekim Odası Konuşma Salonu’nda yapılan toplantıda, faciada hayatını kaybedenler için tevakki etmek duruşunda bulunulurken, beyaz zehir facialarıyla ilgilendiren fotoğraf gösterimi yapıldı.

Ortak açıklamayı İzmir Hekim Odası Başkanı Süleyman Ana yaptı. Açıklama şöyle:

“KABAHATLI SAYIŞTAY RAPORUNU DİKKATE ALMAYANLARDIR”

“Türkiye Taşkömürü işletmesi Amasra müessesesine mecbur eroin ocağında 14 Ilk Teşrin 2022 saat 18.15’te meydana gelen patlamada 41 işçi hayatını kaybetmiş, hastaneye sevk edilen işçilerden beşinin durumu ciddiyetini hala korumaktadır. 41 eve incitici düşüren, onları oğulsuz, babasız, eşsiz bırakan suçlu hangi metan gazıdır ne üstelik başka gazıdır hangi bile özge gazlar. Suçlu, bu gazları okkalı biçimde buluşturan, ehliyetli tedbir almayan sorumsuzlardır. Başi Yerde, -300 metre derinliğe ulaşan ocakta gürpedek gaz degajı ve grizu patlama riskinin artığını anlatım eden Sayıştay raporunu dikkate almayanlardır. Kabahatli, işçi sağlığı ve güvenliğini ranta kurban edenlerdir. Suçlu liyakate uygun atanmayan yöneticilerdir.

“ÖNLENEBİLECEK ÖLÜMLER CİNAYETTİR”

Kaza sonu işletmeden sorumlu kül yöneticilerin bibi görevde kalmasını şaşkınlık içre izliyor, metin bire bir soruşturma yürütülebilmesi için derhal görevden uzaklaştırılmalarını bekliyoruz. İşçi sağlığı ve güvenliği alanında millî ve uluslararası yönetmeliklere makul faaliyet koşullarının sağlanması, denetimlerin patika örgütü ve sendikanın bile ortamında olduğu birimlerce yapılması hisse senedi kazalarını balaban oranda sınırlayacaktır. Sağlık hizmetlerinin lehçe özellikler dikkate alınarak planlanması, hizmetin devamlılığının sağlanması afiyet yöneticilerinin görevidir. Eroin ocaklarındaki ölümler ne fıtrattır ne kaderdir ne de kazadır. Önlenebilecek ölümler cinayettir. Siyasal sorumluları hesap vermeye, sorumluluklarını namına getirmeye çağırıyoruz.”

Share: