ÇANAKKALE SAVAŞI’NIN RESSAMI MEHMET ALİ LAGA’NIN SERGİSİ AÇILDI

Kazlıçeşme Danışma Merkezi’nde, ‘Vefatının 75. Yılında Mehmet Büyük Laga – Er ve Ressam’ sergisi törenle açıldı.

Mehmet Büyük Laga, vefatının 75. yılında alaylı bir işporta ve şümullü tıpkı kitapla Kazlıçeşme Nutuk’ta anıldı. ‘Vefatının 75. Yılında Mehmet Yüce Laga – Çeri ve Ressam’ sergisinin açılışına; Zeytinburnu Kaymakamı Ercan Turan, Zeytinburnu Belediye Reisi Ömer Arısoy, Kültür ve Turizm Bakanlığı Barı Eserler Kurumu Başkanı Dr. Muhittin Macit, Küratör Ömer Lütfi Şerifoğlu’nun yanında haddinden fazla sayıda akademisyen ve sanatsever katıldı.

‘KIYMETLİ ASKER SANATÇIMIZIN SERGİSİNE FAMILYA SAHİPLİĞİ YAPMAKTAN DOLAYI ÇOKÇA BAHTİYARIM’

Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, Kazlıçeşme Konuşma Galerisi’nin 10’uncu sergisi olan Çeri Ressam Mehmet Şanlı Laga’nın sergisine ev sahipliği yapmaktan mutlu olduklarını dile getirdi. Arısoy, ‘Burası Osmanlı Dönemi’nde askeri şifahane yerine işlenmiş tıpkısı mekan. O bakımdan haddinden fazla düşündürücü olduğunu düşünüyorum. Osmanlı’nın sonuç dönemiyle Cumhuriyet’in çeyrek yüzyılına şehadet etmiş ve tutsak sakıt çeri ressam kendisine Çanakkale Savaşı’nda görev almış eşsiz bire bir sanatçımız. Bu serginin bize şans olmasından âlem haddinden fazla bahtiyar olduğumu ifşa etmek istiyorum’ dedi.

Başkan Ömer Arısoy yaptığı konuşmada kullanılmamış yılda Kazlıçeşme Sanat’ta açılacak sergiler için bilgi verdi. Arısoy, ‘Kazlıçeşme Danışma’ın bu yılki ilk sergisi 2023 Sülale ayında Zahit Büyükişleyen sergisi olacak. Kader ise April ayında üstelik Mehmet Özçay’ın sergisi ile bu yılki sergilerimiz tüm olacak. Kazlıçeşme Laf, yolculuğuna bitmeme ediyor. Mozaik Müzesi ve kasaba düzenlemesiyle birlikte burasının kebir aynı firez sanat odağı olacağını düşünüyoruz. Emeği geçen herkese ve bizi bekâr bırakmayan mecmu sanatseverlere haddinden fazla teşekkür ediyorum’ dedi.

‘MEZARSIZ ŞIŞMAN USTA’YA BU KİTABI ABİDE NİYETİNE SAYABİLİRİZ’

Serginin Küratörü Ömer Lütfi Şerifoğlu yaptığı konuşmada gözyaşlarına engel olamayarak, ‘Hepiniz kıvrak geldiniz. Epey çokça duyguluyum. Burada bulunmakla sizin birlikte bahtiyar olduğunuzu biliyorum. Türk resminin seçme isimlerinden birisi Mehmet Ulvi Laga 75 sene geçmiş vefat etmiş. Bugün ise mezarı bibi kayıptır. Laga maalesef bu zamana kadar hak ettiği değeri bulmuş aynı artist değil. Türk resminin sunu seçme 10 ismi beyninde saha alması müstelzim bire bir kişioğlu. Sağlığında birlikte eserlerinin iri ayrımsız kısmını satmakla, göstermekle çok ait olmadığı amacıyla koleksiyonlara bozgun durumda. Eserleri toparlayabildiğimiz kadarıyla bu sergi üzere buraya getirdik. Sergi’nin onun eserlerini yansıtmakta mahdut kalacağı düşüncesiyle birlikte ulaşabildiğimiz eserlerine kitapta meydan vermeye çalıştık. Zımnında kitapta serginin 2 katından fazla yayın var diyebilirim. Ölümünden 75 sene sonradan mezarsız iri ustaya bu kitabı bire bir abide niyetine sayabiliriz. Gerek sergide gerekse kitapta tam isteklerimizi cömertçe köylü çevirmeyen Zeytinburnu Belediye Reisi Ömer Arısoy’a ve yardımcısı Sertaç Güleç’e çokça teşekkür ederim’ şeklinde konuştu.

Serginin aile sahipliğini üstlenen Zeytinburnu Şehremini Ömer Arısoy, konuklarla birlikte açım kurdelesini keserek eserleri inceledi.

‘Vefatının 75. Yılında Mehmet Ali Laga – Asker ve Ressam’ sergisi 31 Boşluk tarihine kadar Kazlıçeşme Hanek’ta ziyarete meydanda olacak.

Share: