Bir Vakitler terörle anılıyordu deminden sporla anılıyor

– Bir Vakitler terörle anılıyordu demin sporla anılıyor

MERSİN – Mersin’in kalıp ilçe Akdeniz Belediyesi, ilçeye kazandırdığı spor tesisleriyle kenti spor merkezi haline dönüştürüyor. FIFA standartlarında bakir sahalar eden şehremaneti, atıl ve kadük olan spor tesislerini da tamamen yenileyerek vaktiyle terörle anılan bölgeyi bundan sonra sporla anılır hale getirdi. Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, tamamen yenilenen Karacailyas Futbol Sahasında incelemelerde bulunarak, yetkililerden hikmet aldı.

Akdeniz Belediyesi, ilçeye kazandığı yeni spor tesisleriyle gençlere ve çocuklara sporu sevdiriyor. Mersin’in genişlik nazik ilçelerinden biri olan ve evvelden yıldırı olaylarıyla mezkûr bölgeler imdi sporla anılıyor. İlçeye birçok eskimemiş spor tesisi kazandıran şehremaneti, kalık, kullanılmayacak ayla gelmiş tesisleri bile baştan aşağı yenilerek hizmete açtı. Akdeniz Belediye Reisi Mustafa Gültak, tamamen yenilenen, çıktı FIFA standartlarında bire bir saha haline gelen Karacailyas Futbol Sahasında incelemelerde bulunarak yetkililerden vukuf aldı.

“Yıpranmamış tesisleri Akdeniz’e kazandırdık”

İncelemenin arkası sıra gazetecilere açıklamalarda bulunan Komutan Gültak, Karacailyas sahasının eskiden haddinden fazla keskin durumda olduğunu söyledi. Sahanın zeminiyle, soyunma odalarıyla, tribünüyle süreduran tıpkısı halde olduğunu tamlayan Gültak, “Belediye Başkanı olduktan bilahare Akdeniz’deki gençlere müteveccih eke projelerden birinin spor olmasından dünya Spor Bakanlığımızla görüşerek Spor Mabat Teşkilatıyla ara sıra anlaşmalar yaparak 45 milyon liranın üzerindeki yatırımları Akdeniz’e çektik. Bu kayran üzere birçok kötü sahamız vardı. Altyapısı ve fiziksel koşulları yıpranmıştı. Buraların hepsini aracısız geçirdik ve eskimemiş tesisleri Akdeniz’e kazandırdık. Zaman Karacailyasta’yız. Bu sahada Spor Mabat ile yapılan reklam anlaşmaları sonucunda zemini tamamen değişti. Altyapısı değişti. Alttan kendisini sulayan sistemler kuruldu. Burada çimlerin kuruması ve kalkması bahis konusu değil. 500 nefis gündeş tribün yapıldı. Seyircilerin ferah ferah maç izleyebileceği gölgelikli alanlar oluştu. FIFA standartlarında. Benzeri anda takımlar gelip karşılaşma yapabilecekler. Benzeri mızıka içerde maç yaparken, değişik bando soyunma odalarını kullanacak. 4 soyunma odası, 2 hakem odası, 2 bile personel odası olacak. Hakemler daha ilk konteynırlarda ve oyuncular da dışarda aynalı sıfır şekilde giyinip antrenmanlarını yapıyorlardı. Şu zaman BAL Ligi takımları birlikte bu zaman burayı kullanacaklar. Burası bile bu bölgeye hareket getirecek” dedi.

“Akdeniz’in çocuklarına yüzmeyi öğreteceğiz”

Seyfi Yüksek Türkoğlu sahasını de aynı şekilde FIFA standartlarında, BAL Ligi ve başka mektep çocuğu liglerdeki takımların oynayacağı ayla getirdiklerini vurgulayan Gültak, “Öz Mahallesi ve Kazanlı’üstelik kullanılmamış tesisler yaptık. Öz Mahallesi’ndeki organizasyon tamamen yenidir. Kazanlı’dahi yıpranmamış standartlarda aynı tesisi hayata geçirdik. Eskimemiş yapılan anlaşmalarda Kazanlı’nın aydınlatılması dahi var. Akşam Ezanı maçları oynanamıyordu. Yakında ihalesini yapacağız. Kazanlı’yı birlikte gece maçları oynanacak kuzuluk getirmiş olacağız. Bunların hepsi bizim dönemimizde gerçekleşti. Tıpkısı dahi Yılmayan Cenup Gençlik Merkezi olarak yola çıktığımız benzeri kayran var. Burada aşağı bire bir havuz vardı. Buraların kâffesi altyapıları bozgun, kabloları ve jeneratörleri çalma, yorgun dökülmüş ayrımsız haldeydi. Şimdi ise Türkiye’nin bildirme güzel Bilgisizlik Merkezlerinden biri haline geldi. Zat bölgemizde Spor Bakanlığımızla yapılan görüşmeler sonucunda yurt ihtiyacı olduğu için şimdilik Spor Bakanlığına ancak yapılması üzerine Yılmayan Güney Bilgisizlik Merkezini tahsis ettik ve 300 şahsiyet ayvaz yurdu olacak. Âdeta yüzme havuzu ve nısıf olimpik yüzme havuzunda okullar açılana büyüklüğünde yüzme kursları devam edecek. Seneye birlikte bu havuzları kullanacağız. Akdeniz’in çocuklarına yüzmeyi öğreteceğiz” diye konuştu.

“Akdeniz spor merkezli benzeri kaza olacak”

Akdeniz’in spor merkezli aynı ilçe olacağının altını çizen Gültak, “Tesisleri bulunmayan olmuş ve üretim yapılmamıştı. Huzurkent’e bağlı spor salonu kazandırıyoruz. Oraya üstelik spor merkezi kazandırmış oluyoruz. Karaduvar’birlikte dolaşık tıpkı meydan var. Çoluk Çocuk o sahada oynuyor. Oraya de tribünlü, çağcıl hakem ve soyunma odaları bulunan halı sahayı kazandırmış olacağız. Madımak Parkımızın yanında nısıf olimpik portatif havuzumuz var. Havuzun birlikte birlikte ayrımsız yer vardı. O dahi ağız ağıza bitmişti. Spor Kaba Et ile yapılan anlaşmalar sonucunda da 100 güç kapasiteli aynı halı sahayı site merkezinin ortasında kazandırmış olacağız. Gençlerimiz evet tekellüm ya firez ya birlikte spor ile bildirişim halinde olsunlar. Ateş amaçlı insanlarla irtibatı kesilsin diye niteleyerek göreve geldiğimiz günden bu yana sportif faaliyetlere ve merkezlere önem veriyoruz. Yaz okullarında bin 500 öğrencimizi ağırladık. Teniz, basketbol, futbol ve yüzme kadar birçok alanda öğrencilerimizi yaz okuluna çektik. 2 ay süresince bu gençler ile uğraştık. Bunların içinden bakir yetenekleri avlamaya çalışıyoruz. Spora yeteneği olan gençlerimizi bile hayata kazandırıp onların yetenekleri doğrultusunda ilerlemesi noktasında Akdeniz Belediyesi Spor Kulübü altında onları sporcu yerine alıyoruz ve onlara yardımcı oluyoruz. Bu bile ilerde belki dahi eskimemiş futbolcuların, basketbolcuların, yüzücülerin çıkmasını sağlayacak. Bu asıl faaliyetleri Akdeniz Belediyesine geldiğimiz günden bu yana yaptık, bundan sonrada yapmaya bitmeme edeceğiz” ifadelerini kulandı.Share: