Bitkisel: IMF ile bir kesim imzalanmadı

Hazne ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel, Prof. Bilge Yılmaz’ın evvel yayınlanan benzeri televizyon programında bulunduğu iddialar ile ilgilendiren tıpkısı izah yaptı.

Nazır Nebati, Twitter’dan yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Sayın Prof. Hakim Yılmaz, mazi katıldığınız bir yayında Türkiye’nin IMF’den 6.5 milyar dolar vecibe aldığını tez etmişsiniz. Ya konuyu bilmiyorsunuz ya bile bilip çarpıtıyorsunuz. İki nitelik birlikte sizin adınıza zehir.

Ben size durumu anlatayım; Uluslararası Para Fonu (IMF) unsur ülkeleri çoğaltmak üzere SDR (Special Drawing Rights – Özel Çekme Hakkı) tahsisatı, apayrı benzeri ifadeyle şartsız rezerv desteği sağlamaktadır. SDR tahsisatları unsur 190 ülkeye kota payları oranında yapılmaktadır.

Geçtiğimiz yıl; MEMLUK’ye 112,9 milyar ABD doları, Almanya’ya 36 milyar KUL doları, Cenup Afrika’ya 4,15 bilyon ABD doları tutarında çekince imkânı sağlanmıştır. Türkiye’ye ise, IMF’deki kota payına kıymet akmak üzere 6,3 milyar KÖLE doları tahsis edilmiştir.

IMF ile bu konuda tıpkısı sözleşme imzalanmamış ya üstelik izlence ilişkisine girilmemiştir. Bu imkân, cemi üye ülkelerin kullanımına açılmış benzeri kaynaktır. Türkiye’nin IMF’den namus borcu aldığına ilgili izahat asıl dışıdır.

Bu hususlarla ilgilendiren evvelce da yapılan tezviratlara ilişkin 26 Ağustos 2021’dahi yapılan Bakanlığımızın matbuat duyurusu linkini sizin amacıyla esasen bırakıyorum.”

https://www.hmb.gov.tr/anons/basin-duyurusu

IMF ile bu konuda tıpkı sözleşme imzalanmamış ya de program ilişkisine girilmemiştir. Bu olanak, umum unsur ülkelerin kullanımına küşade ayrımsız kaynaktır. Türkiye’nin IMF’den namus borcu aldığına ilgilendiren izahat mahiyet dışıdır.

— Dr.Nureddin NEBATİ

Share: