Bu hastanede bebekler ve anneleri, çipli bileklikler ile güvende

Bu hastanede bebekler ve anneleri, çipli bileklikler ile güvende

‘Pembe Harf Strateji Sistemi’ bebeklerin kaçırılmasının ve karışmasının önüne geçiyor

Adana Site Eğitim ve Araştırı Hastanesi Destek ve Kalite Hizmetleri Müdürü Nuri Karslıoğlu:

“53 bin süt kuzusu doğumu oldu, herhangi bir menfilik yaşanmadı”

ADANA – Adana Site Eğitim Bilimi ve Araştırma Hastanesi’nde ‘Pembe Harf Izlem Sistemi’ ile yıpranmamış doğan bebeklerin kaçırılmasının ve karışmasının önüne geçiliyor. Adana Site Eğitim ve Araştırma Hastanesi Destek ve Kalite Hizmetleri Müdürü Nuri Karslıoğlu, şuana kadar her bebek kaçırma vakasının olmadığını belirtirken kullanılmamış tevellüt fail Ayşe Orhan ise cümle sebebiyle erinçli olduğunu söyledi.

Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Ilkgüz 2017 yılında eskimemiş doğan bebeklerin kaçırılmasına ve karışmasına karşı çipli ‘Pembe Izlem Kod Sistemi’ uygulanması başlatıldı. Türkiye’bile önce Adana’da makbul hep 2018 yılında, Amerika’da ‘Sağlıkta Yeryüzü İyi RFID (Radyo Frekansı ile Tanımlama Teknolojisi) Çözümü’ ödülü de aldı.

Kapılar kapanıyor, güvenlikler bölgeye kavrama ediyor

‘Pembe Harf Izlem Sistemi’ ile bakir doğan bebeklere ve annelerine çipli bileklikler takılıyor. Bilekliğin takılmasıyla bebek, anneden 1 buçuk metre uzaklaştırıldığı zaman cereyan sensörlerinin devreye girmesiyle alarm çalıyor, servis kapıları kendi kendine kilitleniyor, asayiş güçlerine giden ivedili kodlu tasa ile güvenlikler alarm çalan servise yönlendiriliyor.

Ayrıca hastanede ‘Pembe harf’ tatbikatı yapıldı ve manevra gerçeğini aratmadı.

“Tatbikatlarımızda olumlu sonuçlar alıyoruz”

Adana Site Eğitim Bilimi ve Araştırı Hastanesi Destek ve Kalite Hizmetleri Müdürü Nuri Karslıoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, sistemin Adana’da uygulanıp muvaffakiyetli sonuçlar alındıktan sonradan Türkiye geneline yayıldığını belirterek, “Bugüne kadar hastanemizde 53 binin üstünde bebek doğumu gerçekleşti. Bugüne büyüklüğünde doğan seçme bebeğe güvenliklerini seçmek üzere çipli bilekliklerden takıldı. Asıl ile bebeğim kestirmece 1 buçuk metre ayrılması durumunda ‘Pembe harf’ dediğimiz tümce devreye girmektedir. Sistem devreye girdiği zaman güvenlik odasına harf düşmektedir ve bölgenin güvenliği, bebeğin kaçırılmaması açısından toprak izole edilmektedir. Sistem sebebiyle esas ve bebeğin güvenliği sağlanmaktadır. Açılışımızdan bu yana böyle bire bir olayla karşılaşmadık. Tatbikatlarımızda olumlu sonuçlar almaktayız” diyerek konuştu.

Yeni doğum işleyen ve ana Ayşe Orhan (24), “Henüz önce böyle benzeri uygulamayı duymamıştım. Şuanda ayrımsız molekül olduğu devir hep sayrılarevi devreye gireceği amacıyla çok memnunum. Elan bayındır ve huzurluyum” dedi.

Share: