Bu mahallenin başı düzme adres kullanarak vatandaşları dolandıran satıcılarla dertte

Gümüşhane’nin merkeze vabeste Eskibağlar Mahallesi’nin başı cali adres kullanarak vatandaşları dolandıran satıcılarla dertte. 2 yıldır bu sorunu yaşadıklarını ve mağdurların sonsuz kendisini arayarak yakındığını dile getiren muhtar Musa Gündüz, “Dolandırıcılarla görüştüm pişkin pişkin bana mahallemi öğretmeye çalışılıyorlar” dedi.

Gümüşhane’nin sunu bozuk mahallelerinden birisi olan Eskibağlar Mahallesi serencam 2 yıldır dolandırıcıların hedefinde. Ahzüita sitelerini aynı kopyalayarak parafin pırtı mir sitesi kuran dolandırıcılar ilk namına piyasanın haddinden fazla altında bir fiyatlandırmayla mağdurları ağlarına düşürüyor. Elan bilahare site içerisinde gene kişi yazdıkları olumlu değerlendirmelerle vatandaşların güvenini kazanan dolandırıcılar depolarının Gümüşhane’nin Eskibağlar Mahallesi’nde bulunduğunu söyleyerek ödemelerin belirttikleri adisyon numarasına havale yoluyla gönderilmesini istiyor. Ödeme gerçekleştirildikten sonraları siparişleri eline ulaşmayan vatandaşlar ise çareyi muhtar Musa Çağ’ü aramakta buluyor.

Son 2-3 günce süreçte kendisini 100’e mümasil ayyarlık mağdurunun aradığını belirten Eskibağlar Mahallesi muhtarı Musa Sıra mahallelerinde böyle aynı firma olmadığını söyleyerek vatandaşları uyardı.

Öte yandan muhtar mülakat verdiği sırada belirtilen adrese gelen bir vatandaş ise muhtarın uyarısıyla dolandırılmaktan akıbet anda kurtuldu.

“Dolandırıcılar kocabaşı olduğum halde bana mahallemi öğretmeye çalışıyor”

Mahallesinin adresi verilerek yaklaşık 2 yıldır vatandaşların dolandırıldığını söyleyen Eskibağlar Mahallesi Muhtarı Musa Sıra, “Bu durumdan yaklaşık 2 sene geçmiş haberimiz oldu. Tıpkı beyaz yük firmasının satışı olduğu ile ilgili telefonlar geldi bize tığ da araştırdık ve böyle bir husus olmadığını öğrendik. Olmayan ayrımsız sokağın adı verilerek başladılar. Bire Bir müddet devam ettikten sonradan bunlar kesildi. Henüz sonraları başka bir firma adı altında tekrar başladı. Tahminî 3 firma dere sokakta değiştirildi. Son 2-3 gündür benzeri olay mahallemizde kâin Kömürcüoğlu sokakta başladı bambaşka benzeri firma adı altında. İnsanlarımız araştırıyor arıyor bizi arıyorlar biz ise onları uyarıyoruz. Ancak benzeri da paralarını kaptırıp sonradan arayıp bize ağlayan vatandaşlarımız de var. Ben kendim üstelik yazıştım bu dolandırıcılarla, ben saç kurutma makinesi ahzetmek istiyorum dedim. Ego Gümüşhane’deyim yeriniz nerede dedim. Az Buçuk sonra tekrar yazdım ve ego oradayım, nerede deponuz alayım dedim. Sonraları beni neden kandırıyorsunuz hayatınızda Gümüşhane’ye on paralık geldiniz mi ego buranın muhtarıyım dedim. Yerleşme yeri sıfır yerde sizin eviniz nasıl peki gibisinden bire bir birlikte bana aksülamel gösterdiler. Muhtar olduğum halde bana düzlük öğretmeye çalışıyor” dedi.

“Ürünlerin fiyatı nısıf yarıya”

Dolandırıcılık için hazırlanan sitede ürünlerin fiyatının piyasaya bakarak nısıf yarıya daha sakim olduğunu ve vatandaşların bu nedenle dolandırıcıların ağına düştüğünü belirten kocabaşı Musa Ruz, “Açtıkları internet sitelerinde kendileri müspet yorumlar paylaşmış. 24 saat içre acul bire bir şekilde ürünüm sorunsuz ayrımsız şekilde geldi diyor. Düşünün kim 24 saat içerisinde ülkenin seçkin yerine Gümüşhane’den yapıt gitme şansı namevcut, kargo da 2-3 ahit içerisinde gidiyor. Sitede deli dolu destek sekmesi var, ego yazdım oraya. Şu anne kadar gelen bire bir cevap yok neyi bekliyorsa çıktı, buyurmak kim yoğunluğu var. Ürünlerin fiyatı ise yarı yarıya” ifadelerini kullandı.

“İnsanlarımız böyle sitelerde pimpirik mahsulat gördüğü ant arasın sorsunlar”

Vatandaşlara dolandırılmamaları amacıyla uyarılarda de mevcut muhtar Çağ, “Inanma ve jandarmanın bu konuda bilgileri var geliyorlar biz üstelik onlara bilgi paylaşımında bulunuyoruz. Ağrı’dan, Adana’dan, İstanbul’dan, Denizli’den ve elan birçok yerden bizi arayan vatandaşlarımıza CİMER üzerinden şikayetçi olmalarını söylüyoruz, yakalanırsalar paranızı ihtimal paranızı alabilirsiniz diyoruz. Akıbet 3 günde tahminî 100 vatandaş beni aradı, birtakımı ağlıyor parasını kaptırmış kimisi Tanrı razı olsun muhtarım diyor. Yakarış eden da var ağlayan bile. Ego bunu 2 yıldır yaşıyorum amma akıbet 2-3 gündür aramalarda artma oldu. Aynı kadın aradı eşimden bilgisiz 6 bin TL yatırdım şu takımı aldım demincek gelmeyecek mi dedi. Gelmeyecek ablacığım dediğimiz ahit birlikte insanlarımız ağlamaya başlıyor. Bu birlikte insanlarımız açısından zor. Lütfen bu şekilde internet sitelerini gördüğünüzde, illerimizin muhtarlarını arasınlar sorsunlar. Bu demin Gümüşhane’üstelik ayrıksı zamanlarda apayrı şehirlerde benzer. İnsanlarımız böyle sitelerde pimpirik ürünler gördüğü zaman arasın sorsunlar” diye niteleyerek konuştu.

“Arkadaşım şu anda kurtuldu”

İstanbul’üstelik faal benzeri arkadaşının ricası üzerine deponun adresini taharri etmeye gelen İsrafil Atalay, “İstanbul’birlikte tıpkısı refik burada haddinden fazla uyguna benzeri parafin eşya satın ahzetmek amacıyla bu adresi tayin etmiş. Görüşmüşler, yollarız demişler. O birlikte beni aradı Gümüşhaneli olmam cihetiyle, kontrol etmeye geldim böyle ayrımsız yer var mı bulunmayan mu diyerek amma muhtarımız burada böyle bire bir düzlük olmadığını söyledi. Arkadaşı arayayım üstelik dolandırıcılığa maruz kalmasın. Arkadaşım parayı yatırmadı beni bekliyordu arkadaşım şu anda kurtuldu, demin veri vereceğim” dedi. – GÜMÜŞHANE

Share: